جمعیت آوارگان آب در ایران افزایش یافت
جمعیت آوارگان آب در ایران افزایش یافت

جمعیت آوارگان آب در ایران افزایش یافت

استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران گفت: در جنوب شرق کشور به دلیل خشکسالی آوارگان آب داریم و با خشک شدن دریاچه ارومیه، بر تعداد آوارگان آب کشور افزوده خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)، حسین ایمانی جاجرمی در نشست «نقش باورها، ارزش‌ها و سرمایه اجتماعی در حکمرانی آب» که در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، بیان کرد: آوارگان آب دریاچه ارومیه احتمالا به تهرانی مهاجرت می‌کنند که خود با هزار و یک مشکل مواجه است.
وی با اشاره به حضور پررنگ آب در فرهنگ ایرانی، عنوان کرد: در ایران زندگی بر پایه آب شکل گرفته و احتمالا نابودی محتمل کشور هم با نوع سوء استفاده کنونی به دلیل کمبود آب خواهد بود.
ایمانی جاجرمی با تاکید بر بازنگری در ارزش‌ها و اصول در سطوح کلان اجرایی، گفت: بر خلاف شعارهایی که در جامعه رایج است، ایرانیان به شدت انسان‌هایی مادی هستند، زیرا همه چیز را با پول خریداری می‌کنند.
وی ادامه داد: شهرداری‌ها به راحتی با پول قوانین و مقررات را می‌فروشند و نتیجه این رفتار وضعیت اسف بار امروز تهران است. متاسفانه در کشور به همه چیز نگاه کالایی و قیمتی داریم؛ اما جالب اینجاست که حتی تمدن غربی که ما آن را منشا مادی گرایی مردم ایران می‌دانیم هم، چنین رفتارهایی را به شدت نقد می‌کند.
 
در ایران همه چیز را می خواهیم با پول بخریم!
استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران اضافه کرد: به بچه‌ها پول می‌دهیم کتاب بخوانند یا قرآن یاد بگیرند یا با پول خدمت سربازی را می‌خریم و اختلاف طبقاتی در کشور ایجاد می‌کنیم. زیرا بی‌پول‌ها مجبور هستند که به سربازی بروند و پولدارها آن را می‌خرند. به این ترتیب ارزش این کار را زیر سئوال می‌بریم. البته با آب هم همین معامله را کرده‌ایم.
وی بیان کرد: در ایران به دنبال استفاده اقتصادی از آب هستیم. ضمن آنکه ارزش‌های اقتصادی به طور کامل موضوع آب را به حاشیه می‌برد. به عنوان مثال در اراک تالاب میقان که زیستگاه اصلی پرندگان است قربانی سود اقتصادی ناشی از یک کارخانه می‌شود که در کنار این تالاب قرار گرفته و در حال تخریب کردن اکوسیستم منطقه است.
ایمانی جاجرمی ارزش‌ها و اصول را اولین سطح بحث خود دانست و گفت: نمی‌دانیم در ایران نگاه به زندگی و منابع طبیعی چگونه است؛ آیا بر اساس ارزش‌های اخلاقی شکل گرفته یا جریان کالایی شدن و پولی بودن، بر آن حاکم است. جامعه ایرانی نسبت به مسایل مختلف بی‌تفاوت شده و حساسیتی از خود نشان نمی‌دهد.
استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران گفت: در جنوب شرق کشور به دلیل خشکسالی آوارگان آب داریم و با خشک شدن دریاچه ارومیه، بر تعداد آوارگان آب کشور افزوده خواهد شد.
 
وی افزود: سیاستگذاری‌ها در سطح دوم بحث جای می‌گیرند. البته سیاستگذاری‌ها به طور کامل با ارزش‌ها و اصول در ارتباط بوده و مورد نقد و توجه ما قرار دارند.
استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران تاکید کرد: در سطح سیاستگذاری، باید قبل از ابلاغ یک قانون آن را به بحث بگذاریم، زیرا نقد آن به راحتی انجام می‌شود؛ اما پس از ابلاغ قانون، برخورد یا تغییر در آن دشوار خواهد شد.
 
تبعات ناگوار تصمیم گیری پشت درهای بسته
وی افزود: متاسفانه در ایران سیاستمدار و حکمران مبانی تصمیم خود را به بحث نمی‌گذارند. بسیاری از مشکلات و مسایل حوزه محیط زیست هم به دلیل عدم نقد سیاست‌ها بوده‌است، زیرا تصمیم‌سازان پشت درهای بسته تصمیم گرفته‌اند. شاید 30 سال قبل کارشناسانی که بزرگراه شهید کلانتری را وسط دریاچه ارومیه طراحی کردند، قصد نداشتند مشکلی برای دریاچه ایجاد کنند، اما نتیجه تصمیم‌گیری آنها یک نتیجه منفی داشته‌ است.
ایمانی جاجرمی عدم ارتباط بین دستگاه‌های مختلف در ایران را یکی دیگر از مشکلات کشور دانست و افزود: شهر جدید پردیس در شرق تهران احداث شد و هدف گذاری اصلی این شهر برای اسکان 70 هزار نفر بود، اما در دولت قبل بدون مطالعه در این منطقه، مسکن مهر اجرا شد. امروز باید یک میلیون و 700 هزار نفر جمعیت در پردیس زندگی کنند و معضل جدی این منطقه هم مسئله تامین آب است.
وی افزود: یعنی وزارت راه و شهرسازی بدون توجه به چگونگی تامین آب و نظر سایر ارگان‌ها مسکن مهر در پردیس ایجاد کرد و امروز نبود آب، فاضلاب، سیستم آموزشی و غیره مهمترین مشکلات این شهر هستند.
این نشست با همكاري اندیشکده تدبیر آب، انجمن جامعه‌شناسی ایران، انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات و همچنين مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برگزار شد.
منبع:ایانا

 


نوشته شده در 16/02/1394 چهارشنبه ساعت 22:16:10 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه منابع آب


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید