تولید بیش از 3200 تن تخم مرغ در چهارمحال و بختیاری
تولید بیش از 3200 تن تخم مرغ در چهارمحال و بختیاری

تولید بیش از 3200 تن تخم مرغ در چهارمحال و بختیاری

 
تخم مرغ 
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: سالانه 3200 تن تخم‌مرغ در استان تولید می‌شود که مقداری هم به تخم‌مرغ بومی اختصاص دارد.
 
سام مردانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر 203 واحد فعال تولیدمرغ گوشتی با ظرفیت جوجه‌ریزی چهار میلیون و 200 هزار قطعه در هر دوره و ظرفیت  18 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در سال وجود دارد.
 
وی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید این تعداد واحد فعال گوشت مرغ در استان بیش از 30 هزار تن است، افزود:  سال گذشته 21 هزار و 700 تن گوشت مرغ در استان تولیدشده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال حدود 22 هزار تن تولید شود.
 
مردانی ادامه داد: در حال حاضر پروانه تاسیس 160 واحد تولید گوشت مرغ با ظرفیت سه میلیون و 600 هزار قطعه جوجه‌ریزی با پیشرفت‌های متفاوت در دستور کار است که به مرور زمان به چرخه تولید اضافه می‌شود و ظرفیت تولید را دو برابر خواهد کرد.
 
وی با اشاره به وجود دو واحد تولیدی مرغ مادر در استان، که تولید تخم‌مرغ نطفه‌دار و تولید جوجه یک روزه از کارهای این واحدها است، تصریح کرد: این دو واحد، جوجه مورد نیاز واحدهای تولید مرغ گوشتی استان را تولید کرده است.
 
مردانی تصریح کرد: شش واحد مرغ تخم‌گذار در استان با ظرفیت 212 هزار قطعه در هر دوره از دیگر واحدهای مرغ استان است.
 
وی گفت: سالانه 3200 تن تخم‌مرغ در استان تولید می‌شود که مقداری هم به تخم‌مرغ بومی اختصاص دارد.
 
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان ادامه داد: در حال حاضر سه واحد کشتارگاه مرغ با ظرفیت 28 هزار تن در سال و نه واحد سردخانه با ظرفیت سالانه 57 هزار تن در استان به تولید مرغ گوشتی اختصاص دارد.
 
وی اصلاح ساختار مرغداری‌های قدیمی و تغییر سوخت مرغداری‌ها به منظور بهره‌وری بهتر در واحدهای مرغداری  با ارائه تسهیلات بلاعوض یا بهره پایین را از پروژه‌های برنامه‌ریزی شده در برنامه ششم توسعه دانست.
 
مردانی در ادامه افزود: در حال حاضر یک واحد پرورش بوقلمون با ظرفیت 5000 قطعه و تولید 120 تن گوشت در سال در استان فعال است.
 
وی گفت: یک واحد پرورش بلدرچین با ظرفیت 64 هزار قطعه و تولید 60 تن گوشت در سال، یک واحد پرورش کبک با  ظرفیت 5500 قطعه و 12 تن گوشت در سال و همچنین پرورش 650 هزار قطعه مرغ بومی در قالب مشاغل خانگی یا سنتی را از جمله طرح‌های فعال در استان است که توسعه و افزایش این تعداد واحد از برنامه‌های در دستور کار این سازمان است.
 
مردانی تصریح کرد: در حال حاضر مجوز جدیدی در خصوص تولید مرغ گوشتی و تخم‌گذار و بوقلمون به لحاظ تولید بالا در کشور صادر نمی‌شود و تنها پروانه‌های تاسیس واحدهای گوشت مرغ که بیش از 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارند،  به بهره‌برداری خواهند رسید.
 
وی با اشاره به صادرات گوشت مرغ در استان، گفت: گوشت مرغ تولیدی در چهارمحال و بختیاری به لحاظ شرایط مناسب آب و هوایی و شرایط قرنطینه‌ای، از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده که سال گذشته، 900 تن گوشت مرغ به کشور عراق صادر شده است.
 
مردانی ادامه داد: خوشبختانه تولید گوشت مرغ در استان به اندازه نیاز مصرف مردم است و کنترل جوجه‌ریزی و ایجاد تناسب میان تولید و مصرف از جمله کارهایی است که در دو سال گذشته در سطح کشور و استان انجام شده که با ایجاد تعادل در جوجه‌ریزی، در طول سال جاری 800 هزار قطعه جوجه‌ریزی در هر ماه انجام شده است.
 
معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی استان با اشاره به اینکه قیمت تمام شده گوشت مرغ از مشکلات اصلی مرغداران استان است، خاطرنشان کرد: پایین بودن میزان تسهیلات و یا دیر رسیدن تسهیلات به مرغداران از دیگر مشکلات مرغداران استان محسوب می‌شود.

نوشته شده در 22/09/1395 دوشنبه ساعت 19:18:46 توسط samira


بازگشت به صفحه طیور


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


مشاوره خصوصی

بهشت

طراحی سازه های کشاورزی بر مبنای مکانیزم شاز که در کره ماه برای اولین بار انجام پذیرفته می تواند پرشی بسوی کشاورزی و تولید خاک مرغوب از بهشت برین باشد.

 


شرکت بساک