جا دادن روغن زیتون در برنامه غذایی
جا دادن روغن زیتون در برنامه غذایی

جا دادن روغن زیتون در برنامه غذایی

فریبا طاهری با اشاره به اینکه در صورت استقبال از مصرف زیتون و روغن آن می‌توان به توسعه باغات زیتون امیدوار بود، اظهار کرد: در شرایطی که محصول زیتون برداشت شده که حاصل یک سال زحمت باغدار است، به فروش نمی‌رسد و یا با قیمت پایین خریداری می‌شود، در این شرایط نمی‌توان انتظار توسعه باغات زیتون را داشت.
 
وی تصریح‌ کرد: اگر فرهنگ‌سازی لازم صورت گرفته و ذائقه مردم تغییر کند، به ‌طوری ‌که روغن زیتون در برنامه‌ غذایی افراد گنجانده شود، قطعا شاهد رونق صنایع فرآوری و در کنار آن ایجاد بازار مصرف مطمئن خواهیم بود که این موضوع باعث دلگرمی باغدار شده و وی را به ادامه راه تشویق می‌کند.
 
این کارشناس کشاورزی با اشاره به اینکه زیتون طارم یکی از بهترین محصولات در نوع خود است، گفت: در شرایطی که در استان بزرگ‌ترین تولیدکننده زیتون در کشور است، ولی سهم روغن زیتون و محصولات جانبی دیگر این محصول در سفره‌های زنجانی‌ها کمرنگ است و همین موضوع نشان می‌دهد بازار زیتون در منطقه برای باغدار مناسب نیست.
 
وی ادامه داد: این شرایط در سایر استان‌ها نیز مشهود است و همین موضوع و در شرایطی که رقابت نابرابری بین زیتون ایرانی و خارجی وجود دارد، باعث می‌شود به مرور باغات زیتون از بین رفته و این محصول پرخاصیت دیگر کشت نشود، در حالی ‌که تولید زیتون در شرایط مناسب مقرون به صرفه بوده و عایدی خوبی نصیب تولیدکننده می‌کند.
منبع:ساعت 24

نوشته شده در 20/02/1394 ساعت 22:28:55 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه صنایع غذایی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید