همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
خربزه
خربزه

خَربُزه

خَربُزه گیاهی از تیره کدوییان که میوه‌اش درشت و شیرین و آبدار است. بوته آن کوتاه و ساقه‌هایش روی زمین می‌خوابد. خربزه گیاهی از خانواده Cucurbitaceae با نام علمی Cucumis melo var.inodorus است.

خربزه دارای مقدار زیادی ویتامین A،C و سلولز است. به طورکلی خانواده خربزه شامل انواع گرمک و طالبی نیز می‌شود که البته این دو نوع کم آب تر از خربزه هستند. و بهترین نوع آنها شیرین ترین و کم تفاله ترین آنهاست به طوری که به راحتی در دهان آب شوند. طالبی شیرین برای اغلب بیماری‌ها تجویز و خوردن آن به هضم غذا کمک می‌کند و گرمک برای یرقان و یبوست مفید است.
خواص خربزه:

رفع کننده یبوست و کمک کننده به هضم غذا، افزاینده ادرار و دفع کننده کم خونی و سل و سنگ مثانه و تولیدکننده عرق در بدن ، افزاینده شیر زنان.

خود نسبتا یکنوع مسهل ، کمک و تقویت کننده مثانه و دفع کننده زخمهای داخلی برای درمان کک و مک و لکهای صورت، گوشت خربزه را له کنید و روی صورت بمالید.

ضماد گوشت خربزه جهت تسکین ورم و درد چشم و ورم های پوستی و جلدی بسیار مفید است . مخلوطی از گوشت خربزه با بوره ارمنی را ضماد کنید و بر روی کک مک و لکها قرار دهید ، مفید است .

ضماد پوست خربزه برطرف کننده باد و نزله و ورم های دماغی بخصوص برای اطفال می باشد. در حدود 8 گرم پوست خشک شده آنرا دم کرده و بنوشید ، برای دفع سنگ مثانه مفید است . انداختن یک تکه از پوست خربزه در دیگ غذا و گوشت خیلی زودتر از معمول می پزد.

تهیه جوشانده از 5 تا 10 گرم از ریشه خربزه قی آور است . ضماد مخلوطی از ریشه خربزه به همراه عسل برای درمان ضخمهای آبدار مفید است .

تخم خربزه گرمتر و ملین تر ، نغوظ آورنده رفع و رد کننده گیرهای کلیه ، افزاینده ادار ، پاک کننده مثانه و معده ، مفید برای سرفه های گرم و درد سینه و خشونت زبان و حلق و تبهای گرم ، برطرف کننده عطش و سوزش ادرار ، تسکین دهنده سوزش در مجرا که به علت دفع سنگ بوجود آمده است . تهیه ضمادی از تخمیر یا پوست کوبیده آن جلا دهنده صورت و برطرف کننده لکها می باشد .

برعکس آنچه که در ایران مرسوم است و خربزه را با غذا یا بعد از غذا به عنوان دسر می‌خورند، بهتر است با فاصله زیادی قبل از غذا آن را خورد.
 

زیانهای خربزه:
خوردن خربزه کال در کسانی که معده‌ای ضعیف دارند ممکن است تولید اسهال کند و خلط را افزایش دهد. این میوه برای سینه درد و سرماخوردگی بسیار مضر است و باعث تب‌های صفراوی می‌شود. زیاد خوردن آن هم تولید گرمی می‌کند. بعنوان دسر خوردن آن زیاد خوب نیست . بهتر است در فاصله غذاها صرف شود ، بخصوص خوردن آن با پنیر پسندیده نیست ، زیرا برای طحال مضر است.

خوردن خربزه به همراه عسل خطرناک و مضر است . افراط در خوردن خربزه تولید ورم روده می‌کند.
 

 

 

 

 

 

 

منبع : http://tavare.blogfa.com/post/78


نوشته شده در شنبه هجدهم مرداد 1393 ساعت 09:47:06 توسط مهندس پرویزی
ویرایش شده در 18/05/1393 شنبه ساعت 09:47:48 توسط مهندس پرویزی


بازگشت به صفحه سبزیکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید