تکثیر بذور پرمحصول پنبه برای احیای این محصول
تکثیر بذور پرمحصول پنبه برای احیای این محصول

تکثیر بذور پرمحصول پنبه برای احیای این محصول

با حمایت‌های سازمان تحقیقات و معاونت زراعت، بذور پنبه متناسب با هر منطقه در مرحله تکثیر انبوه قرار دارد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه پنبه‌کاران امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) درباره وضعیت پنبه گفت: بزرگ‌ترین مشکل پنبه‌کاران نداشتن بذر مناسب است که عملکرد یک‌ساله را به خطر می‌اندازد.
علی وحدانی افزود: در دولت جدید، از سوی معاونت زراعت، بذور جدیدی در اختیار پنبه‌کاران قرار گرفته است که نتایج مثبت آن در قالب پایلوت‌های تحقیقاتی دیده شده است.
وی خاطرنشان کرد: این بذور برای مناطق مختلف متفاوت بوده و با توجه به شرایط آب و هوایی انتخاب شده است.
وحدانی ادامه داد: در چند سال گذشته، پنبه‌کاران بذرهای مورد نیاز خود را از کارخانه‌های پنبه‌پاک‌کنی دریافت می‌کردند که این بذور هیچ شناسنامه‌ای نداشته و قوه نامیه آنها نیز مشخص نبود.
وی تصریح کرد: امسال با همت معاونت زراعت و مؤسسه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اقدامات مناسبی در بخش بذر پنبه انجام شده است.
عضو هیئت مدیره اتحادیه پنبه‌کاران یادآور شد: بذور متناسب با هر منطقه توسط سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها توزیع شده است، به‌گونه‌ای که برای استان خراسان شمالی از بذر ارمغان و گلستان استفاده شده و از بذور آستان قدس نیز برای دیگر مناطق کشور بهره گرفته شده است.
وحدانی تأکید کرد: بذرهای ارائه‌شده در مرحله تکثیر قرار دارد و برای سال آینده در حال آماده‌سازی است.
وی اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود که برنامه‌های جدید معاونت زراعت که با همت تحقیقات در حال اجرایی شدن است، بتواند مشکلات پنبه‌کاران را حل کرده و این محصول را دوباره سرپا کند.
وحدانی همچنین گفت: مشکل کم‌آبی در بیشتر مناطق کشور وجود دارد، اما بذور جدید متناسب با شرایط آب و هوایی انتخاب شده و علاوه بر پرمحصول بودن، مشکلات مربوط به کم‌آبی نیز در آنها لحاظ شده است.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد که با اجرایی شدن برنامه‌های امور زراعت، سال خوبی برای محصول پنبه شاهد باشیم.
منبع:ایانا

نوشته شده در 12/12/1393 سه شنبه ساعت 23:11:05 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه پنبه


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید