ذخیره‌سازی ۴ برابر آب مخزن سد کرج با کشت گلخانه‌ای یک محصول
ذخیره‌سازی ۴ برابر آب مخزن سد کرج با کشت گلخانه‌ای یک محصول

ذخیره‌سازی ۴ برابر آب مخزن سد کرج با کشت گلخانه‌ای یک محصول/ رشد ۲۱ درصدی صادرات کشاورزی نسبت به سال ۹۲

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص کاهش مصرف آب با انتقال محصولات کشاورزی به کشت گلخانه‌ای بیان داشت: با بررسی‌های اجمالی مشخص شده که اگر بتوان کشت خیار را به گلخانه‌ها منتقل کرد در یک افق دو ساله یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب یعنی 4 برابر سد مخزن آب کرج ذخیره‌سازی در آب صورت می‌گیرد.

 خبرگزاری فارس: ذخیره‌سازی ۴ برابر آب مخزن سد کرج با کشت گلخانه‌ای یک محصول/ رشد ۲۱ درصدی صادرات کشاورزی نسبت به سال ۹۲
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در نشست خبری امروز با اشاره به چارچوب سیاست‌های وزارتخانه در راستای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی گفت: با افزایش صادرات و کاهش واردات و با افزایش بهره‌وری برنامه وزارتخانه این است که علیرغم همه محدودیت‌های اقلیمی بتواند در یک افق حدود 10 ساله تراز بازرگانی غذا و محصولات کشاورزی را به صفر برساند.
 
وی افزود: نگاه بازار به واردات است و متاسفانه برخی محصولات که مازاد بر نیاز تولید می‌شود همواره برای عرضه به بازارهای جهانی دچار مشکل می‌شود.
 
وی با بیان اینکه یکی از محورهای اصلی وزارتخانه تنظیم بازار در کلان است، اظهار داشت: واردات و صادرات باید نظام‌مند باشد و طوری نباشد که در واردات در کنار تولید داخل با افزایش محصول و در صادرات با کاهش محصول مواجه شویم.
 
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: کشور ما مزیت‌های صادراتی فراوانی خصوصا در ارتباط با کشاورزی دارد و با کمک سازمان صنعت و معدن و سازمان توسعه تجارت به دنبال فراهم کردن زیرساخت‌هایی برای صادرات محصولات کشاورزی هستیم.
 
وی افزود: علیرغم اهمیت موافقنامه‌های صادراتی با کشورهای مختلف متاسفانه با برخی کشورهای موافقنامه صادراتی مبادله نکرده بودیم که در سفرهای اخیر به عراق موافقنامه دامی با این کشور مبادله شد.
 
وی افزود: در مسائل مربوط به صادرات آبزیان به روسیه مشکلات را حل کرده‌ایم و به دنبال صدور سایر محصولات کشاورزی به این کشور هستیم،‌همچنین برای صادرات برخی محصولات کشاورزی به کشور چین خواهان تبادل موافقنامه‌ای با این کشور هستیم.
 
حجتی بیان داشت: در محصولات لبنی صادرکننده هستیم و در مرغ افزایش تولید داریم و در میوه و تره‌بار هم با افزایش تولید مواجه هستیم بنابر این باید برای این محصولات به فکر بازارهای صادراتی باشیم.
 
وی افزود: در خشکبار به صورت سنتی در طول تاریخ مبادلات بازرگانی ملل جزء صادرکننده‌ها بوده و هستیم و لذا یکی از مسائلی که باید به طور جدی دنبال شود صادرات اینگونه از محصولات است.
 
وی افزود: بخش کشاورزی تا پایان آذرماه جاری 4.7 میلیارد دلار در زمینه محصولات خام کشاورزی و فرآوری شده صادرات داشته که نزدیک به 21 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.
 
وزیر جهاد کشاورزی در ارتباط با واردات بخش کشاورزی اظهار داشت: این بخش در 9 ماهه ابتدای امسال 9.2 میلیارد دلار واردات داشته که نزدیک به 1.5 درصد واردات محصولات کشاورزی کاهش داشته است.
 
حجتی با بیان اینکه یکی از مهمترین مشکلاتی که گریبان مملکت و تولید را گرفته و از آن رنج می‌بریم بحث بهره‌وری و افزایش آن است، گفت: ما یک کشور خشک و کم آب هستیم و حساس‌ترین موضوع در ارتباط با بهره‌وری مسئله آب است.
 
وی افزود: باید وضعیت زندگی را با شرایط کم آبی در کشور تطبق دهیم و در کنار آن باید توجه جدی به منابع آب داشته باشیم.
 
وی افزود:‌ دولت هم از عزم جدی در این رابطه برخوردار است البته توجه جدی باید در بخش کشاورزی باشد چون سهم بالای آب کشور در کشاورزی مصرف می‌شود.
 
حجتی تصریح کرد: مشخصاً‌ بخش افزایش بهره‌وری به بحث مصرف آب و چگونگی مصرف آن برنمی‌گردد بلکه به عواملی از جمله مکانیزاسیون، آماده‌سازی زمین، تهیه بذر و بذرهای مقاوم به خشکی هم مرتبط می‌شود.
 
وی گفت : یکی از مسائلی که در دستور کار ما قرار دارد و امیدواریم رسانه‌ها نیز در این زمینه به ما کمک کند انتقال تولید برخی از محصولات کشاورزی به کشت گلخانه‌ای و تولید متراکم آن است.
 
وزیر جهاد کشاورزی در خصوص کاهش مصرف آب با انتقال محصولات کشاورزی به کشت متراکم و گلخانه‌ای بیان داشت: با بررسی‌های اجمالی مشخص شده که اگر بتوان کشت خیار را به گلخانه‌ها منتقل کرد در یک افق دو ساله یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب یعنی 4 برابر سد مخزن آب کرج ذخیره‌سازی در آب صورت می‌گیرد.
 
وی افزود: کل آب مصرفی تهران یک میلیارد و 50 میلیون مترمکعب است ولی برای صرفه‌جویی و انتقال کشت محصولات از مزرعه به گلخانه‌ها احتیاج به همراهی و همکاری داریم.
 
حجتی با بیان اینکه سالانه 5.5 میلیون تن گوجه‌فرنگی تولید می‌شود، اظهار داشت: با توجه به حجم تولید این محصول انتقال کشت آن به گلخانه‌ها نسبت به خیار سخت‌تر است اما در صورت تحقق این امر می‌توان 2 میلیارد و 100 میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه‌جویی کرد.
 
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: یکی دیگر از مسائل فوق‌العاده محوری، حفاظت از منابع پایه آب و خاک است زیرا عدم حفاظت از منابع محیط زیستی آثار مخربی مثل ریزگردها را به همراه خواهد داشت.
 
وی تصریح کرد: بحث محوری دیگری که به عنوان محور کار در دستور کار وزارتخانه قرار دارد افزایش محصول در واحد سطح است که این کار نیز در راستای ابلاغیه مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی است.
منبع:فارس
 

نوشته شده در 05/12/1393 سه شنبه ساعت 21:21:13 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه منابع آب


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید