تولید ورمی کمپوست از تصفیه خانه های فاضلاب خانگی
تولید ورمی کمپوست از تصفیه خانه های فاضلاب خانگی

تولید ورمی کمپوست از تصفیه خانه های فاضلاب خانگی

مدیر دفتر نظارت بر بهره برداری از فاضلاب شهری آبفای مازندران، اعلام نمود : آمادگی آموزش و ارایه تکنیک تولید ورمی کمپوست از طریق کیک لجن را به دانشکده های کشاورزی استان را داریم.

سید جلال دهقان با اشاره به تولید کیک لجن و تبدیل آن به کود کمپوست با فرایند ورمی کمپوست در تصفیه خانه فاضلاب نوشهر و چالوس افزود: این محصول برای نخستین بار در حجم انبوه در تصفیه خانه های فاضلاب کشور تولید شده است.
وی با بیان اینکه این فرایند در سالجاری به مرحله تولید رسید ، اضافه نمود : استفاده از سموم و کودهای شیمیایی بویژه در استانهای شمالی چالش جدی در حوزه زیست محیطی ایجاد نموده و در این راستا به کار گیری کودهای ارگانیک اجتناب ناپذیر خواهد بود.
مدیر دفتر نظارت بر بهره برداری از فاضلاب شهری آبفای مازندران ادامه داد: با اجرای کامل و موفق طرح ورمی کمپوست و تولید کود ارگانیک در تصفیه خانه فاضلاب نوشهر و چالوس در راستای گسترش  صنعت سبز استان گام برداشتیم.
دهقان به تعریف علمی ورمی کمپوست پرداخت و گفت: ورمی کمپوست متشکل از ورمی (کرم خاکی) و کمپوست (کود آلی) به معنای نوعی کود آلی است که از فعالیت کرم خاکی حاصل می شود.
وی تصریح نمود: برای تهیه کمپوست درصنعت فاضلاب از لجن به دست آمده تصفیه فاضلاب خانگی استفاده می شود.
مدیر دفتر نظارت آبفای مازندران با بیان اینکه ورمی کمپوست فرایند نیمه هوازی است ، افزود: این امر توسط گونه ای خاص از کرمها انجام می شود که لجن حاصل از تصفیه خانه های فاضلاب خانگی پس از عبور از سیستم گوارشی کرم به عنوان مجموعه ای از فضولات کرم به همراه مواد آلی تجزیه شده موجود در کیک لجن و نیز اجساد کرمها برای گیاهان و درختان ارزش غذایی فراوانی دارد.
دهقان یادآور شد: این کود سبک و فاقد هرگونه بو، میکروارگانیسمهای پاتوژن، با کتریهای غیر هوازی و قارچهاست.
وی با اشاره به اینکه استفاده از این نوع کود، کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی را نسبت به کود شیمیایی افزایش می دهد ، گفت: ورمی کمپوستها فاقد اثرات سوء ناشی از باقیمانده سموم و کودهای کشاورزی در محصولات کشاورزی و باغات هستند.
مدیر دفتر نظارت آبفای مازندران ادامه داد: انطباق کامل با الزامات قوانین و مقررات محیط زیست، اصلاح کننده خصوصیات فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی خاک، وجود عناصر ازت، فسفر، پتاسیم، کلسیم، آهن، روی، مس و منگنز، سود آوری آسان و سریع از جمله مزایای استفاده از ورمی کمپوست هاست.
دهقان نابودی صد درصد تخم های انگل در کیک لجن تصفیه خانه ها را از مهمترین ویژگی فرایند ورمی کمپوست در صنعت فاضلاب کشور عنوان کرد.
منبع:قدس آنلاین کد خبر ۲۴۰۹۳۵

نوشته شده در 23/07/1393 چهارشنبه ساعت 20:33:42 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه ورمی کمپوست


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
ورمی کمپوست بساک


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک