ثبت جهانی دو گونه جدید ماهی ایرانی
ثبت جهانی دو گونه جدید ماهی ایرانی

ثبت جهانی دو گونه جدید ماهی ایرانی

با معرفی دو گونه جدید ماهی در رودخانه‌های استان‌های همدان و مرکزی، نام این گونه‌ها به افتخار دو تن از بزرگان این استان‌ها، به نام "لوچ‌ماهی ابن‌سینا" و "شاه‌کولی امیرکبیری" نام‌گذاری شدند.

 
عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشگاه تهران امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: برای توجه بیشتر مردم و مسئولان به ماهیان آب‌های داخلی و اجرای هرچه بهتر برنامه‌های حفاظتی نام این دو گونه ماهی از نام‌های مشاهیر کشور گرفته شد.
سهیل ایگدری با اشاره به اینکه شناسایی و معرفی گونه‌های جدید آبزیان نیازمند وجود یک تیم تحقیقاتی است، افزود: این دو طرح پژوهشی با کمک سیدحامد موسوی ثابت (عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان)، کاترینا و اسیلوا (موزه جانورشناسی مسکو)، یورگ فریهوف (مؤسسه تحقیقات اکولوژی برلین)، مایتاس کیکر (مؤسسه تحقیقات اکولوژی برلین)، صابر وطن‌دوست (دانشگاه آزاد اسلامی) و منوچهر نصری (دانشگاه تهران) انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: ماهیان معرفی‌شده شاید ارزش اقتصادی نداشته باشند، اما ارزش اکولوژیکی و حفاظتی بالایی دارند.
عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشگاه تهران ادامه داد: این تیم تحقیقاتی در دو سال گذشته تحقیقات خود را برای شناسایی گونه‌های جدید ماهیان بومی ایران آغاز کرده است.
ایگدری با اشاره به اینکه گونه‌های نادر ماهیان نیز جزو ذخایر ژنتیکی محسوب می‌شوند، تصریح کرد: ماهیان مناطق خشک به‌شدت تحت تأثیر دست‌کاری‌های انسان قرار می‌گیرند و نیازمند حفاظت هستند.
وی با اعلام اینکه آب‌های داخلی ایران از تنوع ژنتیکی بالایی برخوردارند، یادآور شد: ایران محل اتصال سه حوزه پراکنش ماهیان دنیا است و احتمال سازگاری گونه‌های مختلف ماهی و شکل‌گیری گونه‌های جدید در آب‌های داخلی ایران وجود دارد.
گفتنی است، مقالات حاصل از این تحقیقات در بزرگ‌ترین مجله علمی جانورشناسی جهان (Zootana) و قدیمی‌ترین مجله ماهی‌شناسی جهان (Jotrnal Of Ichthyology) در سال 2015 منتشر شد.
 
توضیح: ضمن تشکر از تلاش بی‌شائبه اعضای هیئت علمی گروه شیلات دانشگاه تهران و گیلان و دغدغه‌های این عزیزان در پاسداری از داشته‌ها و ذخایر و نیز قابلیت‌های کشورمان، به‌نظر می‌رسد ثبت جهانی این گونه‌ها، دستخوش کج‌سلیقگی قرار گرفته؛ چرا که هیچ کشوری حاضر نیست. گونه‌های جانوری خود را -آن هم از نوع لوچ‌ماهی!- به نام بزرگ‌ترین مفاخر ملی و جهانی خود معرفی و ثبت کند.
منبع:ایانا
 

نوشته شده در 13/12/1393 چهارشنبه ساعت 23:32:06 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه اخبار شیلاتی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید