معرفی کتاب کشاورزی


محصولات ارگانیک
جایگاه تولیدات کشاورزی ایران تولید 120 میلیون تن
جایگاه تولیدات کشاورزی ایران
 
سید رضا نورانی رئیس هیأت مدیره اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران در گفتگوی اختصاصی با بازار خبر گفت : محصولات کشاورزی ایران رتبه اول تا 7 را رده بندی کشور های تولیدکننده جهان دارد این در حالی است که رتبه های خوبی به دلیل مشکلات مختلف در بحث صادرات نداریم.
 
وی ادامه داد :در کلیه محصولات کشاورزی آماری در حدود 120میلیون تن را داریم این رقم در تولید میوه های باغی و جالیزی 17 میلیون تن ، و در سبزیجات جالیزی 18 میلیون تن محصول داریم.
 
نورانی ضمن تأکید بر جایگاه محصولات با کیفیت ایرانی مانند خرما و پسته بیان کرد : تولیدات کشاورزی ایران در بعضی اقلام مانند خرما، پسته ،انار جایگاه اول در جهان را داشتیم که متأسفانه به دلیل سرمای سال 86 تولید بسیار پایین آمد به نحوی که از رده بندی جهانی خارج شدیم اما خوشبختانه در سال 91 تولید محصول انار شدت گرفت به طوری که در رتبه های اول و دوم جهان جای گرفتیم اینک حدود 700 هزار تن تولید انار داریم به همین دلیل جزء بزرگترین تولید کننده ها به حساب می آییم.
 
رئیس هیأت مدیره اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران اظهار کرد:باید تغییراتی در بحث محصولات استراتژیک کشاورزی  ایجاد کنیم تا بطور کامل از واردات خارج و به خود کفایی برسیم در این راستا باید محصولات استراتژیک خود را به اندازه ای تولید کنیم که نیازی به واردات نداشته باشیم.
 
وی یکی دیگر از این راه های رسیدن به خود کفایی را قرار دادن بزرگترین تولید کننده ها در بخش تولید محصولات استراتژیک دانست و افزود: بزرگترین تولید کننده های ما می توانند در بخش محصولات استراتژیک فعالیت کنند اما متأسفانه امروزه واردات بخش کشاورزی دقیقأ پیرامون کالاهی چون جو ،غلات، گندم و برنج که از جمله کالاهای اساسی است می گردد.
 
جایگاه تولیدات کشاورزی ایران از منظر فائو
 
به گفته نورانی ما می توانیم با برنامه ریزی های مدون و بهره گیری از علم و دانش روز دنیا در تمام بخش ها به خود کفایی برسیم. فائو سازمان کشاورزی و غذای ملل متحد در آخرین اظهار نظر خود اعلام کرده است کشور ایران دارای پتانسیل های بسیار بالایی است که  می تواند علاوه بر تأمین مایحتاج مواد غذایی خود ، مصرف کشور های حوزه خلیج فارس را نیز تأمین کند . این موضوع نشانگر  پتانسیل بسیار بالایی ایرانیان در زمینه های مختلف دارد که متأسفانه نتوانستیم بهره کامل را ازآن بگیریم. به همین دلیل به واردات رو می آوریم.
 
وی افزود: مسئله مهمتر اینکه در جلسات مختلف با مدیران دائمأ بحث واردات مطرح می شود در صورتی که برای رسیدن به حماسه اقتصادی تولید و صادرات می تواند نقش اساسی را ایفا کند.
 
نورانی اظهار امیدواری کرد : سیاست ها و برنامه ها طوری باشد که بحث تولید ما بالا رود و برسیم به جایی که از کشور های مطرح صادر کننده و جزء رده بندی های اول باشیم زیرا امروز رده بندی خوبی در بخش صادرات غیر نفتی خود نداریم که امیدواریم با برنامه ریزی های کارشناسانه دولت تدبیر و امید به این اهداف برسیم.
 
وی در خصوص استفاده از برنج وارداتی در سبد کالایی دولت یادآور شد:در مقطعی که تصمیم برای ارائه سبد کالا گرفتند، برنج ایرانی به اندازه کافی در دسترس نبود و از  آنجاییکه سبد کالا طیف وسیعی از مردم را در بر می گیرد از اهمیت بالایی برخوردار است ضمن اینکه در مرحله اول ارائه سبد کالا هستیم و بطور حتم در دفعات آینده از محصولات با کیفیت ایرانی در این سبد استفاده خواهیم کرد .
 
منبع : bazarkhabar.ir
 
جایگاه تولیدات کشاورزی ایران,تولیدات کشاورزی ایران,محصولات کشاورزی,اتحادیه ملی محصولات کشاورزی,رتبه محصولات کشاورزی,جایگاه محصولات کشاورزی,جایگاه ایران از منظر فائو,
 
 
 

نوشته شده در 25/10/1392 چهارشنبه ساعت 16:29:22 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه ترویج و توسعه کشاورزی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


روش فعالیت در انجمن