خواص گیاه اسلیخ
خواص گیاه اسلیخ

خواص گیاه اسلیخ

 
گیاه دارویی اسلیخ  گیاهی است از خانواده ی شاه پسند و Verbenaceae، چند ساله، علفی، ساقه های آن خزنده و مقطع آن چهارگوش است. ساقه های هوایی گیاه در محل بندهاریشک  می زند که با تماس با خاک در آن مستقر شده و پایه ی جدیدی تولید می کند. این گیاه پوشیده از تار و کرک  سفید رنگ خاکستری است به طوری که گیاه، خاکستری رنگ به نظر میآید. برگهای آن متقابل  در ابعاد ۱/۵ – ۱×۳-۲ سانتیمتر است. گلهای آن کوچک و قرمز رنگ. میوه ی آن خیلی ریز و تخم مرغی به طول ۲-۱ میلیمتر است. این گیاه در مناطق مختلف آسیا در سرتاسر هند، مناطقی از چین، آفریقا و ایران انتشار دارد. در ایران در مناطق گیلان، سواحل ماسه ای غازیان، آستارا، جاهای مرطوب اطراف لاهیجان، گرگان، مازندران، دره ی چالوس، بابلسر و در خوزستان در هفت تپه و اطراف رودخانه ی کارون، شوش، اهواز، مناطق شرق بهبهان، بلوچستان، مکران،هودیان و تنگ سرخ دیده می شود.
 
نام های دیگری برای گیاه اسلیخ در طب سنتی اورده شده است از جمله :اسلیج – بلیحاء – لیبیه.
گیاه اسلیخ دارای طبیعت گرم و خشک است .
گیاه دارویی اسلیخ از لحاظ شیمیایی دارای موارد ۸ درصد تانن – ۹ درصد مواد چرب – یک ماده ی تلخ – یک استرمومی – پتاسیتوسترول – روتین – دوگلوکزید رنگی به نامهای نودی فلورین A و نودی فلورین B که تولید آگلیکون و گلوکوز می کند – قندهای آزاد از جمله لاکتوز، مالتوز، گلوکوز، فروکتوز، گسیلوز. می باشد .
 
خواص اسلیخ در طب سنتی
 
 1- آن را دم کنید و به جای چای بنوشید . تب بر ، باد شکن ، مدر و قاعده اور است برای  معالجه ی سوزاک  برونشیت و سایر بیماریهای تنفسی مفید است، کرم قلاب دار را دفع میکند، برای رفع بندآمدگی ادرار و تسکین درد مفاصل زانو نافع است.
 
۲- عصاره ی آن را برای رفع سوء هاضمه به کودکان بدهید. مؤثر خواهد بود.
 
۳- تازه ی آن را له کرده و ضماد نمایید. برای رسانیدن جوش  و کورک مؤثر است.

نوشته شده در 14/10/1395 سه شنبه ساعت 20:14:55 توسط samira


بازگشت به صفحه گیاه شناسی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید