خرمالو
خرمالو

خرمالو kaki

نام علمی  خرمالو Japanese persimmon

نام جنس خرمالو Diospyros spp. است. این جنس دارای حدود 200 گونه و از خانواده آبنوس Ebenaceae می باشد که بزرگترین جنس این خانواده را تشکیل میدهد. گیاهان این خانواده اغلب بومی نواحی گرمسیر و نیمه گرمسیر می باشند از اعضای مهم و اقتصادی این جنس، خرمالوی معمولی یا شرقی یا ژاپنی است که برای تولید میوه مورد پرورش قرار میگیرد. همچنین آبنوس سخت چوب Hardwood ebony (D. ebenum) که بومی سریلانگا و جنوب شرقی آسیا است از نظر چوب بسیار با ارزش است.

 

ارقام خرمالو

3 گونه مهم در این جنس (بجز درخت آبنوس) وجود دارد:

1- گونه D. Kaki L. f.

که به نام های عمومی Japanese, Common or oriental Persimmon شناخته می شود. نام ژاپنی خرمالو Kaki و نام چینی آن Shitze است. سینونیم های نام علمی آن D. schitse Bruge, D. chinensis Blume, D. roxburgii carr. است. بومی چین است که به ژاپن رفته و در آنها توسعه و تکامل یافته است و به سایر نقاط دنیا برده شده است. در ژاپن بیشتر از 1000 رفته و در آنها توسعه و تکامل یافته است و به سایر نقاط دنیا برده شده است. در چین نیز به این میوه علاقه وافری مشاهده میشود. این گونه دارای میوه های درشت و اغلب بدون بذر است که برای تولید میوه کشت و کار میشود.

2- گونه D. virginiana

که بومی آمریکای شمالی است. تعدادی ارقام خوراکی نیمه تجاری نیز از آن معرفی شده است که دارای میوه هایی درشت تر (اما کوچکتر از ارقام خرمالوی ژاپنی) هستند و در منازل کشت میشوند. این گونه به عنوان پایه برای خرمالوی ژاپنی به کار برده میشود. این گونه در سرتاسر غرب میانی و قسمت های جنوبی کشور آمریکا رشد میکند.

3- گونه خرمندی یا کلهو D. lotus

که بومی آسیا و پراکندگی وسیعی دارد و در جنگلهای شمالی ایران نیز فراوان است. میوه های کوچک و پر از بذر دارد و اغلب به عنوان پایه مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر گونه های فوق الذکر و گونه آبنوس، در کشورهای جنوب شرقی آیا بخصوص در تایلند و مالزی تعداد زیادی گونه های بومی خرمالو وجود دارد که برخی از آنها از قدیم توسط بومی ها برای مصارف دارویی و صنعتی استفاده میشده اند.

گونه D. texana بومی نواحی جنوبی کشور آمریکا و نواحی شمالی کشور مکزیک است. درخت کوچک چند تنه ای (درختچه) با ارتفاع 9-5/4 متر با شاخه دهی زیاد و پوست شاخه ها خاکستری صاف که به عنوان زینتی کشت میشود.

برچسب:خرمالو,نام علمی خرمالو,خرمالو در ایران,ارقام خرمالو,خرمالو Japanese persimmon,چوب آبنوس,آبنوس,


نوشته شده در 27/07/1393 ساعت 12:42:13 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 27/07/1393 ساعت 12:45:40 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی