تیره گل سرخ
تیره گل سرخ

تیره : گل سرخ

راسته : رزالها

 
 
گیاهان این تیره به صورت علفی، درختچه با درخت مشاهده می شوند. برگها ساده یا مرکب می باشند.
 
گیاهان داروییِ کمی متعلَق به این خانواده، شناخته شده اند. اکثر گونه های متعلَق به این تیره در صنایع غذایی اهمیَت بسیاری دارند. برخی گونه های دیگر به عنوان گیاهانی زینتی کاشت و تکثیر می شوند. اگرچه این گیاهان عمدتاً در نواحی معتدله می رویند، ولی گونه های متعلَق به خانواده ی گل سرخ را می توان در شرایط مختلف اکولوژیکی مشاهده نمود. اندامهای گل منظَم و مضربی از پنج می باشد. تعداد پرچمها ده(یا ممکن است بیشتر از ده باشد) عدد و چسبیده به کاسه می باشند. برگها دندانه دار هستند. میوه آپوکارپیک و شکوفا بوده که دارای تعدادی دانه می باشد. ولی، در جریان تکامل، میوه های کاذبی تشکیل می شوند که خصوصیَات این خانواده به شمار می رود؛ به طوری که :
 
درگیاهان زیر خانواده ی اسپیرئوئیده میوه شکوفاست و دارای تعدادی دانه می باشد. در پوموئیده میوه دانه دار است، و از رشد نهنج گل حاصل می شود و در این پرونوئیده میوه از نوع شفت می باشد.
 
تقریباً تمام گونه های این خانواده دارای موادَ تاننی می باشند. از این رو به خانواده ی دارنده موادَ تاننی نیز معروف هستند.
 
از مهمترین گیاهان دارویی متعلَق به این خانواده می توان از پوتنتیلا ارکتا که از ریزومهای آن استفاده می شود، روبوس فروتیکوسوس که برگهای آن خاصیَت دارویی داردواگریمونیااوپاتوریا که از پیکر رویشی آن برای درمان برخی از بیماریها استفاده می شود، نام برد.
 
دانه های گیاهان این تیره دارای پروتئین و چربی هستند(نظیر بادام)، ترکیبات سیانوژن در برخی از آنها نیز یافت می شودکه عمدتاً به زیر خانواده ی رزوئیده تعلَق دارند.
 
سوربیت، ترکیبات موسیلاژِ و همچنین اسیدهای آلی در گیاهان این تیره یافت می شوند.اسید آسکوربیک و سایر ویتامین ها از جمله موادَی هستند که به وفور در میوه های نسترن کوهی وجود دارند.
 
تعداد کروموزمها: 17، 9 و 8و7=n
 

نوشته شده در 09/07/1393 چهارشنبه ساعت 17:53:52 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه گیاهان دارویی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی
 

 

 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک