تهدید سرمایه‌های دامی به‌دلیل کمبود واکسن تب برفکی
تهدید سرمایه‌های دامی به‌دلیل کمبود واکسن تب برفکی

تهدید سرمایه‌های دامی به‌دلیل کمبود واکسن تب برفکی

 

ه‌دلیل آنکه بیماری تب برفکی، سرمایه‌های دامی کشور را در معرض خطر قرار داده است، هیأت دولت مبلغ پنج میلیارد تومان برای تأمین واکسن تصویب کرد که به‌دنبال تخصیص آن هستیم.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، رئیس سازمان دامپزشکی کشور امروز در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان دامپزشکی کشور و ستاد ویژه توسعه فناوری‌های نانو گفت: تشخیص زودهنگام مخاطرات بهداشتی در حوزه دامپزشکی بسیار مؤثر است و برای آنکه بتوانیم واکنش سریع در مقابل بیماری‌های مختلف انجام دهیم، لازم است از تکنولوژی‌های جدید برای تأیید آزمایش‌ها استفاده کنیم.
مهدی خلج افزود: این فناوری می‌تواند روش‌های تشخیصی زودهنگام را در اختیار دامپزشکان قرار دهد و علاوه بر آن، امکان ردیابی آلاینده‌ها در مواد غذایی امکان‌پذیر می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در بخش آبزی‌پروری ابتدا باید آب سالم داشته باشیم و این فناوری می‌تواند در فیلتراسیون آب و سلامت آن مؤثر واقع شود.
خلج ادامه داد: تکنولوژی نانو می‌تواند کمک کند تا بتوانیم به سرعت بیماری‌ها را تشخیص داده و اقدامات لازم برای مقابله و ریشه‌کنی را انجام دهیم.
وی درباره شیوع بیماری تب برفکی در کشور تصریح کرد: این بیماری یکی از پرخسارت‌ترین بیماری ویروسی دام‌ها است که خسارت‌های زیادی را می‌تواند به واحدهای اقتصادی وارد کند.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور یادآور شد: واکسیناسیون، تشخیص به‌موقع و قرنطینه، از ابزارهایی است که می‌تواند در مقابله با این بیماری مؤثر واقع شود.
خلج تأکید کرد: طی دو سال گذشته با وجود محدودیت‌هایی که در تأمین واکسن داشتیم، اما نسبت به شش‌ماهه نخست امسال، تعداد موارد بیماری 60 درصد کاهش داشت.
وی اظهار داشت: با واکسن‌های موجود تنها می‌توانیم 10 درصد دام‌ها را پوشش دهیم و به‌دلیل محدودیت منابع مالی لازم بود در این زمینه مساعدت‌هایی از سوی دولت انجام شود.
خلج همچنین افزود: طی 10 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه گذشته 30 درصد کاهش بیماری را داشتیم، با وجود آنکه کمبود جدی واکسن در کشور وجود داشت.
وی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از اشاعه این بیماری و با توجه به اهمیت اقتصادی آن، هیأت دولت مبلغ پنج میلیارد تومان برای تهیه واکسن و سایر ملزومات بیماری تب برفکی تصویب کرد که امیدواریم با تخصیص هرچه سریع‌تر آن بتوانیم برای تهیه واکسن اقدام کنیم.
خلج تصریح کرد: تیم دامپزشکی در تلاش است که بیماری تب برفکی تحت کنترل قرار گیرد، اما کمبود واکسن، سرمایه دامی کشور را در معرض خطر قرار داده است؛ بنابراین به دامداران توصیه می‌شود که از جابه‌جایی‌های غیرضروری جلوگیری کرده و نیروی انتظامی نیز در این بین کمک‌حال بخش دامپزشکی باشد.
 
کمیت و کیفیت محصولات تولیدی با فناوری نانو افزایش می‌یابد
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری‌های نانو نیز در حاشیه این مراسم گفت: از آنجا که نقش سازمان دامپزشکی در منافع ملی کشور مؤثر است، فناوری نوظهور نانو می‌تواند نقش مؤثری ایفا کند.
سعید سرکار ادامه داد: توسعه فناوری‌ها در بخش‌های مختلف از رشد قابل توجهی برخوردار بوده، به‌گونه‌ای که نانو توانسته به 10 حوزه رسوخ کند.
وی یادآور شد: تکنولوژی نانو در تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌های دامی کمک کند و علاوه بر آن، باعث ارتقاء کمیت و کیفیت تولید شود.
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری‌های نانو تأکید کرد: سازمان دامپزشکی باید بر محصولات مختلف مهر تأیید بزند تا نگرانی‌ها برای مصرف‌کننده مرتفع شود.
سرکار اظهار داشت: محصولاتی که تکنولوژی نانو برای سلامتی آن می‌تواند به‌کار گیرد، صنایع مختلفی همچون دام، طیور و آبزیان و سایر بخش‌های دیگر همچون نساجی و... است.
وی همچنین افزود: ایران بر سکوی پرش بازارهای بین‌المللی قرار دارد، بنابراین این تکنولوژی می‌تواند مؤثرترین اقدام را انجام داد.
منبع:ایانا

نوشته شده در 17/11/1394 شنبه ساعت 17:25:47 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه دام


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی