تکثیر موز
تکثیر موز

تکثیر:

بغیر از موارد اصلاحی در بقیه موارد از طریق غیر جنسی تکثیر می شود که برای این کار از پاجوش های Maiden، Sword، Peeper و قطعات کورم استفاده می شود.

Peeper: پاجوش های کوچکی هستند که دارای برگ های فلسی شکل می باشند.

Sword: این نوع پاجوش ها از جوانه هایی می رویند که در قسمت پایین کورم قرار دارند. دارای برگ های باریک و شمشیری شکل هستند. زمانی جابجا می شوند که کوتاه تر از 75 سانتی متر ارتفاع دارند و دارای کورم به قطر حدودی 15 سانتی متر می باشد.

Maiden: پاجوش های بلند دارای ارتفاع زیاد و برگ های پهن می باشد. این پاجوش ها 8-5 ماهه بوده و قطر کورم آن ها حدود 25 سانتی متر می باشد. پس از بیرون آوردن از زمین از ارتفاع 15-10 سانتی متری بلای کورم پاجوش را قطع می کنند.

قطعات کورم بزرگ بوته هایی که قبلاً تولید محصول کرده اند، بیرون آورده شده و به قطعاتی که هر کدام یک یا بیشتر جوانه داشته و وزنش بیشتر از 5/2 کیلوگرم باشد، تقسیم می شوند. این قطعات کورم در آب گرم 65-62 درجه سانتی گراد به مدت 10 دقیقه قرار گرفته و سپس با یک قارچکش و حشره کش و یا نماتد کش تیمار می شوند.

Water sucker: پاجوش هایی هستند که از جوانه های بالای کورم به وجود آمده اند و از ابتدا تولید برگ های پهن می کنند. این پاجوش ها برای کاشت مناسب نیستند.

بیشتر پاجوش ها در چهار ماه آخر قبل از گلدهی تولید می شوند. لذا باید اجازه داد تا گیاهان تا این مرحله رشد نمایند و سپس از زمین بیرون آورده شوند. هر بوته حدود 5 پاجوش تولید می کند. نسبت تکثیر سالانه یک به 10 می باشد. 


نوشته شده در 29/11/1392 سه شنبه ساعت 04:40:05 توسط مریم خانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


ناشناس در تاریخ نوزدهم اردیبهشت 1398 گفته است

آیا در منزل میشه موز را از طریق کاشت دانه تکثیر کرد ؟
ناشناس در تاریخ پانزدهم دی 1394 گفته است

ممنون کاش ساده تر و قابل فهم تر توضیح میدادین یا حداقل معانی اصطلاحاتومیگفتین
امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی