حفظ جایگاه زعفران ایرانی در جهان 300 میلیارد تومان نیاز دارد
جایگاه زعفران ایرانی

زعفران یکی از مهمترین محصولات صادراتی ایران، سالانه حدود 270 تن تولید دارد که با توجه به بازار رقابتی آن در خارج از مرزها، خاستگاه طلای سرخ - ایران زمین - نیازمند طرح جامع برای کیفیت‌بخشی و انقلاب در تولید این محصول در سطح گسترده است.

مدتی است زمزمه‌هایی از اجرای طرح جامع زعفران به گوش می‌رسد اما اجرا شدن این طرح مستلزم اختصاص بودجه‌ای معادل 300 میلیارد تومانی است و آنچه در این بین حائز اهمیت است تاثیر اجرای این طرح در ارتقای کیفیت زعفران ایرانی برای حفظ جایگاه این محصول ارزشمند در سطح دنیاست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان، طرح جامع زعفران یک طرح پنج ساله با 8000 ساعت کار تخصصی محصول مشترکی از شورای ملی زعفران، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت است که در صورت اجرا شدن این طرح 90 درصد مشکلات زعفران حل خواهد شد.

محصول این طرح زعفرانی است که از مرحله تولید تا عرضه در سطح داخلی و خارجی با به‌کارگیری امکانات به‌روز و به دور از هرگونه آلودگی میکروبی، ضایعات اضافی و ... به صورت کاملا خالص و تایید شده تهیه و روانه بازار مصرف می‌شود و می‌توان به جرأت گفت که بازار خارجی توان رقابت با این محصول با کیفیت ایرانی را نخواهد داشت و زعفران ایرانی با برند ایرانی در سطح کیفی بسیار بالا تولید و عرضه خواهد شد.

در حال حاضر طرح جامع زعفران مورد تصویب دولت قرار گرفته اما به منظور تخصیص ردیف بودجه منتظر تصویب در صحن علنی مجلس است؛ دو طرح آرمانی زعفران و طرح ارتقای کیفیت‌ زعفران از جمله زیرطرح‌های طرح جامع زعفران است که از سال 88 تا کنون در خراسان رضوی انجام می‌شود.

منبع:isna.ir


نوشته شده در 11/09/1392 دوشنبه ساعت 16:38:21 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه صنایع غذایی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید