خرید گندم به پیش‌بینی‌ها نزدیک شد کود کشت پاییزه آماده شد
خرید گندم به پیش‌بینی‌ها نزدیک شد کود کشت پاییزه آماده شد
در حالی که هنوز برداشت گندم در هشت استان کشور ادامه دارد، شش میلیون و 100 هزار تن از محصول گندمکاران خریداری شده است.
مجری طرح گندم امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: وضعیت تولید گندم در سال جاری مناسب است و مطابق پیش‌بینی‌ها به رقم خرید هفت میلیون تن و شاید بیش از آن خواهیم رسید.
اسماعیل اسفندیاری‌پور افزود: در حال حاضر استان‌هایی که برداشت محصولشان به پایان رسیده، خود را برای کشت دوم آماده می‌کنند و یا باید با گاوآهن‌های مناسب، عملیات مربوط به دفن بقایا برای تولید مواد حاصلخیز را انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد: دفن بقایا و زیر خاک بردن آنها باعث می‌شود که مانعی برای تبخیر آب از خاک صورت گرفته و علاوه بر آن مواد آلی خاک حفظ شود.
اسفندیاری‌پور ادامه داد: در این راستا، به کشاورزان تسهیلات مناسبی اعطا می‌شود تا بتوانند انواع وسایل مورد نیاز را خریداری کنند.
 
اجازه ورود آفات و بیماری‌ها به مزارع گندم داده نشد
مجری طرح گندم سوزاندن بقایای گیاهی را مطلوب دانست و تصریح کرد: از بین بردن خاک کار درستی نیست و باید تلاش شود که با توجه به عملیاتی که انجام می‌شود، مزرعه را برای کشت سال بعد آماده کنیم.
وی درباره افزایش کیفیت گندم‌های تولیدی در کشور یادآور شد: افزایش کیفیت تابع مؤلفه‌های مختلفی است که انتخاب رقم و انجام عملیات زراعی و به‌زراعی برای چنین تولیدی لازم است.
اسفندیاری‌پور تأکید کرد: گندم تولیدی کشورمان در بعضی از مناطق دارای بالاترین کیفیت است و در سایر مناطق نیز تولید گندم در حد خوب است.
وی اظهار داشت: در سال جاری با همکاری سازمان حفظ نباتات و سازمان‌های جهادکشاورزی استان‌ها، آفت سن نتوانست لطمه‌ای به محصول تولیدی بزند و علاوه بر آن، زنگ گندم نیز تحت کنترل درآمد.
 
کشاورزان برای تأمین کود پاییزه اقدام کنند
مجری طرح گندم درباره کود مورد نیاز بهره‌برداران برای کشت پاییزه گفت: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، کود فسفاته و ازته مورد نیاز برای کشت‌های گندم، جو و کلزای پاییزه را آماده کرده است.
اسفندیاری‌پور افزود: بهره‌برداران بخش کشاورزی می‌توانند با مراجعه به دفاتر و مراکز خدمات نسبت به تأمین کود مورد نیاز سال آینده خود اقدام کنند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: کود سال آینده به‌صورت کامل تأمین شده و اکنون نیز کشاورزان می‌توانند نسبت به دریافت و نگهداری آن برای مواقع زراعت پاییزه اقدام کنند./
منبع:فارس

نوشته شده در 15/05/1393 چهارشنبه ساعت 09:55:23 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه گندم


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید