درجه بندی زیتون مصرفی
درجه بندی زیتون مصرفی
زیتون مصرفی درجه بندی میشود
به گزارش دولت بهار به نقل از فارس از قزوین، آبرادات مصلایی در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی سه روزه ارزیابی حسی کنسرو زیتون که از عصر امروز فعالیت خود را در سالن جلسات باغستان استان قزوین آغاز کرده است با اشاره به اهمیت کاشت زیتون اظهار کرد: در حال حاضر این عرصه، یکی از محصولات اصلی استان قزوین را تشکیل می‌دهد.
 
وی بیان کرد: اکنون در استان قزوین سالانه بیش از 20 هزار تن از حدود 6 هزار هکتار اراضی باغی زیر کشت، برداشت زیتون صورت می‌گیرد که از نظر اقتصادی اهمیت بسیاری برای کشور و استان قزوین دارد.
 
معاون مدیریت صنایع و دبیر کمیته سلامت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین عنوان کرد: بسته به میزان و نوع محصول برداشت شده در هر سال، حدود 60 تا 70 درصد زیتون تولید شده در استان به کنسرو زیتون و باقی محصول برای فرآوری تولید روغن زیتون در نظر گرفته می‌شود.
 
این مسئول ادامه داد: از مجموع محصولات تولید شده، تعداد بالای کارگاه و واحد تولیدی وجود دارد که با استفاده از روش‌های مختلف برای تهیه کنسرو و روغن زیتون اقدام می‌کنند.
 
مصلایی تصریح کرد: گاهی امکان دارد که محصولات تولیدی از زیتون تازه، به نحو مطلوب به بازار عرضه نشده و به دلیل عدم توجه فعالان این عرصه، با افت کیفیت برای مشتری همراه باشد.
 
معاون مدیریت صنایع و دبیر کمیته سلامت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با بیان اینکه برای عموم محصولات غذایی ارزیابی حسی وجود دارد، یادآور شد: می‌توان با حواس بویایی، شنوایی، چشایی و لامسه، کیفیت محصول را تشخیص و معرفی کرد.
 
وی خاطرنشان کرد: لازم است برای ارتقای کیفیت محصول زیتون ارائه شده به بازار با ارتقای توان نیروهای فعال و مسئولان این حوزه، از یک سو کنسرو زیتون مطلوب‌تری را به بازار عرضه کرده و در اختیار مشتریان قرار داد و از سوی دیگر از ورود محصولات نامرغوب و خراب به بازار جلوگیری کرد.
 
مصلایی مطرح کرد: لازم است محصولاتی که امکان ورود به بازار را ندارند مشخص و محصولات راه یافته به این عرصه درجه‌بندی شوند و میزان کیفیت هر محصول قابل شناسایی باشد.
 
معاون مدیریت صنایع و دبیر کمیته سلامت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین تأکید کرد: کارگاه آموزشی تشکیل شده در سازمان جهاد کشاورزی قزوین با ارائه آموزش‌های لازم این توانایی را به افراد می‌دهد که کیفیت محصولات مختلف را تعیین کنند.
   
  
 

نوشته شده در 25/05/1394 ساعت 01:14:36 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی