تکثیر و کشت وکار آواکادو
تکثیر و کشت وکار آواکادو

تکثیر و کشت وکار:

آووکادو از بذر مشابه والد خود نمی شود و دوره نونهالی ممکن است 15-10 سال طول بکشد. ارقام کشت شده در کالیفرنیا عمدتا از نژاد مکزیکی یا هیبریدهای مکزیکی – گواتمالایی هستند.

تکثیر در تگزاس عمدتا با پیوند اسکنه است اما پیوندهای دیگر نیز موثر بوده است. برخی آووکادوهای نژاد مکزیکی را میتوان با قلمه و یا خوابانیدن هوایی تکثیر کرد، اگرچه عدم تحمل شوری به عنوان یک مشکل برای ارقام خود ریشه است. محل پیوند نزدیک سطح خاک انجام و درخت مقداری عمیق تر کشت می شود تا محل پیوند در سطح یا زیر سطح خاک قرار گیرد تا در اثر سرمازدگی احتمالی مقداری از پیوندک برای رشد مجدد بعدی باقی بماند. (با پوشاندن مقداری از پیوندک).

درختان تازه کشت شده بایستی قیم داشته باشند و اغلب نیاز به سایه در طی ماههای اول کشت دارند. فواصل کشت 5/4 تا 5/7 متر است. پایه بایستی به پوسیدگی ریشه فیتوفتورایی (Phytophtora cinnamoni) که مهمترین بیماری آووکادو است مقاوم باشد. بذر حساس به خشک شدن است و داخل یخچال و رطوبت بالا تا چند ماه می تواند زنده بماند. مقدار کمی سرما (24 ساعت) به جوانه زنی بذر کمک خواهد کرد.سطح بالایی بذر باید در موقع کشت در سطح خاک قرار گیرد. (مانند سیکاس)

 


نوشته شده در 23/04/1393 دوشنبه ساعت 17:39:10 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی