همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
تولید هر کیلو سیب زمینی 250 کیلوگرم آب مصرف می کند
تولید هر کیلو سیب زمینی 250 کیلوگرم آب مصرف می کند

تولید هر کیلو سیب زمینی 250 کیلوگرم آب مصرف می کند

کم آبی و خشکسالی های پی در پی مدتی است که با اقلیم ایران همخانه شده است. همخانه شدنی که دیگر باعث تغییر در اقلیم کشور خواهد شد. البته همیشه صحبت از تغییر اقلیم به میان بوده، اما اثرات آن به طور کامل شرح داده نشده است.
 
طبق بررسی که ستاد احیای دریاچه ارومیه انجام داده، پیش بینی می شود تغییر اقلیم، کاهش تولیدات کشاورزی در سال های 2046 تا 2055 را به همراه داشته باشد. البته این تغییر اقلیم و کاهش تولیدات کشاورزی در سرتاسر دنیا اتفاق می افتد اما، در ایران کاهش 20 درصدی در محصولات کشاورزی را شاهد خواهیم بود.
 
اما قبل از هرچیز، نیاز است مشخص شود، هر محصولی در سرتاسر دنیا چه میزان آب مصرف می کند. براساس این گزارش، هر یک فنجان کافه 140 لیتر، صد گرم شکلات 2400 لیتر، یک کیلو قند 1500 لیتر، یک کیلو گوجه فرنگی 180 لیتر، یک همبرگر 2400 لیتر، یک کیلو چرم 16600 لیتر، یک برگ کاغذ A4 10 لیتر، یک تی شرت کتان 2700 لیتر، یک کیلو گرم گوشت 15500 لیتر آب مصرف می کند.
 
به این ترتیب، هر فردی در طول روز، به طور مستقیم و متوسط 100  الی 180 لیتر آب مصرف می کند که شامل آب دادن به گیاهان، شستشوی ماشین، دستشویی و حمام، شستن دست ها و آب آشامیدنی می شود. از طرف دیگر هم آدم ها، به طور متوسط و غیرمستقیم در هر روز، بیش از 300 لیتر آب مصرف می کنند که این میزان شامل، میوه  ها، لباس و پوشاک، غذا، کتاب، روزنامه و مجله می شود.
 
البته براساس این گزارش گفته می شود که مصرف آب برای هر فرد، به عواملی از جمله میزان درآمد سالانه، رژیم و عادات غذایی، سن، وزن و جنسیت، تعداد دفعات استحمام و میانگین زمان شست و شو، موقیت جغرافیایی و اقلیمی (گرم، خشک، حاره ای و ...)، دسترسی به امکانات رفاهی مانند اتومبیل، استخر و ...، میزان مصرف نوشیدنی ها مانند چای، قهوه، شیر و ...، میزان مصرف میوه و شیرینی بستگی دارد.
 
البته در کشور عوامل خیلی متفاوت است و فرهنگ استفاده از مواد غذایی، شاید در هیچ کجای دنیا به اندازه ایران ناسالم و غیراقتصادی نباشد. الگوی مصرف مواد غذایی ایرانی ها نشان می دهد که، آنها 4 برابر بیشتر از دنیا نوشابه، 6 برابر بیشتر شکر، دو برابر بیشتر نمک، یک سوم جهان ماهی، شیر و تخم مرغ، یک چهارم میوه و سبزیجات، 6 برابر نان و یک بیستم هم سویا مصرف می کنند.

نوشته شده در 17/09/1393 دوشنبه ساعت 12:04:12 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه سبزیکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید