معرفی کتاب کشاورزی


محصولات ارگانیک
توصیه هواشناسی کشاورزی
توصیه هواشناسی کشاورزی
با توجه به افزایش دما در اکثر مناطق و وزش باد، احتمال طغیان آفات در بیشتر مناطق کشور وجود دارد.
 
رئیس اداره هواشناسی کشاورزی امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: ‌در استان‌های غربی کشور شامل آذربایجان‌های شرقی و غربی، اردبیل و زنجان کنترل آفات و بیماری‌های قارچی و باکتری به‌ویژه سفیدک سطحی و شته در درختان میوه با هماهنگی کلینیک‌های گیاه‌پزشکی انجام دهند.
مسعود حقیقت افزود: کشاورزان این مناطق مبارزه علیه آفات کنه قرمز اروپایی و خاکی و مینوز کله‌گرد در باغ‌های سیب را انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد: در استان‌های غربی کشور نیز مبارزه با کرم‌های طوقه مزارع نخود و زنجره گل سرخ، ذرت و کک و سفیدک سطحی چغندر قند در دستور کار کشاورزان قرار گیرد.
رئیس اداره هواشناسی کشاورزی ادامه داد: در این مناطق، هرس شاخه‌های آلوده و در صورت لزوم کنترل شیمیایی محدود برای مبارزه با بیماری شانکر باکتری هسته‌داران و کنترل تلفیقی بیماری سفیدک سطحی، کرم خوشه‌خوار، زنجیره مو در مناطق آلوده انجام شود.
حقیقت تصریح کرد: در استان‌های شمال کشور دامداران برای مقابله با تنش گرمایی از فن خنک‌کننده به همراه مه‌پاش و سیلاژ و قرار دادن آب خنک در گاوداری‌ها استفاده کنند.
وی یادآور شد: در استان گلستان کشاورزان برای جلوگیری از آلودگی زیست‌محیطی ازحمله کرم ساقه‌خوار شالی نسل اول و دوم در زمین، از مبارزه بیولوژیک (زنبور تریکوگراما) و تله نوری استفاده کنند.
حقیقت تأکید کرد: در باغ‌های زیتون این مناطق نیز کشاورزان با مراجعه به کلینیک‌های گیاه‌پزشکی برای مبارزه با شپشک‌ها در باغ‌های مرکبات و آفت پسیل در باغ‌های زیتون اقدام کنند./
 
منبع:ایانا

نوشته شده در 20/03/1393 سه شنبه ساعت 23:22:18 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه ترویج و توسعه کشاورزی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


روش فعالیت در انجمن