تیره شب بو
تیره شب بو

تیره: شب بو (چلیپپایان  )Brassicaceae(Cruciferae).

راسته : کاپارالها 
گیاهان متعلَق به این خانواده، عمدتاً علفی، یک ساله، دوساله و یا چندساله اند. دراکثر نقاط جهان گسترش دارند، گلهای آنها شش پرچم دارند که چهار تای آن بلند و دوتا کوتاهتر است. چهار کاسبرگ و چهار گلبرگ دارند (صفات مذکور در گیاهان این تیره کاملاً مشخص است). میوه ی خشک آن خورجین نامیده می شود که با چهار شکاف باز می شود و دانه ها به دو طرف یک تیغه ی وسطی چسبیده اند.
برگها معمولاً متناوبند. اندامهای رویشی این گیاه دارای کرکهای دوشاخه ای و ستاره مانند است. از اختصاصات گیاهان این تیره، وجود سلَولهای مخصوصی است (به نام میوروزین) که محتوی آنزیم میروزینار می باشد.
مزه ی مخصوص بذور این گیاه به واسطه ی وجود گلیکوزیدهای سینیگرین و سینالبین گزارش شده است.
گیاهان متعلَق به خانواده شب بو مصارف فراوانی دارند و عمدتاً در صنایع غذایی مصرف زیادی داشته و به عنوان علوفه، گیاهان زینتی، گیاهان دارویی و همچنین به عنوان گیاهان شهدآور، مورد استفاده قرار می گیرند.
در بین گیاهان این تیره، گونه های زیادی به عنوان علف هرز وجود دارد. بیش از 3000 گونه متعلَق به این خانواده شناخته شده است.از مهمترین گیاهان دارویی این خانواده می توان از گیاهان زیر نام برد:
خردل سیاه ، بذور این گیاه حاوی مقادیر فراوانی مواد دارویی سینگرین می باشد و 16=n2.
خردل سفید ، از موادَ مؤثره ی موجود در بذور این گیاه برای مداوای دل درد استفاده می شود.
سس خردل از فراورده های مهمَ بذور گیاهان مذکور می باشد. منشأ خردل سفید جنوب آسیا- اروپا گزارش شده است. خردل سفید، گیاهی است یک ساله، دیپلوئید و 24=n2. این گیاه در اکثر کشورها کشت می شود.
 

نوشته شده در 17/08/1393 شنبه ساعت 13:02:15 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه گیاهان دارویی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی
 

 

 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک