فن پیج فیس بوک بساک

توصیه هواشناسی کشاورزی برای شرایط آب و هوایی از سه‌شنبه
توصیه هواشناسی کشاورزی برای شرایط آب و هوایی از سه‌شنبه

توصیه هواشناسی کشاورزی برای شرایط آب و هوایی از سه‌شنبه

به‌دلیل افزایش بارش باران در برخی مناطق کشور به کشاورزان توصیه می‌شود که قبل از روز سه‌شنبه اقدام به پاک‌سازی راه‌آب مزارع و باغ‌ها کرده و عملیات محلول‌پاشی و سم‌پاشی را متوقف کنند.

رئیس اداره هواشناسی کشاورزی کشور امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: به کشاورزان استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان توصیه می‌شود به‌دلیل وزش باد و بارش متناوب باران در روز سه‌شنبه (فردا)، از انجام عملیات محلول‌پاشی و سم‌پاشی خودداری و راه آب مزارع و باغ‌ها را قبل از این روز پاک‌سازی کنند.
مسعود حقیقت افزود: به‌دلیل احتمال صاعقه در این روز به کشاورزان این مناطق توصیه می‌شود که از چرای دام در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌های مناطق مرتفع نیز خودداری کنند.
وی خاطرنشان کرد: به کشاورزان استان‌های کرمانشاه، کردستان، همدان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری پیشنهاد می شود که برای افزایش مواد آلی خاک اقدام به پخش کودهای دامی و شیمیایی (فسفاته و پتاسه) مبادرت ورزند.
حقیقت ادامه داد: به کشاورزان استان‌های تهران، البرز، قم، قزوین، مرکزی، سمنان، یزد و اصفهان پیشنهاد می‌شود که شاخه‌های خشک‌شده و آلوده به آفات را جمع‌آوری و اقدام به خارج کردن میوه‌های ریزش‌یافته از سطح باغ و سوزاندن آنها کنند.
وی تصریح کرد: به کشاورزان استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی توصیه می‌شود برای از بین بردن فرم زمستان‌گذران آفات، یخ‌آب توام با شخم زمستانی را در باغ‌ها انجام دهند.
رئیس اداره هواشناسی کشاورزی کشور یادآور شد: با توجه به کاهش محسوس دما در این مناطق، به کشاورزان توصیه می‌شود که تمهیدات لازم در مزارع سیب‌زمینی و باغ‌ها را به‌ویژه باغ‌های مرکبات، برای کاهش خطر سرمازدگی انجام دهند.
حقیقت تأکید کرد: در مناطق معتدل سردسیر این استان نیز به زارعان توصیه می‌شود که از انجام کاشت گندم برای جلوگیری از سرمازدگی احتمالی خودداری کنند.
وی اظهار داشت: به باغداران استان‌های فارس، بوشهر و هرمزگان توصیه می‌شود که اقدام به جمع‌آوری و معدوم کردن انارهای آلوده به کرم گلوگاه برای پیشگیری از شیوع آفت کنند.
حقیقت در پایان گفت: به کشاورزان ایلامی و خوزستانی نیز توصیه می‌شود که اقدام به درزگیری و ایزولاسیون کندوهای زنبورعسل و انتقال آنها به مکان‌های زمستان‌گذران کنند.
منبع:ایانا

نوشته شده در 01/10/1393 دوشنبه ساعت 15:42:25 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه آبیاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید