تشکیل ستاد ویژه مرکبات
ستاد ویژه مرکبات
 
به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، محمد محمدپور ظهر امروز در جلسه تنظیم بازار در سالن اجتماعات سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران،اظهار داشت:‌ چند سالی است که مازندران تامین کننده اصلی مرکبات کشور و مجری طرح تنظیم در حوزه پرتقال است.
 
وی با بیان اینکه مرکبات از محصولات استراتژیک استان است،گفت: بعد از برنج، پرتقال دومین محصول استراتژیک مازندران است.
 
این مسئول با اشاره به اینکه در حوزه مرکبات در دنیا مزیت داریم،تصریح کرد: در تولید مرکبات در رتبه هفتم دنیا و از نظر کیفی هم در رده دوم و سوم دنیا قرار داریم.
 
وی با بیان اینکه این مسئله مسئولیت ما را افزایش می‌دهد، متذکر شد: اگر نتوانیم پایه و محور برای اقتصاد استان قلمداد کنیم، این ضعف به ما برمی‌گردد.
 
محمدپور با اشاره به اینکه صادرات مرکبات در مازندران بسیار پایین است و اکنون کمتر از 10 میلیون دلار صادرات مرکبات داریم،گفت: باید جهش صادراتی داشته باشیم و این صادرات در چند سال آینده به چند صد میلیون دلار برسد.
 
وی با بیان اینکه جهش و هیجانات قیمتی در بعضی سال‌ها باعث شد دولت به این فکر بیفتد که کاری کند تا جهش قیمت در مرکبات اتفاق نیفتد،افزود: هدف اصلی ارزان‌ کردن قیمت بود.
 
محمدپور با اشاره به اینکه همانطور که افزایش قیمت،به ضرر مردم است اما اگر کف قیمت هم خیلی کاهش یابد باز به ضرر مردم و کشور است،تصریح کرد: این مسدله باعث رها شدن باغداری هم می‌شود.
 
وی ادامه داد: استاندار مازندران با معاون اول رئیس‌جمهور برای تشکیل ستاد ویژه مرکبات در کشور، طرح مسئله کرد و این موضوع در حال پیگیری است و ما هم خواستار تشکیل این ستاد هستیم.
 
محمدپور با اشاره به اینکه در تقویم کشور روزی را به عنوان روز پرتقال اختصاص دهند،گفت: می‌توان جشنواره‌های پرتقال را هم راه‌اندازی کرد.
 
وی با بیان اینکه در سطح کشور بسیج عمومی صورت گرفت و تسهیلاتی را از منابع ملی و استانی برای خرید و ذخیره‌سازی مرکبات اختصاص دادند، تصریح کرد: البته این یارانه به استان اختصاص دارد به باغدار داده نمی‌شود.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اشاره به اینکه قسط نخست این یارانه مصوب شد، افزود: به دنبال تصویب قسط دوم هستیم.
 
 
منبع : farsnews.com
 
 ستاد ویژه مرکبات,مرکبات,میوه ,میوه کاری,خریدمرکبات,فروش مرکبات,صادرات,واردات

نوشته شده در 01/10/1392 ساعت 17:00:13 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی