همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
خیار گلخانه ای
خیار گلخانه ای

خیار گلخانه ای

مشخصات ارقام گلخانه ای خیار
ارقام خیار گلخانه ای از نوع بکر بار و ماده گل می باشد و مهمترین خصوصیات این ارقام به قرار زیر است :
1-    سازگار با شرایط کشت در گلخانه هستند .
 
2-    احتیاج به زنبور یا دیگرعوامل تلقیح کننده ندارند.
 
3-    راندمان محصول زیاد می باشد .
 
4-    با انجام هرس و جوان نمودن بوته ، عمر گیاه را می توان چندید بار تجدید نموده و مجدداً بهره برداری نمود 
 
گیاهشناسی خیار
 
 
نام علمی :    کوکومیس ساتیوس
نام گیاه در زبانهای خارجی :
فرانسه        کوکومبورو
انگلیسی      کیوکامبر
آلمانی         گورک
اصل و قدمت گیاه :اصل این گیاه نیز مانند دیگرگیاهان خانواده کدوئیان از جنوب شرق آسیا میباشد یعنی درهندوستان وچین جنوبی و مرکزی کاشت خیار از 3 تا 4 هزار سال
قبل معمول بوده است .
 
مشخصات گیاه شناسی بوته خیار – بوته خیار گیاهی است یکساله از خانواده کدوئیان و نام علمی آن کوکومیس ساتیووس می باشد .
 
برگبوته خیار نسبتا کوچک و رنگ آن سبز روشن است . بریدگیهی کم عمقی برگ خیاررا به پنج قسمت یا لوب مثلثی شکل تقسیم می کند و قسمت وسط دارای نوک تیزیمی باشد. گلها نر یا ماده هستند که روی یک پایه قرار دارند یعنی گیاه خیاریک پایه است . تعداد گلهای نر همیشه زیادتر از گلهای ماده بوده و قبل ازگلهای ماده ظاهر می شود . طول عمر بوته خیار کوتاهتر از طول عمر سایرگیاهان این خانواده بوده و احتیاج آن به گرما نیز کمتر می باشد به حدی کهپاره ای از متخصصین آن را بین گیاهان فصل خنک قرار می دهند در عمل هم خیارمیوه بهار و پاییز است مخصوصا در نواحی گرم که بوته خیار در تابستان خشکشده از بین می رود .
 
تمام انواع خیار دارای هفت جفت کروموزوم می باشد .
 
درخیارهای اصلاح شده و مخصوص کشت در گلخانه ، بوته های خیار تولید گلهایماده می نماید و این ارقام به نام ماده گل معروف می باشند . به دلیل مادهگل بودن این ارقام راندمان در بوته ها نسبت به انواع یک پایه ای که دارایگله های نر و ماده بر روی یک بوته می باشد بسیار بالا می باشد .
کود دهی خیار
خیارگلخانه ای به کود زیاد و متناسب احتیاج دارد زیرا مقدار محصول گلخانه درواحد سطح به مراتب از هوای آزاد بیشتر است. بنابراین مواد غذایی موجود درخاک خیلی زود توسط بوته های خیار جذب و مصرف می شود .
کود های مورد نیاز خیار عبارتند از :
1- ازت : ازت
از مهمترین عناصر غذایی گیاه است و در رشد و باردهی آن تاثیر مستقیم دارد
. در صورت کمبود ازت ابتدا برگ های پایینی کمرنگ شده و در صورت ادامهکمبود ازت رنگ برگ ها در تمام گیاه بطور یکنواخت به زردی تمایل پیدا می کند .
2- فسفر : فسفر
در توسعه ریشه ها و رشد عمومی و باردهی گیاه تاثیر دارد . به همین جهتباید قبل از کاشت به زمین داده شود تا در مراحل اولیه رشد بوته در دسترسگیاه باشد .
3- پتاس : پتاس در اغلب خاک های ایران بقدر کافی وجود دارد و در صورت دادن کود دامی نیز مقدار زیادی پتاس به خاک اضافه می شود.
4- منیزیم : کمبود
منیزیم در خیار بسیار شایع است . علامت آن بدین صورت است که در برگهایمسن، فاصله بین رگبرگها از حاشیه به طرف داخل زرد می شود. اگر این کمبودادامه پیدا کند ، در قسمتهای زرد شده لکه های قهوه ای پیدا می شود و برگتدریجا حالت سوخته به خود می گیرد.و این امر باعث کندی رشد عمومی گیاه می شود .
 
 
5- آهن : در خاک های آهکی و قلیایی که قلیاییت بالاتر از 8 داشته باشد آهن موجود در خاک به صورت غیر محلول در می آید و گیاه دچار کمبود آهن میگردد. در خیار، به صورت زردی برگه های تازه و جوان بروز می نماید و رگبرگها سبز باقی می ماند. در مراحل بعدی ، رگبرگ ها نیز زرد شده و زردی از سرگیاه به طرف پایین توسعه پیدا می کند.
میزان کود مورد نیاز خیار
احتیاجخیار به کودهای مختلف بستگی به نوع خاک و ذخیره مواد غذایی موجود در آندارد. برای تعیین مقدار کودهای مورد احتیاج گیاه باید قبل و بعد از کاشتخیار در فواصل معین از خاک نمونه برداری شده و میزان مواد غذایی در آنتوسط آزمایشگاه اندازه گیری شود.
 
علاوهبر مقدار کودی که به مصرف گیاه می رسد مقدار قابل ملاحظه ای کود نیز توسطآب شسته شده و از دسترس ریشه خارج می گردد. ضمناً بعضی از عناصر غذاییمانند فسفر در خاک تثبیت شده و فقط بخشی از آن قابل استفاده گیاه می گردد.
بنابراین با در نظر گرفتن تلفات مزبور باید مقدار کافی کود شیمیایی به طورمنظم و به دفعات به خاک داده شود تا گیاه بتوانمد عناصر غذایی مورد احتیاجخود را به اندازه لازم جذب نموده و محصول کافی تولید نماید .
 
 
آفات و بیماریهای مهم خیار
 
نکات مهم در پیشگیری از امراض و آفات
 
1- رعایت
بهداشت در گلخانه برای جلوگیری از سرایت بیماریها بسیار مهم است . هر چهرفت و امد اشخاص مختلف به گلخانه بیشتر باشد احتمال سرایت امراض بیشتر است
.
 
2- جلوی
در ورودی ، یک قطعه بزرگ اسفنج گذاشته و آن را باید مرتباً با محلول ضدعفونی کننده خیس نمود تا از انتقال خاک آلوده و عوامل بیماری زا بداخل گلخانه جلوگیری کرد.
 
3- بعداز خاتمه دوره بهره برداری ، تمام بوته های خیار دوره قبل بایستی ازگلخانه خارج نمود . وجود بوته ها در زمین تا دوره بعدی موجب تکثیر بیماریو انتقال آن به دوره بعد می شود .
 
4-    اگر سال بعد در همان زمین قبلی خیار کشت می گردد حتما خاک قبل از کشت ضد عفونی گردد .
 
 
 
5-    علفهای هرز داخل گلخانه مرتباً حذف و علفهای هرز دور گلخانه را حداقل تا شعاع 2 متر مبارزه شیمیایی گردد.
 
6-    وقتی خاک رطوبت کافی دارد از آبیاری اضافی خودداری گردد.
 
7-    وجود رطوبت زیاد در فضای گلخانه باعث ایجاد و شیوع بسیاری از بیماریهای قارچی می گردد.
خیار کلخانه ای
کلمات کلیدی
خیار گلخانه ای,کود خیار گلخانه,کود دهی خیار گلخانه,خرید بذر خیار گلخانه,بذر خیار,بذرهای خیار,خرید انواع خیار,خیار سبز,خیار دم روباهی,خیار,اشنایی با خیار,اموزش خیار,انجمن خیار,خیار مشاوره,خیار روباز,خرید بذر خیار,نشا خیار,خیار 

نوشته شده در شنبه پانزدهم فروردین 1394 ساعت 14:42:25 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه سبزیکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید