جلوگیری از ریزش میوه سیب با هورمون
جلوگیری از ریزش میوه سیب با هورمون

جلوگیری از ریزش میوه سیب با هورمون

 
♦️ مقدمه
 (بخش اول )
 
عموما" در سالی که درختان سیب و یا گلابی پر از شکوفه گل میشوند همه آنها تبدیل به میوه نشده و ریزش می کنند این اختلاف بسیار گل و میوه امری طبیعی محسوب می شود.  
 
رابطه مستقیمی بین تعداد دانه در درون میوه سیب و ریزش میوه آن وجود دارد چنانچه تعداد دانه های درون میوه بالغ بر 2 عدد گردد، بعلت کمبود میزان هورمون مترشحه این میوه‎ها ریزش حاصل می کنند و اگر همه دانه های درون میوه که حداکثر به 10 عدد میرسند تکامل پیدا کنند بعلت کوچک بودن دانه های باز هم میزان تولید هورمون کم شده و سبب ریزش میوه می گردد و اگر دانه ها حد متعادل بین 5 تا 7 دانه باشند ریزش کمتر و در نهایت محصول بیشتر خواهد بود.
 
 
♦️ عوامل کلی موثر در ریزش میوه
 
 (بخش دوم )
 
اگر سایر عوامل تاثیر گذار در رسیدن میوه سالم را در نظر نگیریم عامل ریزش میوه مهمترین قسمت در برداشت و عرضه محصول به بازار خواهد بود . فروش میوهای ریزش کرده یا پا درختی یک سوم قیمت میوه های چیده شده است.
 
برای ریزش بیش از حد میوه درختان دلایلی وجود دارد و این ریزش عامل مهم در تعیین مقدار محصول قابل برداشت می باشد. همه میوه ها در بیشتر شرایط دچار ریزش مستمر بعد از گلدهی نمی شوند.و عوامل زیادی از جمله موارد زیر دخیل هستند :
 
 عوامل محیطی ( باد شدید ، دمای کم و یا زیاد ، رطوبت ... )
 
 ژنتیکی ( ارقام حساس و یا مقاوم به ریزش ... )
 
 هورمونی ( اثرات هورمون اکسین، سیتوکنین، جیبرلین ..)
 
 برخی آفات و بیماری ها ( مانند کرم سیب و پوسیدگی مغز میوه ...   )
 
 نوع تغذیه ( عناصری چون ازت ، روی ، بر ... )
 
بطور کلی محققان شایع ترین دلیل ریزش میوه را عدم تلقیح مناسب در زمان گرده افشانی می دانند. و وفور میوه در درخت و باغ را ، همین عامل لقاح تعیین میکند. حتی ریزشهای بعدی نیز در اثر عدم لقاح مناسب ارزیابی میکنند . بطوریکه عدم لقاح موجب ریزش صد در صدی میوه می شود و لقاح ناقص با توجه به ساختار گل در درخت سیب که می بایست ده عدد تخم یا دانه در داخل میوه تشکیل شود با وجود کمتر از 5 تخم ، ریزش میوه در تابستان حتمی خواهد بود. بدین جهت سایر عوامل موثر در ریزش را که عوامل خارجی در بالا ذکر شد در اهمیتهای بعدی قرار خواهند گرفت.
 
 
 
♦️مراحل ریزش میوه سیب 
 
 (بخش سوم )
 
بطور کلی مراحل ریزش میوه سیب و حتی گلابی را در موارد زیر خلاصه کرد
 
مرحله اول ریزش :
 
ریزش میوه در مرحله اول در درختان سیب بلافاصله بعد از ریختن گلبرگها شروع شد. به مدت 2 تا 3 هفته ادامه می‎یابد. در این مدت مخصوصاً میوه هایی ریزش می کنند که از لحاظ تعداد دانه های تشکیل شده بسیار کم و با اینکه عمل تلقیح در آنان بطور ناقص انجام گرفته باشد در اکثر مواقع مقدار زمان از میوه ها در این مرحله ریزش بر اثر خود تلقیحی یا عدم تلقیح ریزش می نماید. با استفاده از زنبورداری و محلول پاشی بعد از برداشت ویا اول فصل روی ، بُر و ازت می توان این ریزش نوع ریزش را کاهش داد.
 
 مرحله دوم ریزش یا ریزش میوه در خردادماه :
 
ریزش دوم میوه در درختان سیب و گلابی که بنام ریزش در خرداد ماه موسوم است بیشتر مورد توجه قرار می گیرد زیرا در این زمان میوه تقربیاً به اندازه یک فندق شده در حدود چند هفته بعد از ریزش اول شروع شد، و به مدت 2 تا4 هفته ادامه پیدا می کند. شروع این ریزش چند هفته بعد از ریزش اول است و به مدت 2 تا 4 هفته ادامه پیدا می کند شدت ریزش در این مرحله بسیار زیاد بوده مخصوصاً در بعضی از واریته ها اعداد زیادی از میوه های تشکیل شده خود را از دست می دهند. بدون شک دراین مرحله ریزش علاوه بر اثر کمبود مقدار هورمون های لازم عوامل دیگر مانند  آب وعناصر میکرو به اندازه متعادل و همچنین پتاسیم که در کیفیت و کمیت میوه ها در هنگام بزرگ شدن مورد نیاز هست نقش مهمی بازی می کند.
 
ریزش قبل از رسیدن کامل میوه:
 
این ریزش 2 تا 3 هفته و گاهی چند روز قبل از رسیدن کامل سیب درخت مشاهده می گردد. علاه بر فاکتور های خارجی مانند کم و یا زیادی آب، ضعف و یا قدرت باردهی بیش از حد درخت، کم و یا زیاد بودن مواد غذایی، افزایش درجه حرارت ناگهانی و خشکی بیش از حد عوامل ارثی نیز بستگی دارد. در این بحث علل ریزش در زمان رسیدن میوه مورد بررسی قرار می گیرد.
 
 پ‍‍ژوهشگران عقیده دارند که یک سری هورمون و تنظیم کننده های رشد در نوک جنین و بذر ترشح ، و باعث می شوند که دم میوه به درخت چسبیده و میوه وجنین از درخت مادری تغذیه نمایند و به رشد و نمو خود ادامه دهند ؛ این مواد اگر به هر عللی ترشح نشوند و یا غلظت این مواد در داخل نسج درخت کم شود درخت حس می کند که جنین تکامل یافته و شروع به تشکیل لایه جداکننده در دمگل میوه می نماید که نهایتا" میوه ریزش می کند.
 
 
 
 
♦️جلوگیری از ریزش میوه با هورمون پاشی:
 
 (بخش چهارم )
 
تحقیقات ثابت کرده است محلولپاشی هورمون های مصنوعی می تواند این نوع ریزش را کنترل کند .
 
نوع هورمونی که بهترین نتیجه را می دهد بسته به نوع میوه تغییر می کند و با کاربرد درست و به موقع هورمون می توان نتایج قابل توجه به دست آورد.
 
نفتالین استیک اسید شبه هورمونی است که برای جلوگیری از ریزش میوه قبل از برداشت بصورت محلول پاشی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده خطرات سویی روی محصول سیب ندارد و می تواند در همه ارقام سیب مورد استفاده قرار گیرد . نفتالین استیک اسید حدودا" سه روز بعد از سمپاشی اثر خود را بروز می دهد و دو تا سه هفته بطور موثر و ملموس از ریزش میوه جلوگیری می کند.
 
مقدار مصرف : 25 گرم نفتالین استیک را در 100 سی سی الکل سفید حل میکنیم ( این ماده مستقیما" در آب حل نمیشود ) بعد همه محلول آماده را در هزار لیتر آب ( یک تانکر سمپاش ) می ریزیم و روی میوه های درختان سیب محلول پاشی می کنیم.
 
 بهترین زمان محلولپاشی 10 تا 15 روز مانده به برداشت میوه می باشد.
 
 دمای هوا حداکثر 25 درجه سانتی گراد باشد محلولپاشی در صبح یا عصر توصیه می شود.
 
 از اختلاط محلول با سایر سموم حشره کش یا قارچ کش و یا حتی کودهای مایع جدا"   خودداری شود.
 
 بعد از محلولپاشی رطوبت جو ، شبنم ، حتی بارندگی اثر هورمون را بیشتر می کند.
 
از عیوب این محلول مدت زمان کم اثربخشی آن یعنی 2 تا 3 هفته می باشد بعد از این زمان ریزش میو ه در صورت برداشت نکردن شروع خواهد شد و تکرار محلولپاشی اثر چندانی نخواهد داشت.
 
ترکیبات شناخته شده دیگری از گروه فنوکسی مانند   ( 2-4-D ) ,... ,   نیز ماده ای بنام تجاری   اتفن وجود دارد که بجهت محدودیت در استفاده کمتر توصیه میشود اتفن بیشتر در درختانی که میوه آنها با تکان دادن و بصورت مکانیزه برداشت میشود مانند گردو ، گیلاس ، آلبالو ... بهترین کاربرد را دارد.
 
 

نوشته شده در 16/09/1395 سه شنبه ساعت 21:57:17 توسط samira
ویرایش شده در 16/09/1395 سه شنبه ساعت 22:24:14 توسط samira


بازگشت به صفحه انواع کودها


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
مطالب پر بازدید
 

 

 


تبلیغات