تلقی درستی از مدیریت منابع آبی وجود ندارد
مدیریت منابع آبی
عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور اراک با تاکید بر اینکه باید در کشاورزی و استفاده از آب فرهنگ‌ سازی صورت گیرد، گفت: نه تنها در کشاورزی به خودکفایی نرسیدیم، بلکه منابع آبی را از دست دادیم.
 
سهراب عسگری فعال محیط زیست و عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور اراک در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه مرکزی، اظهارداشت: طی مطالعات اخیر بنده، در خصوص منابع آبی که نیاز شهروندان را تامین می‌کند تلقی درستی وجود ندارد.
 
وی با اشاره به اینکه "منابع آب در استان در شرف کاهش هستند و هیچ‌گونه اقدام عملی در این راستا صورت نگرفته است" افزود: به عنوان یک واقعیت جغرافیایی و اقتصادی تلخ، اقدامات گذشته ذخایر ارزشمند سی هزار ساله را در عرض سی سال تمام کرده است.
 
وی تصریح کرد: در بحث خودکفایی محصولات کشاورزی و اینکه با چه مکانیزمی می‌خواهیم به خودکفایی برسیم استراتژی خاصی نداشته‌ایم. در بحث خودکفایی دو مسئله آب و زمین را در نظر گرفتیم و به دلیل اینکه استنباطمان این بود که سفره‌های آب‌زیرزمینی وسیع و غنی داریم و زمین نیز فراهم است می‌توانیم در راستای خودکفایی محصولات کشاورزی به نتایج خوبی برسیم اراضی را زیر کشت بردیم.
 
عسگری این اقدام را عامل فرسایش خاک در کشور دانست و گفت: این اقدام باعث شد که امروز ایران بالاترین میزان فرسایش خاک را در دنیا داشته باشد. در کره زمین سالانه 75 میلیارد تن خاک ارزشمند فرسایش پیدا می‌کند که از این میزان یک پانزدهم، معادل پنج میلیارد تن مربوط به ایران است.
 
وی اضافه کرد: مسوولان فرسایش یک سی‌ام معادل 2.5 میلیارد تن خاک‌های ارزشمند کشور را در سال پذیرفتند که این میزان خاک شسته می‌شود، رودخانه‌ها را آلوده می‌کند، در پشت سدها جمع می‌شود و مقداری از سد عبور می‌کند و به دریا می‌رسد و مورفولوژی (ریخت شناسی) دریا را برهم می‌زند و در طولانی مدت سدها کارایی خود را از دست می‌دهد.
 
نویسنده کتاب مقدمه‌ای بر ژئوپولتیک محیط زیست با بیان اینکه "سدسازی در کشور باعث شده که اکوسیستم‌های طبیعی بعد از سد از بین برود" یادآوری کرد: این سدسازی ما را در جاهایی با مشکل آب مواجه کرده است، مثلاً در استان مرکزی در غرق‌آباد مشکلات این چنینی را ایجاد کرده است. طبیعت کشور دیگر توان سدسازی جدید را ندارد و البته این امر فرآیند تخریب را تسریع می‌بخشد.
 
وی در خصوص وضعیت آب گفت: سفره‌های آب‌ زیرزمینی در گذشته که حتی خشکسالی و ترسالی هم داشتیم بسیار به مردم کمک می‌کردند و اندیشه‌های سازنده‌ای در راستای استفاده از آنها مانند احداث قنات و کاری شکل گرفت اما؛ ما منابع آب‌ زیرزمینی و منابع خاک را به عنوان مرتع به هیات‌های هفت نفره واگذاری زمین دادیم و بدون کنترل اجازه دادیم که کشت صورت بگیرد و نتیجه این شد که بسیاری از دشت‌های ما جزو دشت‌های ممنوعه اعلام شدند و برداشت‌ها به قدری زیاد انجام شد که اجازه حفاری داده نمی‌شود.
 
عسگری برخی از دشت‌های استان مرکزی را نیز در زمره این دشت‌های ممنوعه عنوان کرد و افزود: اقدام ما باعث شد که ذخایر عظیم آب از بین برود،‌ ما به استقلال در کشاورزی نرسیدیم و ذخایر ارزشمند آب و حتی ذخایر آب شرب را از دست دادیم. در حال حاضر روستاهایی داریم که آب شرب را با تانکر به دستشان می‌رسانند و مردم به لحاظ آب در مضیقه هستند.
 
عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور اراک اظهارکرد: بیشترین سهم آب شیرین کشور حدود 80 درصد مربوط به بخش کشاورزی است؛ قاعدتاً در این شرایط باید آب حفظ شود. استفاده از هر تکنولوژی که بتواند آب را حفظ کند ضروری است از جمله آبیاری تحت فشار یا آبیاری بارانی؛ اما متاسفانه در این فنون فقط فیزیک فن را در اختیار کشاورز قرار می‌دهیم در صورتی که در این عرصه نیاز به فرهنگ‌سازی داریم.
 
منبع : isna.ir

نوشته شده در 20/09/1392 چهارشنبه ساعت 20:25:24 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه منابع آب


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید