همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
تولید 2.2 میلیون تن سبزی و صیفی‌جات در گلخانه‌های کشور
تولید 2.2 میلیون تن سبزی و صیفی‌جات در گلخانه‌های کشور

تولید 2.2 میلیون تن سبزی و صیفی‌جات در گلخانه‌های کشور

خبرگزاری میزان- مدیر کل دفتر امور گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی گفت: پیش بینی می‌شود، ۲٫۲ میلیون تن سبزی و صیفی و ۱٫۷ میلیارد شاخه گل بریده تا پایان سال ۹۵ در گلخانه‌های کشور تولید شود.
تولید 2.2 میلیون تن سبزی و صیفی‌جات در گلخانه‌های کشور
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیر کل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی گفت: شرایط بازار بر میزان تولید محصولات گلخانه ای تاثیر گذار است.
 
وی تنوع بخشی به محصولات گلخانه‌ای را یکی از برنامه های این دفتر عنوان کرد و اظهار داشت: در این راستا اخیراً کارگروهی در پژوهشکده سبزی و صیفی تشکیل شده است.
 
سید محمد کیایی افزود: ما به دنبال آن هستیم، به منظور کاهش مصرف آب، محصولاتی که قابلیت انتقال به داخل گلخانه ها را دارند، شناسایی و در این زمینه اقدام کنیم.
 
وی خاطر نشان کرد که در گلخانه برای تولید هر کیلو گوجه فرنگی ۴۰ لیتر و در فضای باز برای همین مقدار تولید ۴۰۰ لیتر آب یعنی ۱۰ برابر مصرف می شود.
 
کیایی با بیان این محصولات جالیزی مانند طالبی و سبزی‌های برگی قابلیت انتقال و تولید در فضای گلخانه‌ای را دارند، تصریح کرد: تولید برخی محصولات باغی مانند انگور را هم می توان در گلخانه انجام داد.
 
وی ادامه داد: در بعضی از استان ها، بخش خصوصی تولید محصولات باغی مانند انار و آلو را به صورت پایلوت آغاز کرده‌اند.
 
مدیر کل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی گفت: در کارگروه سبزی و صیفی، دستور العمل ها و ضوابط تولید محصولات متنوع تعیین می شود که چراغ راهنمایی برای تولیدات جدید خواهد بود.
 
وی در این حال از تشکیل کارگروه سازه و تجهیزات گلخانه ای در مناطق مختلف کشور و کارگروه بخش خصوصی برای استاندارد سازی پوشش های گلخانه‌ای خبر داد.
 
کیایی در مورد سطح کشت گلخانه ای سال ۹۴ نیز یادآور شد: در سال گذشته نزدیک به ۱۰ هزار و ۱۹ هکتار کشت گلخانه‌ای انجام شد که از این سطح ۷۲۷۰ هکتار مربوط به سبزی و صیفی و ۲۲۶۵ هکتار مربوط به گل و گیاهان زینتی بود.
 
مدیر کل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی، افزود: از این سطح ۱٫۷ میلیون تن سبزی و صیفی، ۱٫۳ میلیارد شاخه گل بریده، ۷۵ میلیون گلدان گیاهی و نزدیک به ۱۵ هزار تن توت فرنگی تولید شد.
 
وی از سرمایه گذاری شرکت خارجی در ایران برای تولید اندام‌های تکثیری گیاهی خبر داد و ابراز امیدواری کرد با سرمایه گذاری یک شرکت آلمانی از سال آینده تولید اندام تکثیری گل رز در کشور آغاز شود.
 
کیایی اظهار کرد: یک شرکت هلندی نیز برای همکاری در زمینه تولید اندام تکثیری گل رز در ایران اعلام آمادگی کرده و بخش خصوصی در حال رایزنی برای سرمایه گذاری مشترک با آن شرکت به منظور تامین نیاز بازار داخلی و بازار کشورهای همجوار است.

نوشته شده در 15/12/1395 ساعت 23:50:38 توسط samira


بازگشت به صفحه سبزیکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید