تکثیر انبه
تکثیر انبه
تکثیر انبه:
کشت بذر از میوه های تازه برداشت شده با حذف پوسته سخت بذر و قبل از خشک شدن آن صورت می گیرد (بذر حساس Recacitrant). میزان زنده بودن بذرها به سرعت کاهش میابد و بنابراین باید سریعتر کشت شود. بذرها در طی 2تا4 هفته جوانه میزنند و پا گرما می تواند به جوانه زنی بذر کمک نماید. از نگهداری بذر در کمتر از  10℃ و یا به صورت خشک شده باید اجتناب شود (بدلیل حساسیت به سرما و خشکی).
نهالهای پلی امبریونی بایستی به آرامی به طوری که کوتیلدونهای آنها از دست نرود از یکدیگر جدا شوند. نهالهای بذری بسته به ژنوتیپ و شرایط محیطی در 3تا 6 سالگی می توانند به گلدهی برسند که ممکن است در برخی ژنوتیپ ها طولانی باشد.
برخی ژنوتیپ ها فقط نهالهای جنسی تولید می کنند و لذا حتما بایستی پیوند شوند. روش های تکثیر غیرجنسی شامل پیوند زدن در ماههای بهار تا اوایل تابستان است. پیوند نیمانیم، جانبی و مجاورتی به کار برده می شود و پیوندهای اسکنه و تاجی نیز استفاده می شوند. پیوند جوانه نیز درصدی موفقیت داشته است. در فلوریدا از پیوند قاشی Chip budding معمولا استفاده می شود. در هندوستان پیوند مجاروتی Approach grafting از زمانهای قدیم متداول بوده است. حضور تعدادی برگ روی پایه در زیر محل پیوند به گیرایی آن کمک خواهد کرد.
پیوند جوانه در انبه مشکل است چون پوست به راحتی از چوب جدا نمی شود تا اینکه کاملا شاخه برسد،همچنین تولید شیرابه از محل زخم(که از مشخصه های گیاهان این خانواده است)که البته هر چه سرعت قرادادن جوانه و بستن بیشتر باشد پیوند جوانه موفق تر می شود و از همه مهمتر حساسیت جوانه های انبه به تغییرات فصلی است. اگرچه پیوند جوانه اقتصادی است اما فقط در مناطقی که دارای رطوبت بالا است مقداری موفق است.
قلمه زنی به طور معمول در انبه موفق بوده است. خوابانیدن هوایی نیز برای تکثیر آن استفاده شده است. قلمه برگ دار (چوب نرم و نیمه خشبی) زیرمیست و با کاربردIBA می تواند ریشه دار شود.
 
 
 
 
 
 
 
 

نوشته شده در 16/12/1392 جمعه ساعت 18:04:55 توسط مریم خانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی