جلوگیری از خروج 3 میلیون دلار ارز با تولید کیت تشخیص بیماری بروسلوز
جلوگیری از خروج 3 میلیون دلار ارز با تولید کیت تشخیص بیماری بروسلوز

جلوگیری از خروج 3 میلیون دلار ارز با تولید کیت تشخیص بیماری بروسلوز

با تولید انبوه کیت الایزای تشخیص بیماری بروسلوز(تب مالت) در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی شعبه منطقه مرکزی کشور (اراک) از خروج بیش از 3 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری می شود.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی موسسه رازی سید داود حسینی رییس موسسه رازی شعبه منطقه مرکزی (اراک) گفت: بیماری بروسلوز (تب مالت) یکی از بیماری های خطرناک مشترک انسان و دام است که با وجود واکسیناسیون و جلوگیری از تلفات 30 درصدی دام‌ها، تنها با محاسبه یک درصد تلفات در دام های کوچک و نیم درصد در دام های بزرگ، این بیماری سالانه مبلغی حدود 550 میلیارد تومان به صنعت دامپروری کشور، خسارت وارد می کند، که این میزان بدون محاسبه خسارات ناشی از صدمات انسانی و کاهش میزان تولید فراورده های دامی است.
حسینی افزود: با توجه به جمعیت دام کشور، در حال حاضر برای تشخیص قطعی بیماری بروسلوز پس از تست اولیه با روش سنجش رزبنگال، حداقل به بیش از 7400 کیت الایزای تشخیص این بیماری نیاز داریم که خوشبختانه ظرفیت تولید این میزان و خودکفایی کشور در موسسه رازی شعبه اراک وجود دارد.
این مسئول علاوه بر مزیت های اقتصادی کیت تشخیص بیماری بروسلوز، کمک به ارتقای سطح بهداشت جامعه انسانی و دامی را از مهمترین مزیت‌ها و آثار اجتماعی این کیت عنوان کرد.
رئیس موسسه رازی شعبه منطقه مرکزی کاربرد کیت الایزای تشخیص بیماری بروسلوز را علاوه بر تشخیص سریع و به موقع بیماری بروسلوز (تب مالت) ، تفریق مبتلایان و جلوگیری از اشاعه بیماری به دام های دیگر و انسان نیز عنوان کرد و گفت: با استفاده از این کیت می توانیم میزان آنتی بادی را علیه باکتری بروسلا در نشخوارکنندگان بزرگ و کوچک تشخیص دهیم و آنتی ژن را بدون نیاز به سانتریفیوژ با دور بسیار بالا و سیستم های فرمانتوری، تهیه کنیم.
بر اساس این گزارش کیت الایزای تشخیص بیماری بروسلوز(تب مالت) به مناسبت دهه مبارک فجرسال جاری در موسسه رازی شعبه منطقه مرکزی (اراک) با حضور مسئولین کشوری و استانی رونمایی شد.
منبع:فارس
 

نوشته شده در 13/12/1393 چهارشنبه ساعت 23:56:35 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه دام


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی