دلیل گران شدن خرمالو
دلیل گران شدن خرمالو

دلیل گران شدن خرمالو/ خسارت سال گذشته کشاورزان و عرضه پیش‌ از موعد امسال

رئیس اتحادیه میوه و سبزی با اشاره به دلیل گران شدن خرمالو در بازار گفت: سال گذشته بخش زیادی از خرمالو خریداری نشد و باغداران ضرر کردند، بنابراین امسال اقدام به برداشت پیش از موعد شد.

 خبرگزاری فارس: دلیل گران شدن خرمالو/ خسارت سال گذشته کشاورزان و عرضه پیش‌ از موعد امسال
 
حسین مهاجران رئیس اتحادیه میوه و سبزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: به دلیل همزمانی 28 صفر و مراسم عزاداری با شب یلدا میزان تقاضای خرید میوه نسبت به سال‌های قبل کمتر است.
 
وی افزود: هندوانه میناب و دزفول به اندازه کافی در بازار موجود است و قیمت هر کیلوگرم آن در میدان بین هزار و 500 تا 2 هزار تومان است که در مغازه‌های سطح شهر اندکی افزایش می‌یابد.
 
رئیس اتحادیه میوه و سبزی تصریح کرد: انار هم به میزان فراوان در بازار موجود است اما در روزهای اخیر به دلیل افزایش تقاضا قیمت هر کیلوگرم آن حدود 500 تومان افزایش یافته است.
 
مهاجران در خصوص گران شدن خرمالو اظهار داشت: سال گذشته در آذرماه که فصل برداشت و عرضه خرمالو بود بخش زیادی از خرمالو خریداری نشد و باغداران دچار ضرر شدند.
 
وی افزود: بنابراین برای جلوگیری از خسارت امسال خرمالو‌ زودتر از موعد توسط باغداران چیده و به بازار عرضه شد و در دو ماه گذشته بخش زیادی از خرمالو‌های تولیدی در بازار عرضه و به فروش رسید.
 
رئیس اتحادیه میوه و سبزی تصریح کرد: با توجه به عرضه زیاد خرمالو در دو ماه گذشته مقداری از حجم عرضه آن در هفته‌‌های اخیر کاهش یافته و این مسئله موجب افزایش قیمت هزار تا هزار و 500 تومانی این محصول کشاورزی شده است.
 
مهاجران در پاسخ به این سؤال که چگونه میوه خرمالو زودتر از موعد در بازار به صورت رسیده عرضه می‌شود، گفت: میوه کال خرمالو را مانند گوجه فرنگی و یا موز با گاز اتیلن (هورمون اتفون) زودرس می‌کنند بنابراین اگر این میوه زودتر از موعد چیده شود با استفاده از گاز اتیلن زودرس و آماده عرضه به بازار می‌شود.
 
براساس این گزارش: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دلیل نامشخص بودن عوارض انسانی ناشی از بکارگیری این گاز، مصرف آن را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد. 
 
این گاز برای زودرس شدن محصولات کشاورزی همچون گوجه فرنگی و موز در کشورهای مختلف دنیا بکار می‌رود که در ایران تاکنون مجوزی مبنی بر استفاده از آن از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر نشده است.
منبع:فارس
 

 


نوشته شده در 01/10/1393 دوشنبه ساعت 16:52:10 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی