فایل گیف تستی


دستور العمل کاشت داشت و برداشت ذرت دانه اي
دستور العمل کاشت  داشت و برداشت ذرت دانه اي

دستور العمل کاشت  داشت و برداشت ذرت دانه اي

 
 نام علمي : zeamays    ،  نام انگليسي : corn
 
مقدمه :
 
ذرت گياهي است از خانواده poaceae ، دگرگشن مخصوص نواحي گرم و معتدل. مبدأ آن آمريكاي مركزي و جنوبي است و احتمالاً توسط هجوم استعمارگران و يا توسط زائران مكه وارد ايران شده است و سابقه كشت آن در قاره هاي اروپا ،آسيا، آفريقا و اقيانوسيه چندان طولاني نيست. متوسط توليد اين گياه در دنيا بعد از گندم و برنج مقام سوم را در ميان غلات دارا است.
 
الف : كاشت
 
زميني را انتخاب كنيد كه امكان آبياري به راحتي فراهم باشد. در كشت بهاره از اواسط فروردين ماه تا اواسط ارديبهشت و در كشت تابستانه از اول تا 15 تير ماه مي توان به كشت اين گياه در استان اقدام كرد .
 
تذكر : ترجيحاٌ براي جلوگيري از خسارت گرما در مرحله ي گرده افشاني از كاشت ذرت دانه اي sc70 در زماني كه گرده افشاني در مرداد ماه صورت مي پذيرد اجتناب نماييد . فاصله زماني كاشت تا گرده افشاني حدوداً 60 روز است .
 
_ از بذر هيبريد ضد عفوني شده براي كاشت استفاده نمائيد .
 
_ براي كاشت مي توانيد از رديف كارهاي مكانيكي و ترجيحاً رديفكار پنوماتيك استفاده نمائيد .
 
_ 20 كيلوگرم بذر را با فاصله خطوط 75 سانتيمتر از يكديگر و فاصله بوته هاي روي رديف 18 تا 20 سانتيمتر كشت نمائيد.
 
_ براي دسترسي به سبز يكنواخت حتماً قبل از كاشت مزرعه را آب تخت نمائيد .
 
 
 ب _ داشت :
 
_ روزهاي اول بعد از سبز شدن مزرعه را مورد بازديد قرار دهيد. در صورت مشاهده بوته هاي خشك شده، خاك پاي بوته ي خشك شده را كنار زده به طور حتم لاروهاي سيمي يا اگروتيس را مشاهده مي نمائيد .در صورت بالا بودن خسارت نسبت به محلول پاشي 3 كيلوگرم بر هكتار سوين و يا طعمه پاشي با سم فوق اقدام نمائيد .
 
 كود مورد نياز :براي مصرف كود بهتر است نسبت به تجزيه خاك مزرعه اقدام نمائيد در صورت عدم دسترسي در توصيه عمومي 300 كيلوگرم كود فسفات آمونيوم و 100 تا 200 كيلوگرم پتاس قبل از كاشت و 400 كيلوگرم اوره ( 200 كيلوگرم قبل ا ز كاشت + 200 كيلوگرم در مرحله آبياري به صورت سرك ) داده شود .البته ميزان كود مصرفي به ميزان حاصلخيزي خاك و محصول قبلي بستگي دارد .
 
كنترل علفهاي هرز :براي كنترل علفهاي هرز در 3 مرحله مي توان اقدام كرد :
 
1 – از سم اراديكان به ميزان 5 ليتر در هكتار چند ساعت قبل از كاشت مصرف و با ديسك با خاك مخلوط نمائيد .
 
تذكر: وقتي خاك به اندازه كافي مرطوب باشد اثر پذيري علف كش بيشتر است.
 
2¬-از سموم آرتزين به مقدار يك كيلوگرم در هكتار و آلا كلر(لاسو) 5_3 ليتر در هكتار بعد از كاشت تا قبل از سبز شدن ذرت بصورت محلول پاشي در سطح مزرعه مي توانيد استفاده نمائيد. 
 
3- از سم تو فوردي(D . 4 . 2 ) به ميزان 1 تا 5/1 ليتر در هكتار بعد از كاشت و پس از سبز شدن ذرت زماني كه ارتفاع گياه 15 تا 20 سانتيمتر باشد، به صورت محلول پاشي در سطح مزرعه مي توان استفاده كرد .
 
آبياري : بعد از كاشت در صورت فراهم بودن رطوبت مناسب و حرارت حدود 15 تا 20 درجه، بذور بعد از حدود 5 تا 7 روز سبز مي شوند. با توجه به وضعيت آب و هوايي در صورت كمبود رطوبت از 15 روز بعد از سبز شدن اقدام به اولين آبياري نمائيد.
 
_ قبل از آبياري دوم ، حدوداً در مرحله 5 تا 6 برگي كه ارتفاع گياه حدود 15 تا 20 سانتيمتر مي باشد براي كنترل مكانيكي علفهاي هرز و هوادهي پاي بوته از فاروئر ( پنجه غازي ) جهت ايجاد فاروئر و سله شكن استفاده نمائيد.
 
_ آبياري هاي بعدي تا مرحله شيري شدن با توجه به نياز مزرعه حدوداً هر 15 روز يكبار ادامه خواهد داشت تأمين آب مورد نياز گياه در مرحله ي گرده افشاني از اهميت زيادي برخوردار است.
 
آفات : اگر كشت بهاره داشته باشيم احتياج به كنترل شيميايي آفات كم احساس مي شود ولي در كشت هاي تابستانه براي كنترل ساقه خوارها ( سزاميا و پيرائوستا ) و همچنين كرم قوزة پنبه ، دوبار به فاصله ي 15 روز يك بار حدوداً از اواخر تير ماه با سم نواكرون به ميزان 1 تا 5/1 ليتر در هكتار به همراه يك كيلوگرم لاروين اقدام به سم پاشي نمائيد .
 
ج _برداشت :
 
_ زمان برداشت مرحله اي است كه لايه سياه اطراف نوك دانه ها ظاهر ميشود. اين لايه نشان دهنده رسيدن فيزيولوژيك در ذرت مي باشد. پتانسيل عملكرد اين گياه در كشت بهاره 10 تا 12 تن و در كشت تابستانه 6 تا 8 تن در هكتار مي باشد .
 
 

نوشته شده در 02/12/1395 دوشنبه ساعت 17:14:18 توسط samira


بازگشت به صفحه ذرت


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید