حمایت از تولید کنندگان گندم با اعمال افزایش قیمت خرید
حمایت از تولید کنندگان گندم با  اعمال افزایش قیمت خرید
دولت یازدهم توانست با اعلام به‌موقع قیمت خرید تضمینی گندم و نرخ مناسب و نزدیک به نرخ‌های جهانی، نخستین گام خود در حمایت از بخش کشاورزی را بردارد.
 
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی امروز در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: در سال 92 بخش کشاورزی با اتفاق‌های خوب و مثبتی همراه بود که مهم‌ترین آنها تعهد رئیس دولت برای حمایت از تولید و تبلور آن در افزایش قیمت خرید تضمینی گندم بود.
محمدمهدی برومندی افزود: پیش از این، قیمت مشخص‌شده برای خرید تضمینی گندم با قیمت جهانی فاصله بسیاری داشت و دو، سه‌بار مشمول تجدید نظر هم قرار می‌گرفت، اما در دولت یازدهم یک‌هزار و 50 تومان برای این محصول استراتژیک در نظر گرفته شد و اعلام به موقع آن به منزله عزم هوشمندانه دولت برای حمایت از بخش کشاورزی معنا می‌شود.
 
تصویب اعتبارات برای توسعه آبیاری تحت فشار
وی خاطرنشان کرد: در قالب بودجه 93 اعتبارات مناسبی برای توسعه آبیاری تحت فشار در نظر گرفته شد که می‌توان انتظار داشت سال آینده سال مناسبی در حوزه آب باشد.
برومندی ادامه داد: همچنین پذیرش مسکن و اراضی کشاورزان به‌عنوان وثیقه‌های بانکی از اقدامات مثبت بودجه 93 بود که اثرات آن در افزایش نقدینگی دیده خواهد شد.
وی تصریح کرد: تخصیص 25 درصد از اعتبارات همه بانک‌ها به بخش کشاورزی و الزام آن از سوی بانک مرکزی به تزریق تسهیلات در حوزه تولید نیز از دیگر اقدامات مؤثر در بخش کشاورزی بود.
 
دولت لوایح خاک و ریزگردها را پس گرفت
نماینده مردم مرودشت، پارسیان و ارسنجان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: از نکات ضعف و منفی که در سال 92 اتفاق افتاد، پس گرفتن لایحه جامع خاک توسط دولت بود؛ این در حالی است که کمیسیون کشاورزی وقت زیادی برای بررسی لایحه جامع خاک گذاشته بود و انتظار می‌رفت در صحن علنی مجلس مطرح شود.
برومندی تأکید کرد: همچنین دولت طرح ریزگردها را با بهانه اینکه بار مالی برای دولت نداشته باشد پس گرفت تا لایحه هوای پاک را به مجلس ارائه کند.
وی اظهار داشت: نمایندگان کمیسیون کشاورزی ماه‌ها وقت خود را برای بررسی این طرح و تصویب قوانین لازم برای حمایت از ساکنان شهرهای در معرض آلودگی انجام داده بودند تا هرچه سریع‌تر اقدام عاجلی برای کاهش روند ریزگردها صورت گیرد./
 
خبرنگار: فاطمه مهردادیان
منبع:iana.ir/majles/item/16811-1.html

نوشته شده در 28/12/1392 چهارشنبه ساعت 23:43:30 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه گندم


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید