خاویار میتواند جایگزین نفت شود تولید 3 هزار کیلوگرم خاویار پرورشی در ا
خاویار میتواند جایگزین نفت شود تولید 3 هزار کیلوگرم خاویار پرورشی در ا

خاویار میتواند جایگزین نفت شود تولید 3 هزار کیلوگرم خاویار پرورشی در ایران

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمود بهمنی عصر امروز در جلسه مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی و منابع طبیعی گیلان با اشاره به برنامه عملیاتی وزارت جهاد کشاورزی در افق چشم‌انداز توسعه کشور اظهار کرد: سازمان تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی همگام با بخش‌های اجرایی وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌های پشتیبانی خود را ارائه کرده است.
 
وی ادامه داد: سازمان شیلات ایران تولید 10 تا 20 هزار تن تولید گوشت ماهیان خاویاری و 100 تن خاویار پرورشی در افق چشم‌انداز توسعه کشور را در برنامه دارد.
 
بهمنی با تاکید بر اجرای برنامه مذکور، بیان کرد: برنامه‌های پژوهشی در مورد ماهیان خاویاری در افق چشم‌انداز 1404 تدوین شده است.
 
رئیس موسسه تحقیقات بین‌المللی تاسماهیان دریای خزر اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری را یکی از برنامه‌های این موسسه خواند و تصریح کرد: امکان جایگزین کردن دیگر محصولات موجود در کشور به جای نفت در حال بررسی است تا بتوانیم بدون اقتصاد نفتی ایران را اداره کنیم.
 
وی، موسسه تحقیقات بین‌المللی تاسماهیان دریای خزر را متولی امور تحقیقاتی ماهیان خاویاری در کشور عنوان کرد و افزود: کارشناسان موسسه مذکور به این جمع‌بندی رسیدند در افق چشم‌انداز توسعه کشور با توجه به قیمت‌های خاویار در بازار جهانی می‌توان از ماهیان خاویاری به عنوان صنایع جنبی استفاده کرد.
 
بهمنی با بیان اینکه 12.6 درصد از درآمد خاویار را می‌توان جایگزین نفت کرد، گفت: اگر در دیگر محصولات کشاورزی مانند گیاهان دارویی، پسته و ... ورود کنیم می‌توانیم نقش بسیار مهمی در جایگزین کردن محصولات کشاورزی به جای نفت داشته باشیم.
 
رئیس موسسه تحقیقات بین‌المللی تاسماهیان دریای خزر به وضعیت تامین آب مورد نیاز برای تولید ماهیان خاویاری در کشور اشاره کرد و یادآور شد: افزایش تولید در واحد سطح یکی از راه‌های مصرف بهینه آب است و با استفاده از سیستم‌های نیمه برگشتی می‌توان در مصرف آب صرفه‌جویی کرد.
 
وی تولید ماهیان خاویاری در هر متر مکعب را هشت تا 15 کیلوگرم خواند و اظهار کرد: به‌زودی تولید ماهیان خاویاری بین 25 تا 45 کیلوگرم در هر متر مکعب افزایش پیدا می‌کند.
 
بهمنی از تولید 3 هزار کیلوگرم خاویار پرورشی در سال 93 در کشور خبر داد و افزود: سال گذشته یک‌هزار و 200 کیلوگرم خاویار پرورشی در کشور تولید شده است.
منبع:فارس
 

نوشته شده در 04/12/1393 دوشنبه ساعت 23:21:24 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه تکثیر و پرورش میگو


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید