تلف شدن و مرگ دو میلیون ماهی زبان‌بسته
تلف شدن و  مرگ دو میلیون ماهی زبان‌بسته
مدیرکل تولید آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: عواملی همچون ورود فاضلاب شهرک واوان که باعث آلودگی آب شده است، در کنار کاهش منابع آبی و تراکم بالای رهاسازی بچه‌ماهیان گرم‌آبی موجب مرگ و میر این ماهیان شده است.

مرتضی افراسیابی افزود: در خوشبینانه‌ترین حالت که آب این سد خاکی در حد ایده‌آل است، حدود 200 هکتار قابلیت کشت دارد که مطابق موازین موجود، به ازای هر هکتار، بین یک‌هزار تا یک‌هزار و 500 قطعه بچه‌ماهی می‌تواند رهاسازی شود؛ بنابراین باید حدود دوهزار قطعه بچه‌ماهی در کنار این سد رهاسازی می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: با کاهش 10 درصدی سطح آب این سد باید تعداد بچه‌ماهیان پرورش‌یافته نیز کاهش می‌یافت، اما بهره‌بردار این پروژه با ممانعت از این امر باعث شد که این اتفاق زیست‌محیطی حادث شود.

مدیرکل تولید آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران ادامه داد: ورود فاضلاب نیز مزید بر علت شده است که البته عده‌ای آب را سالم تلقی می‌کنند.

افراسیابی تصریح کرد: آب این سد خاکی برای آزمایش فرستاده شده است که به‌زودی جواب آن می‌تواند پاسخ بسیاری از ابهام‌ها باشد.

وی یادآور شد: اگر پرورش ماهی در این منطقه به‌صورت مدیریت‌شده انجام می‌شد، هیچ‌گاه شاهد چنین اتفاق‌هایی نبودیم./

خبرنگار: مژگان ستار

منبع:ایانا

 


نوشته شده در 08/02/1393 دوشنبه ساعت 22:14:59 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه پرورش ماهیان گرمابی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید