تکثیرماهی دورگه ماش در گیلان
تکثیرماهی دورگه ماش
ایرج عفت‌پناه امروز در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در انزلی با اشاره به تولید ماهی در خطر انقراض «ماش» در مرکز مذکور اظهار کرد: مرکز تکثیر و بازسازی ذخایر ماهیان دریایی در زمینه بازسازی ماهی سفید، سوف و انواع خاویاری فعالیت می‌کند.
 
وی با بیان اینکه ماهی ماش از جمله ماهیان در خطر انقراض است، افزود: تولید ماهی ماش از مدت‌ها قبل در دستور کار ما بود زیرا اصل ماهی ماش را نمی‌توانستیم تکثیر کنیم.
 
معاون مدیر کل شیلات گیلان، با بیان اینکه نسل ماهی ماش در دریای خزر بسیار کاهش یافته است، گفت: به دلیل کاهش این ماهی، تعداد بسیار کمی از آن صید می‌شود و به همین دلیل امکان تکثیر از اصل ماهی ماش وجود نداشت.
 
وی شباهت ظاهری ماهی ماش با ماهی سفید را زیاد دانست و خاطرنشان کرد: مولد ماهی ماش بیشتر در دریاچه «سد ارس» آذربایجان غربی است.
 
عفت‌پناه، سد ارس را یکی از منابع ماهی ماش ذکر کرد و متذکر شد: تولید ماهی ماش حاصل تکثیر مصنوعی ماهی سفید و ماهی ماش است که در مرکز مذکور انجام گرفت.
 
وی دریافت مجوز برای تولید دورگه ماهی ماش را مهم دانست و  اظهار کرد: برای ادامه کار تکثیر باید مجوزهای لازم را داشته باشیم.
 
این مسئول با اشاره به اینکه تکثیر دو رگه ماهی ماش برای نخستین بار در سواحل خزر انجام شده است، خاطرنشان کرد: اکنون وزن این ماهی به بالای 800 گرم رسیده باید برای تولید انبوه آن بیشتر کار شود.
 
به گفته وی، ماهی دو رگه ماش استعداد رسیدن به وزن بازاری را دارد زیرا در محیط‌های محصور غذا می‌گیرد.
 
منبع : farsnews.com
 
تکثیرماهی دورگه ماش,تکثیرماهی,ماهی دورگه ماش,ماهی ماش,ماهی سردابی,پرورش ماهی,ماهی دورگه,ماهی سفید
 

نوشته شده در 14/10/1392 شنبه ساعت 23:53:34 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه اخبار شیلاتی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید