دلایل پوکی و راه شناخت تازگی و کهنگی سیب‌های قرمز
دلایل پوکی و راه شناخت تازگی و کهنگی سیب‌های قرمز

دلایل پوکی و راه شناخت تازگی و کهنگی سیب‌های قرمز

باغداران برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم تقبل هزینه‌های سردخانه ای، محصول خود را برای عرضه در فصل پاییز در انبارهای سنتی نگهداری می‌کنند، در حالی که حداکثر زمان نگهداری سیب بعد از زمان برداشت در خارج از سردخانه حداکثر 24 ساعت است.

نایب‌رئیس اتحادیه باغداران کشور امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: بخش عمده‌ای از سیب‌های مصرفی این فصل به‌طور معمول در انبارهای معمولی و بدون رعایت شرایط استاندارد برای نگهداری سیب، ذخیره می‌شود.
مجتبی شادلو افزود: این امر باعث شده که بخش عمده‌ای از سیب‌های قرمز با وجود داشتن ظاهری مناسب از درون پوک، خشک و بی‌آب باشند.
وی خاطرنشان کرد: برای حفظ کیفیت سیب باید به سرعت بعد از برداشت، محصول را به سردخانه‌ها و مکان‌های استاندارد انتقال دهند،‌اما باغداران به‌دلیل عدم تمایل به تقبل هزینه‌های سردخانه ای، محصول خود را در انبار ذخیره می کنند.
نایب‌رئیس اتحادیه باغداران کشور ادامه داد: سیب‌های زرد بر خلاف سیب‌های قرمز کهنگی خود را به‌طور مشخص برای مصرف‌کننده نمایان می‌کنند و مصرف‌کننده از پوست چروکیده آن می‌تواند کیفیت محصول را تشخیص دهد.
شادلو ،تصریح کرد: مصرف‌کنندگان قبل از خرید سیب‌های قرمز با پشت انگشت سبابه (ناخن) به سیب ضربه بزنند، در صورتی که صدای تاپ‌تاپ و صدایی مانند طبل داد از خرید آن خودداری کنند اما سیبی که در شرایط مناسبی نگهداری شده باشد، سفت و در هنگام ضربه زدن صدای تق‌تق و مانند صدای برخورد با جسم سخت را دارد.
وی یادآور شد: سیب‌های پاییزه از مهرماه برداشت می‌شوند و در صورت نگهداری صحیح تا روزهای پایانی سال قابل مصرف هستند.
شادلو با بیان اینکه سطح توقع مصرف کنندگان افزایش یافته است و نیازمند بهبود شرایط نگهداری محصولات کشاورزی هستیم، گفت: حداکثر زمان نگهداری سیب بعد از برداشت در خارج از سردخانه 24 ساعت است، در غیر این صورت محصول کیفیت و ارزش غذایی خود را از دست می دهد.
منبع:ایانا
 

نوشته شده در 01/10/1393 دوشنبه ساعت 15:51:31 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی