در بعضی ازمحصولات کشاورزی مصرف کود و سم بالاست
مصرف کود و سم بالاست
رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: مصرف کود و سموم شیمیایی در تولید برخی محصولات کشاورزی بالاست که افزایش سلامت محصولات کشاورزی از طریق کاهش مصرف این مواد و کنترل بیولوژیک در دستور کار این سازمان قرار می‌گیرد.
 
محمد علی باغستانی میبدی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: باید در جامعه و شبکه کشاورزی به این باور برسیم که روش‌های مبارزه شیمیایی آخرین ابزار و راهکار در مدیریت آفات کشاورزی است و در این راستا سازمان حفظ نباتات آموزش، پژوهش و ترویج باید مهمترین اولویت خود در نظر بگیرد تا بتواند این باور عمومی را در بین کشاورزان نهادینه کند.
 
وی افزود: این باور عمومی باید ابتدا در میان کارشناسان بخش و شبکه‌های مراقبت ترویج شود و نهایتا در میان همه کشاورزان گسترده شود که البته در گذشته مساله آموزش و ترویج در زمینه حفظ نباتات کمرنگ شده بود چرا که این اطلاعات تنها در حد مقاله و گزارش‌های نهایی مانده و به عرصه اجرا وارد نشده بود.
 
رییس سازمان حفظ نباتات کشور تاکید کرد: در ترویج و نهادینه کردن استانداردهای تولید محصول کشاورزی سالم باید در ساختار اجرای سازمان حفظ نباتات تغییرات قابل توجهی صورت گیرد و در این راستا رسانه‌ها و مطبوعات می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند.
 
باغستانی گفت: یکی دیگر از اولویت‌های مهم در ارتقای سلامت محصولات کشاورزی ورود فن‌آوری و تکنولوژی در درون شبکه‌های مراقبت کشاورزی است تا بتوان ضمن تدوین شبکه کشاورزی تبادل اطلاعات را با بالاترین سرعت انجام داد که تولیدکنندگان و کشاورزان بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از این اطلاعات برای افزایش و ارتقای سلامت محصولات خود استفاده کنند.
 
وی اظهار کرد: گرچه برخی اظهارات در این زمینه که محصولات کشاورزی ایران سالم‌ترین محصولات تولید شده در جهان است نمی‌تواند چندان درست باشد اما میزان مصرف کود و سموم شیمیایی در برخی محصولات کشاورزی در حد مطلوب و استانداردی قرار دارد.
 
رییس سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: مصرف کود و سموم شیمیایی و باقیمانده‌های شیمیایی در برخی محصولات کشاورزی بالاست که این دغدغه را به وجود می‌آورد که کاهش کود و سموم شیمیایی در تولیدات کشاورزی به عنوان یکی از مهمترین ماموریت‌های جدید در مدیریت سازمان حفظ نباتات مدنظر قرار گیرد.
 
باغستانی عنوان کرد: پیکره سازمان حفظ نباتات در طول سال‌های اخیر فرسوده شده و تاکنون نیروی انسانی و بدنه کارشناسی این سازمان تقویت نشده است که به نظر می‌رسد باید با حمایت جدی از سوی وزارت جهاد کشاورزی این بدنه کارشناسی تقویت شود.
 
وی ادامه داد: سازمان حفظ نباتات به عنوان تامین کننده امنیت غذایی و مسئول حفظ پایداری تولید نقش موثری در بهداشت محصولات کشاورزی دارد که در این راستا باید اقدامات لازم نسبت به تزریق کارشناسان و محققان در این سازمان انجام شود.
 
منبع : isna.ir
 
مصرف کود و سم,کودوسم,سازمان حفظ نباتات,سموم شیمیایی,کنترل بیولوژیک, سلامت محصولات کشاورزی,محصولات کشاورزی, روش‌های مبارزه شیمیایی,مدیریت آفات کشاورزی,  
 

نوشته شده در 13/10/1392 جمعه ساعت 13:30:02 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه ژنتیک و اصلاح نباتات


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید