درخواست 150نماینده برای تجدید نظر قیمت خرید کشمش و انگور
درخواست 150نماینده برای تجدید نظر قیمت خرید کشمش و انگور

درخواست 150نماینده برای تجدید نظر قیمت خرید کشمش و انگور

 
 
پویا: ۱۵۰نماینده مجلس با امضاء نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور خواستار تدبیر به موقع برای افزایش قیمت خرید. انگور و کشمش کشاورزان شدند.
 
به گزارش‌گروه پارلمانی باشگاه‌خبرنگاران‌تسنیم«پویا»، 150 نماینده مجلس در جلسه علنی امروز سه شنبه (25آبان) قوه مقننه  با امضاء نامه‌ای یک برگ گزارش ریزهزینه‌های تولید انگور و کشمش در یک هکتار باغ در سال 94 - 95 توسط کارشناسان و مهندسان جهادکشاورزی را برای اتخاذ تصمیم عاجل در حمایت از کشاورزان ذی‌نفع به اطلاع رییس‌جمهور رساندند.
 
در این بیانیه آمده است: با محاسبه انجام شده هزینه‌های داشت و برداشت یک هکتار باغ برای استحصال انگور و کشمش مبلغی بیش از 18 میلیون تومان محاسبه شده که میانگین برداشت انگور 15 تن است که کشمش حاصل از آن کمتر از 4 تن می‌باشد. نتیجه اینکه هزینه تولید هر کیلوگرم انگور 1500 تومان و هر کیلو کشمش کمتر از 5000 برآورد شده است. این در حالی است که باغداران انگور کشور عموما به علت عدم تمکن مالی با استفاده از تسهیلات بانکی امور مربوطه را انجام می‌دهند و برای بازپرداخت آن و سایر بدهکاری‌ها و تامین هزینه‌های متعارف زندگی نداشتن بازار خرید عادلانه یا چوب حراج به مال خود می‌زنند یا برای تمدید وام‌ها، سودهای بانکی را تامین می‌کنند که در هر دو صورت سود ناروا را برای دلالان و ظلم ناحق برای کشاورزان در بر خواهد داشت. بنابراین افزایش قیمت پس از خالی شدن دست کشاورزان زحمتکش نوش‌دارویی پس از مرگ سهراب است.
 
یارانه کشمش در سال‌های قبل بیش از 700 تومان بوده است در حالی امسال به 200 تومان تقلیل یافته است. مزید اطلاع تصمیم متخذ شده دولت محترم برای پرداخت مبلغ 2000 ریال به صادرکنندگان برای حمایت از افزایش قیمت کشمش به دلیل غیرکارشناسانه بودن نه تنها افزایش قیمتی را در بر نداشته بلکه تاثیر معکوس داشته و باعث تزلزل بیشتر بازار آن و حتی کاهش قیمت هم شده است.

نوشته شده در 25/08/1395 سه شنبه ساعت 14:05:53 توسط samira


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی