روش مبارزه با جوندگان زیان آور غلات
روش مبارزه با جوندگان زیان آور غلات

روش مبارزه با جوندگان زیان آور غلات 

مقدمه
 
جوندگان یا (Rodents) گروه بزرگی از پستانداران را با حدود2000جنس تشکیل میدهند از جمله موش درگروه یاد شده شامل موشهای بزرگ یا Rat با (قریب 500 جنس) موش خانگی یا Mouse با (قریب 130 جنس) می باشند. جوندگان از روی خصوصیات دندانها از سایر گروهها متمایز می شوند. بدین ترتیب که در فک پائین دارای یک جفت و در فک بالا دارای یک یا دو جفت دندان ثنایا می باشند. از نظر طبقه بندی جوندگان به دو زیر راسته تقسیم می شوند:
الف-زیر راستة Duplicidentata
در فک بالا دو جفت دندان ثنایا دارند و خرگوشها از این گروهند. 
ب-زیر راستة Sipmlicidentata
در فک بالا فقط یک جفت دندان ثنایا دارند. انواع موشها در این گروه طبقه بندی شده اند.
 
ازلحاظ اکولوژیکی جوندگان یکی ازحلقه های اصلی زنجیره غذایی در طبیعت هستند لذا اهمیت شناخت جوندگان در یک سیستم ضروری است . موشها در تمام سطح زمین پراکنده هستند زیرا در کلیه شرایط آب و هوایی می توانند رشد و تکثیر نمایند. تعداد موشهاي موجود در دنیا بیشتر از تعداد انسان ها است و مجموعاً تعداد آنها تا 17 میلیارد تخمین زده می شود.  موشها توسط کشتی ها و همراه با کالاهاي تجارتی توانسته اند به قسمت هاي مختلف دنیا منتقل شوند و خود را با شرایط جدید سازش دهند.
 
موشها در هر زایمان 6 تا 15 نوزاد و در یک­سال 5 الی 7 مرتبه تولیدمثل می­کنند. موشها می توانند در سه ماهگی زاد و ولد کنند.
 
یک جفت موش بزرگ سالانه حدود 20 کیلوگرم مواد غذائی مصرف می کنند و با زادو ولد یک جفت موش در چند سال بیش از 30 تن مواد غذایی از بین می رود. موش­ها علاوه بر جویدن و از بین بردن مواد غذایی ، از طریق به جای گذاری فضولات به میزان زیادی مرغوبیت آنها را کاهش داده و آنها را غیرقابل مصرف می کنند.
 
طبق آمار Fao موش ها 3/1 میلیارد تن در سال به محصولات کشاورزی خسارت وارد می کنند. ضایعات در اثر حمله موش ها سالانه در حدود 1% غلات تولید شده در کشورهای توسعه یافته و 5-3% در مابقی کشورها برآورد شده است. در کل جهان، خسارتی که موش سالانه به برنج وارد می کند برابر با تغذیه 200 میلیون انسان می باشد. از نظر اقتصادی موش ها علاوه بر خسارت به محصولات غذایی و کشاورزی وخدمات بهداشتی همواره خطر بزرگی برای زندگی بشر محسوب می گردند. 
 
موش ها می توانند مخزن و عامل انتقال و انتشار عوامل بیماریزای انسانی اعم از ویروس ریکتزیا Rikteziya ، باکتری اسپیروکت، پروتوزوا Protozoa و انگل باشند. به همین دلیل موش هایی که در جوار انسان زندگی می­کنند همواره بعنوان یک آفت مهم بهداشتی تلقی می گردند.
 
مسمومیت از نوع سا لمونلایی از جمله بیماریهای انتقال یافته توسط این جانور می باشد که عامل بیماری از طریق خوردن غذای آلوده به ادرار، مدفوع یا بزاق موش به انسان منتقل می­گردد.
 
از زمان­های قدیم بخصوص از هنگامی که نقش موش­ها در انتقال بیماری طاعون مسجّل گردید کوشش­های جدی برای مبارزه با این حیوان در سراسر دنیا انجام گرفته است­.
 
بعضی از موش­های نروژی در برخی موارد ممکن است حتی به انسان حمله کرده و در نتیجه گاز گرفتگی نوع اسپریل 
(Spril) از بزاق موش آلوده وارد محل گاز گرفتگی شده وموجب بیماری تب گاز گرفتگی شود.
 
از میان جوندگانی که در ایران یافت می شوند موش سیاه (Rattus rattus)، موش قهوه ای (R. norvegicu) و موش خانگیMus musculus) ) دارای بیشترین اهمیت پزشکی در شهرهای ساحلی و کلان شهرها هستند و در انتشار بسیاری از بیماریهای عفونی نقش دارند. جوندگانی مانند ژربیل بزرگ (Rhombymus opimus)، ژربیل بیابانی هندی (Meriones hurrianae)، جرد لیبی (Meriones libycus) و موش تاترا (Tatera indica) در نواحی روستایی مخازن اصلی لیشمانیوز پوستی بوده در اطراف اماکن انسانی زندگی می کنند.
 
بنابر این موش­ها از سه جهت باعث خسارت می شوند:
 
- خسارت به مزارع ، محصولات کشاورزي و مواد غذایی
 
- خسارت به جوامع انسانی از طریق انتقال انواع بیماریها
 
- از بین بردن و ضایع نمودن کالا و اشیاء، کابل هاي برق و تلفن و ایجاد آتش سوزي
 
عوامل مختلفی در رشد و تکثیر موش ها دخالت دارند که به شرح ذیل اعلام می گردد :
 
- عدم رعایت موازین بهداشتی
 
- دفع نامناسب فاضلاب­های خانگی و صنعتی
 
- دفع نامناسب زباله
 
- وجود اماکن مخروبه ، متروکه ، رها شده و انبارها و ...
 
- جابجائی کالا به صورت مستقیم از طریق بنادر و فرودگاه ها بدون رعایت قرنطینه کالا و ...
 
امروزه این موجود موذی و در عین حال باهوش در سطح شهر به عنوان معضلی خطرناک به وفور یافت می­گردد بنابراین برنامه سازمان یافته و دقیق جهت کنترل آن­ها و کاهش خسارت امری ضروری می­باشد به عنوان مثال برنامه­ریزی دقیق و نظارت مستمر کنترلی موش­ها بر روی محصول برنج در فیلیپین، خسارت سالانه 36 میلیون دلار را به 5/3 میلیون دلار کاهش داد.
 
به اين ترتيب هدف از تهيه اين مجموعه آشنايي بيشتر با مهمترين جوندگان زیان آور و همچنين نظارت مستمر بر کالاهای ذخیره شده و روش هاي مبارزه با آنها مي باشد، لذا در اين مطالعه سعي شده است راه حل مناسب و کاربردي جهت روش های كنترل موجود با شیوه های مؤثرتر پیشنهاد گردد.
 
  
 
1-موش صحرایی سياه                                                                                       Rattus rattus  
 
جانوراني نسبتاً درشت به طول 16 سانتي متر ، دم طويل و به 19 سانتي متر مي رسد سطح دم حلقه حلقه به نظر مي رسد و پوشيده از مو و فلس است . موطن اصلي اين گونه از هندوستان گزارش شده است كه بوسيله كشتي به ساير نقاط از جمله ايران راه يافته است . در انبارهاي جنوب تهران اين موش فعاليت دارد . بيشتر در مجاورت شهرها و بخصوص انبارها فراوان است(بهداد ، 1381). 
 
اين جوندگان بيشتر نزديك ساختمانها ، سقف ، كانال ها ، اسطبل ها ، انبارها ، سيستم هاي فاضلاب ، زباله داني و هر جايي كه بتوانند مكاني مخفي پناهگاه و غذاي كافي بيابند وجود دارند(بهداد ، 1381).
 
 
 
                                              
 
در واقع جوندگان باعث كاهش ارزش تغذيه اي و آلوده كردن مواد غذايي و علوفه مي شوند با جويدن مواد مختلف ايجاد خسارت مي كنند . باعث انتقال بيماري هاي مختلف از حيوانات ناقل به انسان مي شوند(بهداد ، 1381).
 
 
 
2-موش خانگي                                                                                         Mus musculus            
 
موش هايي نسبتاً كوچك به رنگ خرمايي روشن و با زير شكم سفيد مي باشند . طول بدن 7-9 سانتي متر است و دم كوتاهي از طول بدن است . اين جانور در فصل سرد بخصوص زمستان در منازل و انبارها به سر مي برد ولي در بهار و تابستان به مزارع و باغ ها مهاجرت مي كند .
 
كنترل این موش ها با مواد آنتي كوآگولانت موفقيت آميز است (بهداد ، 1381).
 
                                          
 
3- موش مغان                                                  Microtus socialis    و Microtus arvalis
 
جونده کوچکی است به رنگ قهوه‌ای و دم کوتاه که کاملا از مو پوشیده شده‌است. محل زندگی این جونده بیشتر در زمین‌های سبز و چراگاه‌ها و کشتزارها است.
 
 
4- موش کلاهو                                                                                         fulvus Clitellus
 
 
5- موش تاترا یا جربیل هندی                                                                           Tatera indica
 
 
 
در هندوستان، سریلانکا، پاکستان، سوریه، افغانستان و نپال پراکنده است. در ایران در خراسان، سیستان و بلوچستان ، هرمز گان ، کرمان، فارس، اصفهان و خوزستان زندگی می کند. این موش ها در مناطق به شدت خشک یا مناطقی با دما و بارش سالانه ی کم دیده نمی شود. اندازه  طول بدن  135 تا 190 میلی متر ، دمش یک و نیم برابر طول بدن و وزنش 100 تا 220 گرم است. بدنی پوشیده از خز های کلفت، دمی بلند و پوشیده از مو های نازک و یک دسته موی سیاه رنگ در انتهای دم دارد. گوش های این پستاندار بدون مو و کشیده و بدنش به رنگ قرمز آجری تا حنایی است.
 
از گیاهان علفی، برگ، دانه ها و ریشه های گیاهان ، لارو و خود حشره ها و جوجه ی پرندگانی که روی خاک آشیانه دارند، تغذیه می کند. در سراسر سال، به خصوص در ماه های بهمن، تیر، مرداد و آبان تولید مثل می کند.
 
 
6- موش صحرایی دم کوتاه (موش ورامین)                                                         indica Nesokia
 
جثه بزرگ، پوزه کوتاه و گرد، سر کوچک، دندان‌های پیشین قوی و پهن، گوش‌ها نسبتاً کوتاه و گرد، دم برهنه و کوتاه‌تر از طول سر و تنه است. دست و پا کوتاهند و انگشتان به ناخن‌های بلند و بی‌رنگ ختم می‌شوند. موها کوتاهند، جنس آنها متفاوت در برخی نرم و در برخی خشن است. رنگ موهای پشت زرد متمایل به قهوه‌ای یا خاکستری متمایل به قهوه‌ای با سایه‌ای قرمز، و رنگ شکم خاکستری تا سفید است، حد واسط رنگ پشت و شکم مشخص نیست.
 
به تازگی گونه جدیدی از این جنس به نام (N. Bunnii) در تالاب‌ها و رودخانه‌های عراق مجاور مرزهای خوزستان مشاهده شده است که می‌تواند در ایران به خصوص در هورالعظیم نیز وجود داشته باشد. اندازه‌های این حیوان بزرگتر از موش ورامین، و وزنش نیز از 500 گرم تجاوز می‌کند.
 
طول سر و تنه 150 تا 270 میلی‌متر، دم 90 تا 150 میلی‌متر، پا 30 تا 45 میلی‌متر، وزن 130 تا 180 گرم است.
 
در اکثر زیستگاه‌های ایران اعم از جنگلی، کوهستانی، بیابانی، استپی و تالابی زندگی می‌کند، اراضی کشاورزی آبی و اطراف کانال‌های آبیاری و مناطق مرطوب را ترجیح می‌دهد.در اکثر مناطق کشور پراکندگی دارد. برای اولین بار در بنگلادش مشاهده شده است ولی در حال حاضر در اکثر نقاط جهان پراکندگی دارد.
 
 
 
7- موش شکول                                                                                Caspicus Glis-glis
 
 
 
8- مریونها                                                                                                .Meriones Spp                                       
 
موش هایی به اندازه 9 تا 18 سانتی متر ، با دمی برابر یا کمی بلندتر از طول بدنشان می باشند. این جوندگان از ریشه، دانه ها، میوه ها و حشرات تغذیه می کنند.
 
9- موش نروژی یا موش فاضلاب                                                                    Rattus norvejicus
 
موش نروژی یا موش فاضلاب ، موشی است با جثه نسبتا بزرگ که طول دم آن از مجموع سر و بدن حیوان کوتاهتر است ، پوزه این حیوان پهن و گوشها نسبتا ضخیم و کوتاه است .
 
 
 
اقدامات اولیه در مبارزه با جوندگان زیان آور
 
در مبارزه با جوندگان علاوه بر اهمیت پزشکی، اهمیت اقتصادی نیز مد نظر می باشد و آنها به محصولات کشاورزی، انبارها، ساختمانها، کابل های برق ، مخابرات وسیستمهای الکترونیکی صدمه می زنند. اغلب آتش سوزی ها واتصالات
 
در اثر جویدن کابل ها توسط جوندگان ایجاد می گردد.
 
- نفوذ ناپذیر کردن ساختمانها در هنگام ساخت (بتون آرمه کردن پی ساختمان)
 
- فلزی ساختن لبه در ها
 
- بستن توری فلزی به پنجره ها و معبرها
 
- جلوگیری از انباشتن هیزم و چوب
 
- کنترل باز و بسته شدن درها و پنجره ها و مجهز نمودن آنها به فنرهای خودکار
 
- مسدود کردن سوراخ­ها و درزهای اطراف ساختمان و بدون منفذ کردن کانال هایی که لوله های تاسیسات ساختمان از آنها عبور می کند
 
- تعمیر شیرهایی که چکه می کنند
 
- نگهداری مواد غذایی در ظروف دربسته
 
- پوشاندن لوله های فاضلاب و هواکش ها و کابل ها با پوشش های فلزی
 
- بریدن شاخهای از درختان که به ساختمان ها راه دارد
 
- بهسازی شبکه فاضلاب
 
- جمع آوری زباله در ظروف دربسته و جمع آوری و دفع به هنگام آنها
 
- از بین بردن پناهگاه­های موش­ها و سایر محل­های استراحت آنها
 
- آموزش به مسئولین بهداشتی و دست اندرکاران
 
- آموزش به مردم از طریق رسانه­ها
 
- صید موش­ها با استفاده از تله های زنده گیر­، کشته گیر، چسب دار
 
- استفاده از دشمنان طبیعی مانند سگ­، گربه، شغال، سمور و پرندگان شکاری
 
- کنترل شیمیایی
 
شناخت موش های منطقه، برآورد جمعیت و پراکندگی آنها در مبارزه بسیار مهم است لازم به ذکر است تمام مراحل مبارزه با جوندگان باید زیر نظر متخصصین انجام گیرد.
 
روش­هاي رایج مبارزه با موش ها
 
به طور کلی مبارزه با جوندگان به طرق مختلفی انجام می گیرد:
 
–     روش مکانیکی مانند استفاده از تله ها.
 
–     روش بیولوژیک مثل استفاده از دشمنان طبیعی جوندگان انباری مانند گربه و سگ.
 
–     استفاده از محیط، از طریق کنترل مواد غذایی و آب و احداث منازل و انبارها به صورت صحیح و اصولی.
 
–     روش های شیمیایی که در این روش از مواد شیمیایی مختلف و  سموم موش کش استفاده می شود.
 
کنترل بيولوژيکي و بيوفيزيکي موش ها
 
دشـمنان موش ها حيواناتي از قبيل سگ، گربه، روباه، جغد، مار و ديگر حيوانات شـکاري هستند. از طريق سنتز کردن برخي از مواد و آغشـته کردن اين مواد به چوب، فلز و يا مواد سنتتيک[1] مي توان با موش ها مبارزه کرد و آن ها را به دام انداخت، که اين خود يکي از روش هاي بيوفيزيکي مي باشد.
 
مبارزه فيزيکی با موش ها
 
به منظور مبارزه با موش ها مي توان از روش هاي مختلفي نظير استفاده از امواج فراصوت (اولتراسونيک[2]) و تله ها استفاده کرد.
 
امواج اولتراسونیک:
 
به منظور متواري ساختن موش ها، از اولتراسونيک با فرکانس حدود 40-22 کيلو هرتز استفاده مي گردد. يکي از معايب استفاده از چنين سيستمي،  قابليت تطابق وسازگاری موشها در درازمدت مي باشد.
 
تله ها:
 
تله ها در دو نوع موجود مي باشند. تله های زنده گیر (تله هايي که موش را به صورت زنده به دام مي اندازند)، و تله های کشته گیر (تله هايي که موش را مي کشند).
 
مبارزه شيميايي با موش ها
 
در مبارزه با موش ها موارد زیر را باید در نظر گرفت:
1-تعیین نوع موش:
اول از همه باید نوع موشی را که در نظر است برای دفع آن مبارزه کنیم، مشخص سازیم. زیرا تا نوع موش مشخص نشود، تعیین نوع مبارزه و طعمه و حتی نوع سم غیر ممکن خواهد بود. مثلاً می دانیم برای مبارزه با موش کلاهو از فستوکسین استفاده می شود و تلفات هم تا 90 درصد می رسد ولی همین سموم را اگر در مبارزه با موش ورامین یا موش مغان به کار برند تلفات حداکثر به 60-50 درصد می رسد. بنابراین برای انجام یک مبارزه باید قبل از هر چیز نوع موش منطقه را شناخت تا مبارزه با موفقیت انجام شود.
 
 
 
 
 
نوع موش
 
محل مصرف
 
وفور بیش از حد حیوان
 
وفور کم
 
موش صحرایی
 
مـــــزارع
 
50گرم تا 3
 
کیلوگرم طعمه در هکتار
 
20گرم تا 1
 
کیلوگرم طعمه در هکتار
 
موش صحرایی
 
محل های دیگر
 
50گرم طعمه
 
در فواصل 5 متری
 
20گرم طعمه در
 
فواصل 10 تا 30 متری
 
موش خانگی
 
ـــــــــ
 
10گرم طعمه
 
در فواصل 2 متری
 
5 گرم طعمه
 
در فواصل 2 تا 5 متری
 
 
2-فصل مبارزه:
فصل مبارزه خود اهمیت زیادی دارد. مثلاً برای مبارزه با موش مغان در طول پائیز و زمستان طعمة مسموم با گندم تا 98 درصد تلفات می دهد ولی همین طعمه در بهار 45-35 درصد تلفات وارد می آورد زیرا موشها در این فصل رغبتی به خوردن مواد پر کالری ندارند و در فصل بهار و تابستان طعمه هائی که براساس علف سبز تهیه می شوند نتیجه بهتری می دهند و یا در موش ورامین در فصل پائیز و زمستان مصرف طعمه با مغز گردو نتیجه مطلوبی می دهد بنابراین باید دقت کامل به فصل مبارزه نمود و بعد طرز مبارزه را انتخاب کرد.
3-غلظت سم:
دستوراتی که برای مبارزه با موش داده می شود از روی مطالعات زیادی به دست آمده است که هم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه باشد و هم مؤثر واقع شود. لذا پیروی از دستورات صادر شده اجباری است. مثلاً‌ موش مغان با اینکه جثه کوچکی دارد در دستورات مبارزه طعمه را با  درصد  بالاتر از سموم آلوده می سازند. زیرا با تراکم زیادی که این موش دارد باید طعمه را با دُز حداکثر مصرف کرد. در صورتی که در مبارزه با موش ورامین که جثة نسبتاً درشتی دارد،‌ دُز سم مصرفی کمتر خواهد بود. چون با توجه به تراکم موش مصرف سم زیادی از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد.
4-دقت برای انتخاب ماده برای طعمه:
در مبارزه با موشهای خانگی یا انباری وضع اینطور نیست و نمی توان فرمول کلی برای انتخاب طعمه بدست آورد و در هر مورد باید کسی که مبارزه را سرپرستی می کند قبل از طعمه گذاری با انجام آزمایشهائی نوع طعمه مورد لزوم خانه یا انبار را پیدا کند. اگر موشی در انباری دیده شد باید قبلاً چند نوع ماده بدون سم در گوشه و کنار انبار قرار داد و دو یا سه روز مراقب بود که موشها به کدام طعمه توجه خواهند داشت. پس از پیدا کردن نوع غذای مورد علاقه موشهای این انبار یا منزل، طعمه را براساس آن ماده تهیه می کنند. در اینجا باید متذکر شد که موش خانگی یا انباری به انواع غذاهای مختلف دسترسی دارد. اگر کمبودی احساس کند ممکن است از خانه ها و انبارهای مجاور آن را تهیه کند لذا انتخاب طعمه برای اینگونه اماکن 3-2 روز بررسی مقدماتی لازم دارد.
 
مقابله با موش ها به روش شیمیایی مطابق ذیل، به چند دسته تقسیم می شود؛
 
1.گرد پاشي (پودر پاشي)
 
سابقاً از سمومي که به صورت گرد بودند مانند د.د.ت جهت مبارزه با موش ها استفاده مي شد و د.د.ت را در مسير موش ها و در اطراف ديوار و سوراخ ها مي ريختند. بدن موش آغشته به اين سم شده و با ليسيدن، جذب بدن موش می گرديد، در نتيجه مسموميت ايجاد مي شد. اما امروزه مصرف اين سم به ويژه در انبارهاي غلات منسوخ گرديده زيرا ممکن است بدن موش با اين سم آغشته و محموله را آلوده کرده و خطراتي را براي انسان به وجود آورد.
 
2.طعمه گذاري
 
اصولاً طعمه هاي مسموم را در دو دسته تقسيم بندي مي کنند.
 
-      طعمه هاي خشک
 
-      طعمه هاي مرطوب
 
طعمه هاي خشک معمولا از غلات، سبوس و يا آرد و سموم مختلف تشکيل شده است، در حالي که طعمه هاي مرطوب از مواد غذايي پخته شده مثل برنج و يا نان، سيب زميني، هويج، خيار و سموم مختلف تشکيل شده است.
 
فرمولهای مبارزه با جوندگان و طرز تهیه طعمه مسموم به شرح ذیل می باشد:
1-طعمه گندم 
برای تهیه طعمه، میتوان گندم را  به عنوان مثال با سموم بر پایه برومادیالون مخلوط کرد. از این طعمه برای مبارزه با موش مغان در فصل پائیز و زمستان به طور دست پاش استفاده می کنند. طعمه تهیه شده را در همان روز باید مصرف نمود. اگر بخواهند با این طعمه با موشهای جنس Meriones در پائیز و زمستان استفاده کنند دوز سم مصرفی را باید تقلیل داد.
2-طعمة سیب زمینی یا هویج
ابتدا هویج یا سیب زمینی را به قطعات کوچکی به اندازه حبه قند تقسیم می کنند. سپس می توان سموم بر پایه برومادیالون را به تدریج روی این قطعات پاشیده و با پاروک آن را به هم می زنند تا سم بطور یکنواخت با طعمه مخلوط شود و باید بلافاصله طعمه گذاری را شروع کرد. این روش را می توان برای موشهای خانگی بکار برد و طعمه گذاری را باید عصر انجام داد.
3-طعمه نان و مربا
این روش طعمه گذاری مخصوص موش شکول می باشد. نان­ها را از وسط برش داده و بین آن را مربا قرار داده،‌ سعی شود قطعات مربا بین نان وجود داشته باشد سپس به عنوان مثال سموم بر پایه برومادیالون را روی مربا می پاشند و دو طرف نان را روی هم می گذارند و سپس آن را به قطعات کوچک تقسیم می کنند و غروب در محل رفت و آمد موش شکول قرار می دهند و صبح روز بعد طعمه ها را جمع آوری و معدوم می سازند.
 
در اين قسمت مهم ترين سموم شيميايي که در مبارزه با موش ها به کار مي رود، بیان می گردد؛
 
کاستريکس
 
این سم اولین بار در آلمان ساخته شد و سمّی است قوی. از اين سم براي مبارزه با جانوران خونگرم مانند موش صحرایی، موش خانگی، خوکچه هندی، خرگوش و سگ استفاده مي گردد. LD50  اين سم معادل 25/1 ميلي گرم در کيلوگرم است.
 
این سم از طریق سیستم عصبی مرکزی اثر می کند و برای انسان و جانوران خونگرم بسیار خطرناک است. مقدار 38/4 میلی گرم به ازای هر کیلو وزن بدن موجود زنده لازم است.
 
از آنجایی که این سم بدون مزه می باشد، لذا جوندگان از طعمه های آلوده به این سم به راحتی استفاده می کنند و اثرات مرگبار این سم 15 تا 45 دقیقه پس از مصرف ظاهر می شود.
 
املاح تاليوم
 
يکي از مهم ترين املاح تاليوم، سولفات تاليوم مي باشد. سولفات تاليوم مي تواند از طريق تماس با بدن موش،  مسموميت ايجاد نمايد. جهت تهيه سم، به صورت زير عمل می شود:
 
هزار گرم ماده غذايي را با 15/5 گرم سولفات تاليوم مخلوط و جهت طعمه مبارزه با موش به کار مي برند. سولفات تاليوم مي تواند به صورت خمير و يا با دانه غلات مخلوط شود و به عنوان طعمه مسموم به کار مي رود.
 
آنتوم
 
نام ديگر آنتوم، آلفان فتيل اوره است که در مبارزه با موش به کار مي رود. این سم موش کشی است آلی و به نام های نافیل، آلفا، تیو اوره مطرح می باشد که پودری است سفید رنگ، غیر فرّار، بی بو، اندکی تلخ و نامحلول در آب و دارای سمیت طولانی است و برای انسان خطری ندارد و براي تهيه طعمه هايي که مرطوب هستند يا حاوي رطوبت بالايي هستند، به کار مي رود.
 
معمولاً در هزار گرم ماده غذايي، 20 گرم سم و در طعمه هايي که به صورت خشک به کار مي روند. این سم در مسیر موش ها ریخته شده و با آغشته شدن پای موش ها به آن و در هنگام تمیز کردن پاهایشان، سم وارد بدن موش می شود که باعث نازک شدن دیواره مویرگ ها شده و با ایجاد خونریزی، خون وارد ریه ها، مغز و سایر اندام ها شده و در نهایت مرگ موش را در پی خواهد داشت.
 
فلورو استات دو سديم
 
فلورو استات دو سديم از سال 1944 جهت مبارزه با موش ها به صورت طعمه به کار می رود. معمولا در 10000 گرم آب، 150-100 گرم سم ريخته و در معبر موش ها قرار مي دهند. اين نوع سم در اماکني مورد استفاده قرار مي گیرد که منبع ديگري از آب در اختيار موش ها نباشد. فلورو استات دو سديم سمّي است بسيار خطر ناک. LD50[3] آن برابر 8-3 ميلي گرم در کيلوگرم است که البته اين ميزان در برخي از موش ها مي تواند به 4-1 ميلي گرم در کيلوگرم برسد.
 
3.سموم ضد انعقاد خون در مبارزه با موش ها
 
 برخي از سموم مانند راکومين، کومارين، وارفاين و کومافن روي ويتامين k و پروترومبين اثر داشته، مانع از انعقاد خون مي گردد. در نتيجه موش ها به علت خون ريزي شديد از بين مي رود.
 
راکومين به صورت پودر زرد رنگ و بدون بو و طعم مي باشد. 95 گرم ماده غذايي را با 5 گرم راکومين مخلوط و در مسير عبور موش ها قرار مي دهند. LD50 اين سم معادل 5/1 ميلي گرم در کيلوگرم است.
 
کومارين بي رنگ بوده و سبب مرگ و مير موش ها مي گردد. کومارين را نيز مي توان در آب حل کرد و در دسترس موش ها قرار داد.
 
وارفارين
 
نام دیگر آن اتونیل بنزیل هیدروکسی کومارین یا دتمور می باشد. معمولاً بدون بو و بی طعم می باشد و در آب، بنزین، سیکلوهگزان و حلال های سبک نامحلول است و به مقدار کم در الکل اتیلیک و پروپیلیک حل می شود.
 
سمّي نسبتاً قوي است که باعث خونريزي موش ها مي شود و اغلب در طعمه ها استفاده می شود که این طعمه ها عبارتند از انواع غلات، حبوبات، آرد گندم و آرد ذرت.
 
از معایب این سم می توان به وقت گیر بودن آن جهت مبارزه و ریشه کنی موش ها و استفاده از تعداد زیاد طعمه اشاره کرد. طرز تهيه اين سم به اين صورت است که 5 گرم ماده مؤثر را با 95 گرم ماده غذايي، مخلوط کرده و در دسترس موش ها قرار مي دهند.
 
کومافن
 
این سم نيز جهت مبارزه با موش ها به کار مي رود و از کريستال هاي بي رنگ تشکيل شده است. طرز تهيه کومافن به اين صورت است که 5 گرم سم را با 20000 گرم ماده غذايي مخلوط نموده و در دسترس موش ها قرار مي دهند.
 
نکته قابل توجه در مورد سموم ضد انعقاد خون، اين است که موش ها در چندين نوبت بايد از طعمه مسموم تغذيه نمايند. به طور کلي مقدار مؤثر سموم ذکر شده 50 ميلي گرم به ازای هر کيلو گرم وزن بدن مي باشد.
 
کوماکلر
 
نام دیگر آن تومارین می باشد که ضد انعقاد بوده و از طریق طعمه مؤثر می باشد. مقداری از سم را در محل تردد موش ها می ریزند، تا به پای موش بچسبد و زمانی که موش ها پای خود را با دهان تمیز می کنند، این سم وارد بدن آن ها می شود.
 
4. موش کش های تدخینی
 
از این جمله سموم، می توان به سیانور کلسیم، برومو دو متیل، ایدردکربنیک، برخی سموم کلره مانند توکسافن، دیلدرین و اندرین اشاره نمود.
 
5. موش کش های معدنی
 
این ترکیبات معمولاً سمی و از نوع غیر انتخابی می باشند:
 
تری اکسید ارسنیک
 
نام دیگر آن مرگ موش یا انیدرید آرسیو می باشد که پودری است سفیدرنگ و برای تمامی جانداران سمّی است. معمولاً در طعمه های موش کش به میزان یک تا 3 درصد مصرف می شود.
 
کربنات باریم
 
پودری است سفیدرنگ. برای انسان سمّیت کمی دارد، ولی برای موش ها کشنده است.
 
فسفر(فسفر زرد)
 
به دلیل بوی سیر این سم، حیوانات تمایلی به آن ندارند. لذا سمّیت آن کم خواهد بود، اما موش ها از این طعمه استفاده می کنند.
 
سولفات تالیوم
 
این سم برای تمامی حیوانات سمّی است و برای از بین بردن موش کور، موش کیسه دار و حتی مورچه ها استفاده می شود.
 
6. موش کش های نباتی
 
مهم ترین این سموم عبارتند از:
 
پیاز سیل Red squill
 
که به عربی پیاز عنصل نامیده می شود و از قدیم به عنوان موش کش استفاده می شده است. این موش کش برای انسان و حیوان سمّی نیست و امروزه به دلیل وجود سم وارفارین، از میزان مصرف پیاز سیل کاسته شده است.
 
استریکنین
 
این ماده یک آلکالوئید است که در دانه گیاه اتریکوس نوکس و میکا Strychonos nux vomika و باقلای سنیت ایگناس Sanit-ignatius می باشد. در گذشته از این سم استفاده می شده و اثر خوبی برای از بین بردن موش ها داشته است، ولی به دلیل سمّیت شدید، مصرف آن ممنوع گردید.
 
 
[1] Synthetic
 
[2] Ultrasonic
 
[3] میزان سمی بودن یک ماده با کمیتی به نام LD50 بیان می شود و عبارت است از مقدار سم (بر حسب گرم) به ازای یک کیلوگرم جرم جاندار که بتواند نیمی از آن ها را بکشد. بنابرین هر چه LD50 کم تر باشد، سم قوی تر می باشد.
 
  
 
 
 
منابع:
 
1-      Global food losses and food waste, www.fao.org/docrep, word food programme
 
2-      fao/wfp Crop and food security assessment mission
 
to lao people’s democratic republic, 2011, food and agriculture organization of  the united nations,rome, www.fao.org
 
3-      www.animaldiversity.ummz.umich.edu
 
4-      www.en.wikipedia.org
 
5-      www.informaworld.com
 
6-     حشره شناسی مقدماتی و آفات مهم گیاهی ایران .بهداد . ا.  انتشارات یادبود ، 1381
 
7-     اصول سم شناسی کشاورزی . رخشانی. ا، انتشارات فرهنگ جامع، 1385
 
8-     آفات فرآورده های انباری و روش های مبارزه. باقری زنوز. ا. انتشارات دانشگاه تهران، 1375
 
9-     تکنولوژی آماده سازی و نگهداری غلات. رجب زاده. ن. انتشارات آستان قدس رضوی. 1386
 
10- راهنمای سموم کشاورزی کشور سالهای 1386 تا 1389. یگانه. م، 1389
 
تهيه و تنظيم:  زهرا شادفر
 
 گروه تحقيقاتي- آزمايشگاهي خريد و نگهداري غلات وفرآورده هاي آن
 
 
 
 
 
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم شهریور 1393ساعت 9:48 AM  توسط گروه خرید و نگهداری  |  یک نظر
گندم قابل خريداري1393 ويژگيها، روشهاي اندازه­گيري و حدود مجاز
                      
 
  شركت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران
 
  مركز پژوهش‌هاي غلات
 
 
 
 گندم قابل خريداري1393
 
ويژگيها، روشهاي اندازه­گيري و حدود مجاز
 
 
 
     مرکزپژوهش­های غلات
 
گروه تحقیقاتی و آزمایشگاهی خرید و نگهداری غلات و فرآورده­های آن
 
 مقدمه
 
این دستورالعمل بمنظور حفظ هماهنگي در زمينه خريدگندم داخلي مورد عرضه كشاورزان و اتخاذ رويه يكسان در شركتهاي غله و متصديان امر خريد و بر اساس پیشنهادات و تجربیات مسئولین کنترل شرکت­های غله و خدمات بازرگانی و با بررسی و تایید کارگروه تخصصی در گروه خرید و نگهداری غلات براي استفاده در خريد گندم داخلي مورد عرضه سال 1393 تدوين گرديده است و ضرورت دارد متصديان امر خريد، آموزشهاي لازم و مطابق با دستورالعمل حاضر را جهت آمادگي براي امر خريد را به دست آورند.
 
منابع و مآخذی که در تهیه این دستورالعمل به کار رفته است به شرح زیر است:
 
 
 
1-  استاندارد ملي گندم – ویژگی ها(Wheat – Specification)  ، شماره 104
 
2- ICC – Standard, No.102/1, International Association for cereal Chemistry      
 
Codex Standard 199, 1995. codex Standard for wheat‌ and Drum wheat.
 
             3-U.S. standard of wheat,grades and Grades Requarements.    
 
  
 
1- هدف :
 
تبيين ويژگيهاي ظاهري، روشهاي اندازه‌گيري و حدود مجاز در خريد گندم داخلي
 
2-دامنه كاربرد :
 
 خريد تضميني گندم­هاي توليد داخلي مورد عرضه در سال1393
 
اين دستورالعمل جهت استفاده در امر خريد گندم­هاي داخلي در مراكز خريد كاربرد دارد.
 
 
 
 3- تعاريف  و اصطلاحات
 
3-1 گندم معمولي
 
گياهي از جنس  Triticum aestivum  از خانواده  Gramineae  مي باشد .
 
3-2 گندم دوروم
 
گندمي است سخت، بلندترو كشيده تر از از گندم معمولي، زردرنگ و كمي براق (كهربايي) ،  مقطع دانه‏هاي آن كم و بيش حالت سه گوش و ساختار آن شفاف و شيشه‏اي مي‏باشد. گندم دوروم نسبت به گندم معمولی در مقابل شكستن و برش، مقاومت بيشتري از خود نشان می‏دهد.
 
 وزن هكتوليتر ، وزن هزار دانه و پروتئين گندم دوروم تا حدي بالاتر از گندم معمولي ميباشد.
 
3-3 جدول پاكي
 
 جدولي است كه در حال حاضر داراي 7 سطر و 10 ستون كه جهت تعيين قيمت بهاي خريد تضميني گندم داخلي استفاده مي­شود، در اين جدول بر اساس افت مفيد و غير مفيد گندم تحويلي، قيمت پايه خريد گندم و ميزان تغييرات بهاي افت مفيد و غير مفيد (هر ساله اين ميزان و قيمت پايه قبل از شروع فصل خريد تعيين مي­گردد) قيمت نهايي مشخص مي­شود
 
3-4  افت
 
هر عاملي كه باعث كاهش مرغوبيت گندم گردد، افت ناميده مي­شود.
 
3-4-1افت مفيد : اُفتی است که قابليت آسياباني دارد ليكن وجود آن در گندم باعث کاهش کیفیت آرد گندم می‌شود و شامل دانه هاي شكسته ناشي از بد كار كردن كمباين يا حاصل از عمليات خرمن كوبي  ودانه هاي چروكيده و دانه هاي لاغر، بادزده كه از الك عبور نمايند، همچنين دانه هاي جوانه زده ودانه هاي تغيير رنگ يافته در جوانه، دانه های سرمازده، نارس، حشره زده و دانه هاي ساير غلات ( غير از جو، چاودار و تريتيكاله ) روی الک می­باشد.
 
3-4-2 افت غير مفيد : اُفتی است که غیرقابل مصرف بوده و شامل مواد خارجی، كاه وكزل، دانه­هاي غير غلات، بذر علف های هرز (سمی و غیرسمی)، دانه های سیاهک‌زده، ناخنک (ارگوت)، لاشه آفات انباري ، مواد خارجي نظير سنگ، شن، خاك، فضله و خاشاك مي­باشد.
 
3-5 آفت
 
عوامل خسارت‌زاي زنده مانند حشرات، كنه­ها، قارچها، نماتدها (در هر يك از مراحل رشد) ، جوندگان و پرندگان كه پس از برداشت در انبار و فضاي نگهداري موجب کاهش کیفیت و کمیت محصول  می‌شود.
 
 
 
3-6 آفت­زدگي
 
 دانه­هاي آسيب­ديده­اي كه به وسيله چشم غيرمسلح قابل رويت هستند و به وسيله جوندگان، حشرات، كرم­ها و ساير آفات مورد حمله قرار گرفته باشند
 
3-7 دانه هاي شكسته
 
به دانه‏هائي از گندم اطلاق ميشود كه مورد حمله حشرات و آفات قرار نگرفته لكن اندوسپرم آنها نمايان است و از الك 2 ميليمتري عبور نمايد.
 
3-8 دانه هاي چروكيده
 
دانه­هاي لاغر، سبك و چروكيده اي كه از الك  عبور نمايند. وزن مخصوص پايين و نسبت بالاي طول به عرض از مشخصات دانه­هاي چروكيده است.
 
يادآوري: دانه­هاي باد زده جزء دانه­هاي چروكيده به حساب مي­آيند.
 
3-9 دانه هاي جوانه زده
 
به دانه‏هائي از گندم اطلاق ميشود كه جوانه آن بحدي رشد كرده باشد كه با چشم غيرمسلح بوضوح قابل رويت باشد.
 
3-10 دانه سایر غلات
 
به دانه های دیگر غلات از قبیل جو، ذرت، ذرت خوشه ای، ارزن، چاودار، برنج، یولاف و تریتیکاله اطلاق می‌شود.
 
 
 
3-11 دانه هاي تغيير رنگ يافته در جوانه
 
دانه هايي با تغيير رنگ مشخص قهوه اي تيره يا سياه رنگ در محل جوانه و اطراف آن بوده كه علائم جوانه‌زنی در آنها ظاهر نشده باشد.
 
 
 
3-12 دانه هاي گرما ديده
 
 دانه هاي گندمی هستند که در اثر گرما رنگ بیش از نيمي از سطح  دانه تغيير کرده و به رنگ قهوه اي تيره يا قهوه اي متمايل به سياه درآمده و مقطع آندوسپرم دانه خاكستري مايل به زرد يا قهوه اي است.
 
3-13 دانه سن زده
 
بر اساس استاندارد دانه های گندمی هستند که توسط نیش حشره سن مورد حمله قرار گرفته و آثار ظاهری آن (با چشم غير مسلح) وجود نقطه سیاهرنگ روی دانه با هاله روشن که می‌تواند با چروکیدگی دانه همراه باشد يا نباشد. علائم تشخيص سن زدگي:
 
 الف: محل اثر نيش حشره به رنگ قهوه اي تيره تا سياه
 
ب: تشكيل هاله سفيد رنگ در اطراف محل نيش زدگي و اختلاف رنگ هاله و نرم شدن بافت گندم در اين ناحيه نسبت به ساير قسمت­هاي دانه .
 
يادآوري1: تنها وجود يك جاي نيش بر روي دانه گندم كافي است تا گندم سن زده تلقي شود.
 
يادآوري2:  امكان دارد جاي نيش در محل جوانه ويا شيار گندم بوده وبه راحتي قابل تشخيص نباشد  ليكن اثرات سن زدگي بر بافت گندم مشخص باشد.  در اين حالت نشانه و علامت سن­زدگی تغییر رنگ دانه و نرم شدن بافت گندم در اطراف محل نیش­خوردگی است.
 
3-14 دانه های کپک زده
 
دانه های گندمی هستند که وجود کپک در آنها با چشم غیرمسلح قابل تشخیص باشد.
 
3-15 دانه های سیاهک زده[1]
 
دانه های گندمی هستند که تغییر شکل و رنگ داده معمولاً كمي گرد و كوچكتر از دانه معمولي بوده و با فشار بر روی پوسته پودر سیاهرنگی از آن خارج شود و داراي بوي مخصوص مربوط به سياهك باشد این نوع سیاهک علاوه بر ایجاد مواد سرطانزا، سبب کاهش وزن مخصوص و بازدهی آرد، تیره شدن رنگ آرد و همچنین آسیب به خواص رئولوژیک خمیر میگردد.
 
 
 
3-16 ارگوت (ناخنک)
 
به شاخی شدن حاصل از قارچ Claviceps purpurea گفته می‌شود كه نوعي مرض قارچي دانه بوده كه در آن جسم سخت و ارغواني و با انحناي مختصر به نام سختينه يا اسكلروتيوم در خوشه و در محل دانه تشكيل ميگردد و در اين حالت عموماً دانه از اندازه معمولي بزرگتر است و به دلیل داشتن سموم آلکالوئیدی در انسان و دام ایجاد مسمومیت می­نماید.
 
3-17  دانه هاي آلوده به فوزاريوم
 
یک بيماري قارچي مزرعه­ای مي­باشد كه در اثر آن، محصولی نامرغوب با دانه­هاي ريز و چروكيده و وزن هزار دانه كم بوجود می­آید و به دليل ايجاد توكسين قارچي عوارض خطرناكي را براي انسان و حيوانات بدنبال دارد. اغلب دانه­هاي آلوده به فوزاریوم، چروكيده، سبك و متمايل به رنگ خاكستري با ظاهري مات و كدر يا مايل به صورتي مي­باشند. دانه­هاي به ظاهر سالم نيز اغلب داراي آلودگي بوده و رنگ زرد كهـربائي خود را از دسـت داده و به رنگ قهـوه­اي كـدر و مـات مي­گرايند.
 
 
 
3-18 دانه‏های نماتدزده
 
عامل اين بيماري، كرم نماتد tritici Anguina مي‏باشد در اثر اين بيماري دانه‌ها به رنگ قهوه‌اي تا سياه در آمده و در واقع گال‌هايي با اندازه كوچكتر از دانه‌سالم گندم ‌مي‌باشند. درصورتي كه گندمهاي الوده به نماتد در آب خيسانده و خرد شوند، تعداد زيادي لارو متحرك نماتد از آن بيرون مي‌آيند.
 
 
 
3-19 بذر علف های هرز
 
دانه گیاهان ناخواسته، به استثنای دانه سایر غلات می‌باشد.
 
 
 
3-19-1 بذر علف های هرز غیرسمی
 
دانه گیاهان ناخواسته غیرسمی به استثنای دانه غلات می‌باشد
 
يادآوري:  تخم علف سرشکافته
 
تخم علف سرشکافته از بذور مضر موجود در مزارع ایران محسوب می‏شود، اين بذر سمی نیست ولي منجر به خسارت کیفی و کاهش کیفیت محصول ميگردد.
 
3-19-2 بذر علف های هرز سمی
 
دانه گیاهان ناخواسته سمی به استثنای دانه غلات می‌باشد كه فهرست مهمترين انها در جدول زير ذكر شده است.
 
          
 
 فهرست علف های هرز سمی مزاع گندم
 
 
 
فارسی
 
نام انگلیسی
 
نام علمی
 
تلخه
 
Russian Knaweed
 
Acroptilon repens
 
-
 
Trailing crownvetch
 
Coronilla Varia
 
-
 
Jimson weed
 
Datura Stramonium
 
آفتاب پرست، علف کنجدی
 
Heliotrope
 
Heliotropium spp
 
چچم
 
Poison ryegrass, Darnel
 
Lolium temulentum
 
تلخ بیان
 
Stagger bush, Russian Centaury
 
Sophora alopecuroides
 
 
 
 
 
4- ویژگی ها-حدود مجاز
 
4-1 افت مفيد حداكثر 10 % باشد
 
4-2 افت غير مفيد حداكثر 7% وزني باشد.
 
4-3 دانه‌هاي سن زده حداكثر 2% وزني باشد.( بالاتر از 2% به ازای هر درصد کسر بها )
 
4-4 دانه­های جو وچاودار و تريتيكاله مخلوط با گندم به تنهايي  يا روي هم تا 5% خارج از افت محاسبه گردد.
 
4-4-1 دانه­های جو، چاودار و تریتیکاله از 5% تا 10% به عنوان افت مفید لحاظ و به ازای هر درصد افزایش یک درصد به افت مفید اضافه می­گردد.
 
4-4-2 دانه­هاي ساير غلات ( ذرت، ذرت خوشه­اي، ارزن، برنج و يولاف )  به عنوان افت مفيد لحاظ گردد.
 
4-5 حداكثر رطوبت 12% (حداكثر رطوبت در استانهاي  گيلان ،مازندران، گلستان و مناطقي از استانهاي اردبيل و سمنان بدليل شرايط خاص آب وهوائي 14% )
 
4-6 گندم باید عاری از هر نوع آفت انباري زنده باشد.
 
4-7 دانه هاي كپك زده و فاسد قارچي قابل تحويل نمي باشد.
 
4-8 در صورتيكه گندم­هاي دوروم تحويلي با بيش از 10% انواع ديگر گندم مخلوط باشد، گندم معمولي محسوب ميگردد.
 
4-9 گندم آغشته به سموم قارچ كش قابل تحويل نميباشد، رنگ دانه بسته به نوع سم قارچ كش، به رنگ­هاي صورتي تا بنفش مشاهده ميشود.
 
4-10سایر ویژگی ها-حدود مجاز مطابق با جدول زير مي باشد.
 
 
 
جدول مشخصات كيفي گندم قابل خريداري درسال 93
 
 
 
ويژگي
 
حدمجاز(درصد)
 
دانه هاي سياهك زده
 
حداكثر0.4 (4 در هزار وزنی)
 
به تنهايي ويا همراه تخم علف سر شكافته و جزء افت غير مفيد
 
تخم علف سرشكافته
 
حداکثر 0.4 (4 در هزار وزنی)
(به تنهایی و یا همراه دانه های سیاهک زده و جزء افت غیر مفید)
 
دانه هاي حشره زده1
 
حداکثر0.3 درصد (3 در هزار وزنی) و جزء افت مفید
 
ناخنك (ارگوت)
 
حداکثر0.05 درصد (0.5 در هزار وزنی) و جزء افت غیر مفید
 
بذر علف های هرز سمی2
 
 
 
حداکثر  0.3 به تنهايي يا روي هم و جزء افت غير مفيد
 
 
 
5 - روش نمونه‌برداری
 
نمونه برداري گندم باید مطابق استاندارد ملی ایران شماره 13535، روش نمونه برداري از غلات انجام شود.
 
نمونه‏برداري از کامیونهای گندم، به وسیله سوندهاي مخصوصی با نام بامبو انجام مي‏شود كه شامل دو لوله تو خالی با نوك تيز بوده، كه يكي از آنها در داخل ديگري قرار گرفته است. قبل از نمونه‏برداري با چرخاندن لوله داخلي دريچه‏ها بسته شده و پس از ورود به داخل محموله گندم، با چرخاندن، آنها را باز كرده و بلافاصله بسته وآن را خارج نموده و نمونه‏ها را در كيسه‏هاي غيرقابل نفوذ نسبت به رطوبت و ساير عوامل محيطي تخليه مي‏كنند.
 
نمونه‏برداري بايد از هر وسيله نقليه بطور جداگانه و در تمام عمق آن و در فواصل منظم به صورتهاي پيشنهادي زير انجام پذيرد.
 
 
 
  
 
1-       منبع استاندارد ملی ایران شماره 104 گندم ویژگی­ها
 
2-       منبع استاندارد ملی ایران شماره 104 گندم ویژگی­ها و مرجع ذیصلاح برای تشخیص بذر سمی سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی می­باشد.
 
 
 
  
 
- تا 15 تن از3تا 5 نقطه.                        
 
- از 15 تا 30 تن از 8 نقطه.
 
 
 
•                    •                       •
 
 
 
•                    •
 
 
 
•                 •                 •
 
 
 
 
 
 
 
                         
 
                          الف- براي كاميون­هاي يكپارچه (براي مثال: كمپرسي، نيمه تريلر )
 
 
 
•     
 
 
 
•                                        •
 
 
 
 
•                                        •
 
 
 
 
 
 
 
                            تريلر                                                                            شاسي
 
                           ب- براي كاميون­هاي تقسيم شده به شاسي و تريلر
 
 
 
گسترده وزن نمونه اوليه 1تا3 كيلوگرم پيشنهاد ميشود، نمونه‏هاي اوليه برداشته شده از بامبو را با هم مخلوط نموده تا نمونه يكنواختي حاصل گردد. از مخلوط کردن و پس از تقسیم دقیق نمونه کل به وسيله دستگاه تقسيم‏كن یا روش تقسيم چهار قسمتي و مخروطي ، 100 گرم نمونه جهت آزمايش‏ افت و تعیین فاکتورهای خرید جدا مي‏شود. بايد دقت شود كه كليه وسايل نمونه‏برداري، تميز و كاملا خشك باشد.
 
يادآوري : انجام نمونه برداري به افرادي سپرده شود كه آموزش لازم براي كاربرد درست تجهيزات و روش نمونه برداري را ديده باشند.
 
5-1 روش تقسيم چهار قسمتي و مخروطي
 
نمونه مخلوط حداقل دو مرتبه پيش از تقسيم در يك سطح غير قابل نفوذ و تمييز كاملاً مخلوط شود
 
- دانه­ها را باهم به شكل يك توده مخروطي، جمع كنيد.
 
- سطح توده مخروطي را پهن كرده و سپس آن را چهار قسمت D، C، B، A  تقسيم كنيد.
 
- دو گوشه مخالف و روبروي هم مثلاً  Bو Cرا كنار بگذاريد و دوگوشه يك چهارم باقي مانده (Cو B) را مخلوط كنيد.
 
- همه مراحل را تكرار كنيد تا مقدار مورد نياز نمونه آزمايشگاهي را بدست آورد.
 
 
 
 
 
                                                                B             A
 
 
 
 
 
 
                                                              D                   C
 
                                                                                     
 
 
 
 
 
 
 
                                                  روش تقسيم چهار قسمتي و مخروطي
 
  
 
 6- روش های آزمون
 
6-1 تعيين افت مفيد و غير مفيد
 
اصول اين روش عبارتست از جدا كردن كليه مواد تشكيل دهنده افت ( طبق تعاريف فوق ) بوسيله الك و يا با دست و توزين آنها.
 
پس از نمونه‏برداري 100 گرم گندم را با دقت 1/0 گرم توزين نموده و نمونه را به وسيله الك 2 ميليمتري براي مدت حداقل 30 ثانيه الك نمائيد .
 
پس از الك كردن سنگ , كلوخه , كاه و كزل، بقایای حشرات و کنه ها، فضله پرندگان، بذر علف های هرز (سمی و غیرسمی) دانه های سمی و مضر، دانه های سیاهک‌زده، ناخنک (ارگوت) و دانه های کپک‌زده را از روي الك برچيده و به مواد مشابهي كه از الك 2 ميليمتري عبور نموده است اضافه نموده و كل آنها را با دقت يك صدم گرم  به عنوان افت غير مفيد توزين گردد.
 
دانه هاي شكسته و چروكيده و لاغر و بادزده اي كه از الك  2 ميليمتري عبور ميكنند را بعلاوه دانه هاي جوانه زده ودانه هاي تغيير رنگ يافته در جوانه، دانه های سبز، نارس و حشره زده روي الك را جداسازي و با دقت يك صدم گرم  به عنوان افت مفيد توزين گردد.
 
يادآوري 1:  از آنجاییکه روش تشخیص کلیه اجزای افت به صورت چشمي می‏باشد، میز کار مناسب با نور کافی جهت انجام آزمایشها، ضروری است.
 
يادآوري2: اجزاي افت با چشم غير مسلح اندازه‌گيري ميگردد.
 
يادآوري 3- مرجع ذيصلاح براي تشخيص بذور سمي و غيرسمي سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد كشاورزي مي‌باشد.
 
یاداوری 4- در صورت وجود دانه­های آلوده به فوزاریوم و نماتد زده مراتب سریعاً به مرکز پژوهش­های غلات گزارش گردد.
 
6-2 تعیین رطوبت
 
رطوبت یکی از فاکتورهای مهم در نگهداری گندم بوده و در سلامت و ماندگاری آن تأثیر بسزایی دارد، هر چه رطوبت گندم پایین­تر باشد قابلیت و مدت نگهداری آن افزایش می­یابد، تعيين مقدار رطوبت از نقطه نظر خريد و فروش نیز داراي اهميت فراواني است. بنابراین کنترل میزان آن در هنگام دریافت گندم ضروری است. براي تعيين میزان درصد رطوبت گندم، از روشهاي مستقيم و غيرمستقيم استفاده مي‏شود. روشهاي مستقيم ساده و دقيق و در عين حال وقت گيرند. در حالي كه روشهاي غيرمستقيم به سهولت و سريع انجام مي‏گيرند، اما دقت كمتري دارند. در مراکز خرید تعیین رطوبت به روش غیر مستقیم و با استفاده از رطوبت سنج انجام می‏شود. رطوبت‏سنج مقاومتي، مقاومت الكتريكي يك مقدار مشخص از نمونه دانه را تحت تراكم و درجه حرارت معين، اندازه‏گيري مي‏كند، مقاومت الكتريكي برحسب رطوبت، درجه حرارت و درجه تراكم دانه تغيير مي‏كند. رطوبت سنج‏ هاي زیر جزء رطوبت سنج‏هاي مقاومت الكتريكي هستند كه رطوبت دانه را ظرف 30 ثانيه و به روش غیرمستقیم اندازه‏گيري مي‏كنند.
 
- universal moisture meter
 
-Kett moisture meter
 
-MiniGAC Plus (Dickey-John)
 
-Multigrain
 
-Sinar
 
نتایج آزمایشات حاصل از کار با لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی زمانی دقیق و معتبر است که این لوازم کالیبره گردد. بدین معنی که دستگاه مورد نظر نتایج را با کمترین خطای ممکن در تکرار آزمایشات نشان دهد.
 
برای این منظور می‏توان بر اساس دستورالعمل دستگاه در صورت توانایی فرد آزمایش کننده دستگاه را تنظیم و کالیبره نمود در غیر این صورت از خدمات شرکت‏های استاندارد که در زمینه کالیبراسیون لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی فعالیت می نمایند، استفاده نمود.
 
6-3 تعیین آلودگي به افات انباري
 
 براي تعيين الودگي به افات انباري از الك، با سوراخهاي از 5/1 تا 5/2 ميلي‌متر بطوريكه بر حسب مورد اكثر حشرات از الك عبور كرده ولي دانه‌هاي مورد آزمون روي آن باقي بمانند، استفاده ميشود.
 
تمام حشرات جدا شده در نمونه را شناسايي كرده و بطور جداگانه براي هرگونه، تعداد حشرات بالغ و در صورت امكان لارو و شفيره را يادداشت نماييد. چنانچه ضرورت داشته باشد، تعداد حشرات زنده و مرده را بطور جداگانه ثبت كنيد. در صورت ضرورت براي شناسايي حشرات از مراجع ذيصلاح استفاده كنيد فهرست مهمترین حشرات غیرقابل پذیرش در محموله گندم به شرح زیر است:
 
 
 
 Acarus spp.
 
Cryptolestes spp.
 
Ephestia spp.
 
Glycyphagus spp.
 
Nemapagon granella L.
 
Oryzaephilus spp.
 
Plodia interpunctella Hubn.
 
Prostephanus truncatus Hom.
 
Rhyzo pertha dominica F.
 
Rhizositophilus spp.
 
Tenebroides mauritanicus L.
 
Tribolium spp.
 
Trogoderma spp.
 
Latheticus oryzae.
 
  
 
 
 
)سياهك پنهان پا كوتاه گندم   tilletia spp ) - 2 
 
 
 
تهیه و تنظیم : گروه خرید و نگهداری غلات و فرآورده های آن
 
+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم اردیبهشت 1393ساعت 9:43 AM  توسط گروه خرید و نگهداری  |  نظر بدهید
آشنایی با آفات انباری گندم
آفات انباری گندم
 
Ø    مهمترین آفات انباری گندم، آفاتي هستند كه از غلات و فرآورده‏هاي آنها، طي دوره نگهداري تا زمان مصرف نهايي، تغذیه و به آن خسارت وارد مي‏كنند.
 
Ø     آفات انباری به دلایل:
 
•        بهداشتي (بروز بيمارهاي انسان و دام با تغذيه فرآورده آلوده)،
 
•        اقتصادي (كاهش وزن و از بين رفتن فرآورده) و
 
•        كيفي (كاهش درجه مرغوبيت و كيفيت فرآورده) حائز اهمیت هستند.
 
Ø    بر اساس مقررات خرید گندم هاي داراي آفات زنده انباري قابل خريداری نمي‏باشد.
 
 
 
ضايعات ناشي از آفات انباري 
 
 
 
طبق گزارشات فایو سالانه 10 تا 20% از محصولات برداشت شده در دنيا به وسيله آفات انباري از بين مي رود . منابع ديگر اين رقم را 30 تا40% تخمين زده اند،
 
 اين مقادير براي تغذيه چند ميليون
 
انسان كفايت خواهد كرد .
 
با وجود سختيهاي افزايش سطح توليد (حتي با درصد هاي كم) اين ضايعات بسيار قابل توجه هستند.
 
 
 
مهمترین انواع آفات انباري كه سیستمهای ذخیره سازی را :تهديد مي نمايد، عبارتنداز
 
 
 
- حشرات
 
 - جوندگان
 
- كنه ها
 
- قارچها
 
 
 
• حشرات داراي بدن سه قسمتي (سر، سينه ، شكم) و سه جفت پاي بندبند هستند.
 
• سيكل زندگي آنها شامل تخم، لارو، ،شفيره و حشره بالغ است.
 
• در مدت کوتاهی منجر به خسارت بسیار زیادی می شوند.
 
 
 
با اندازه‌گیری دمای داخل محموله می توان به وجود آفات پی برد.
 
وجود چند عدد حشره در محموله، تا پيش از رسيدن بار به مقصد مي‌تواند به جمعيتي خسارت زا مبدل شود. بنابراین غله انبار شده بايد عاري از هر گونه آفت باشد.
 
شرايط مساعد براي بيشتر حشرات، دمايي در حدود 30 درجه سانتيگراد و رطوبت نسبي 40 تا 80 درصد است­.
 
 
 
فهرست مهمترین حشرات غیرقابل پذیرش در محموله گندم به شرح زیر است:
 
Cryptolestes spp.
 
Ephestia spp.
 
Oryzaephilus spp.
 
Rhyzopertha dominica F.
 
Sitophilus spp.
 
Tribolium spp.
 
Trogoderma spp
 
 
 
نحوه خسارت حشرات به غلات ذخیره شده
 
←    تغذیه از قسمتهای مختلف دانه غله : به عنوان مثال تغذیه از مغز دانه و جوانه
 
←    ایجاد سوراخ هایی در دانه غله : در برخی مواقع در مدت کوتاهی فقط پوسته خالی دانه باقی می ماند.
 
←    تغذیه از فرآوردهای غلات : مانند آرد
 
←    گذراندن برخی از مراحل رشد در داخل دانه : تخم گذاری درون دانه غله و تغذیه لارو از دانه غله و تولید شفیره
 
←    باعث ایجاد گرما: (پدیده خودگرمائی خشک) شده و دما تا40 درجه سانتیگراد هم بالا می رود.
 
←    كاهش وزن
 
←     کاهش ارزش غذايي 
 
←    کاهش كيفيت فرآورده  
 
←    آلوده نمودن غلات : توسط تخم‌ها، پوسته‌هاي لارو، پيله‌هاي خالي، مدفوع و اجساد حشرات مي كنند.
 
 
 
نوع آفت
 
←    آفت نوع یک : آفت نوع یک توانایی تغذیه  از دانه غله سالم را دارد. مانند: سرخرطومی گندم و سوسک کشیش
 
←    آفت نوع دو : توانایی استفاده از دانه غله سالم را ندارد، و در صورتی می تواند از دانه غله استفاده کند که دانه توسط عوامل مکانیکی یا آفت نوع اول قبلا آسیب دیده و خرد شده باشد.
 
    آفت نوع دو از دانه آسیب دیده یا آرد غلات می توانند تغذیه کنند.
 
   مانند: شپشه کوچک غلات و شپشه دندانه دار غلات
 
 
 
آفات انباری گندم
 
(جوندگان)
 
درميان جوندگان، موشها اهميت بيشتري دارند،
 
1.       ضررهاي اقتصادي،
 
2.      كاهش ارزش تغذيه اي،
 
3.       آلوده كردن موادغذايي و علوفه،
 
4.       جويدن مواد مختلف و
 
5.      انتقال بسياري از بيماريها به انسان (طاعون، تيفوس، تب گاز گرفتگي، وبا، يرقان مسري، انواع اسهال)
 
 از جمله خسارات ناشي از موشها است.
 
 
 
•   انواع موشها، نظیر موش خانگی، موش صحرایی خاکستری و سیاه
 
  در انبارهای غیر فنی  به گندم حمله می کنند مقدار زیادی از گندم را مصرف کرده و بقیه را به فضولات خود آلوده می کنند.
 
•   در برخی کشورها که خسارات وارده توسط موشها زیاد است، آنها را در تقسیم بندی آفات انباری  مهم قرار میدهند.
 
  
 
آفات انباری گندم
 
(کنه ها)
 
^   كنه ها از خانواده عنكبوتيان بوده و نسبت به حشرات كم اهميت ترند.
 
^ کنه ها بسيار ريز بوده و با چشم غيرمسلح ديده نمي شوند و در جمعيت هاي زياد ممكن است با گرد و غبار اشتباه گرفته شوند.
 
^ کنه مهمترين آفت مناطق مرطوب است و در محمولاتي كه رطوبت بيشتر از 14% دارند، تخم ريزي كرده و به سرعت رشد مي كنند.
 
 
 
آفات انباری گندم
 
(کنه ها)
 
^  دراثر آلودگي اين آفت علاوه بر كاهش وزن محموله جوانه و آندوسپرم دانه صدمه ديده و قوه ناميه كاهش مي يابد. اغلب فرآورده هاي آلوده به كنه غيرقابل استفاده مي شود .
 
^  از آنجاییکه، اغلب علت وجود كنه‌ها رطوبت بالاي غلات است،  بنابراين تحت شرايط رطوبت نرمال در ذخيره غلات، خسارات وارده ناشي از كنه به حداقل مي‌رسد.
 
 
 
گرد آوری و تنظیم : حمید خراسانی
 
 
 
+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اسفند 1392ساعت 3:43 PM  توسط گروه خرید و نگهداری  |  نظر بدهید
آشنایی و استفاده از سموم تدخینی فسفین -فسفید آلومینیوم و فسفید منیزیم جهت ضدعفونی گندم/غلات
مهمترين عوامل پیشگیرانه که در مبارزه با آفات
 
•         کنترل مستمر محیط انبار و سيلوها
 
•         بررسي و بازديد گندم، قبل و در هنگام ورود به طور دقيق
 
•         در نظر داشـتن عوامل مهار کننده رشـد و تکثيـر آفات، به عنوان مثال توري، در و پنـجره کنترل گردند.
 
•         کنترل دما و رطوبت (دو فاکتور اصلی برای محدود کردن رشد آفات)
 
•        پس از اعمال کلیه اقدامات بهداشتی مانیتورینگ مستمر برای بررسی وجود و تخمین جمعیت آفات  به منظور پیش گیری و شناسایی نقاط بحرانی و مداخله به موقع برای کنترل آفات انباری لازم است.
 
•        یکی از روشهای غیر مستقیم اما موثر در شناسایی آفات اندازه گیری دمای محموله است، زیرا رابطه مستقیمی بین فعالیت آفات و افزایش دمای محموله وجود دارد. مرتباً كندوهاي ذخيره سازي گندم را سركشي كنيد و به دنبال رطوبت انباشته، حشرات و بوي نامطبوع باشيد.
 
 
 
مبارزه با آفات انباری گندم
 
 
 
•        مدیریت صحیح مبارزه با آفات : به کارگیری به موقع اقداماتی (ضدعفوني) که جهت مبارزه با آفات انباری لازم است، به طوری که کالای ذخیره شده با حداقل ضایعات به بازار عرضه شود.
 
 
 
شرایط ضد عفونی :
 
                غیر قابل نفوذ کردن تاسیسات ذخیره ای
 
                انتخاب مقدار مناسب مواد ضدعفونی کننده
 
                پوشش پلاستیکی بر روی محموله
 
                کنترل هوای انبار با برهم زدن نسبت o2 و co2
 
 
 
 
 
مواد ضد عفونی کننده و حشره کشها بر اساس شکل و کاربرد به سه دسته تقسیم می شوند:
 
*   سموم مایع Spray: سموم فسفره آلی، به صورت سمپاشی جهت انبارهای خالی استفاده می شود. (2 گرم ماده موثر در هر متر مربع) مانند مالاتیون، اکتلیک، فنیتروتیون، DDVP، رندان، پیرتروم
 
*   سموم گردیDust : جهت انبارهای خالی و تجهیزات، امروزه کمتر کاربرد دارد، مانند سم Dryacide
 
*   سموم تدخینی (گازی) Fumigant: جهت ضدعفونی غلات و حبوبات و کارخانجات آرد به کار می رود.
 
 
 
 
 
مزیت سموم تدخینی (فومیگاسیون)
 
در ضدعفوني با گاز فسفين، این گاز به داخل تخم ها و شفيره ها نفوذ کرده و باعث از بین رفتن آنها می شود.
 
در ضدعفوني با سموم مايع و پودري، این سموم قابلیت نفوذ به داخل تخم ها و شفيره ها را نداشته و تاثیر چندانی بر از بین رفتن آنها در این مراحل از زندگی آفت ندارند.
 
 
 
سموم تدخینی (گازی)
 
سموم تدخینی شامل متیل بروماید و گاز فسفین می باشد.
 
    متیل بروماید : در گذشته بسیار کاربرد داشت.
 
به دلایل زیر:
 
سمیت شدید و اثرات مخرب زیست محیطی
 
در حال حاضر استفاده آن ممنوع است.
 
        گاز فسفین : در حال حاضر به دلیل کاهش هزینه ها، کارایی مناسب متداولترین روش ضدعفونی محسوب می شود.
 
 
 
فرمولهای  در دسترس فسفین، شامل فسفيد آلومينيوم و فسفيد منيزيوم مي باشد كه با رطوبت هوا واكنش مي دهد و گاز فسفین یا فسفید هیدروژن تولید می کند:
 
3PH + 3 (OH ) AL             O2H3 + ALP
 
3PH2 + 2 (OH ) Mg           O2H6 + 2P 3Mg
 
گاز فسفین PH3بی رنگ، کمی سنگین تر از هوا، با بوی شبیه کاربید یا سیر و قابل اشتعال می باشد.
 
اشکال مختلف فسفین:
 
1.      قرص فسفید آلومینیوم : 3 گرمی که یک گرم گاز توليد مي كند. براساس مصوبه 84/9/24 هيات محترم نظارت بر سموم كشور‘ مصرف قرصهاي فسفيد آلومينيم به جهت مسايل بهداشتي و جلوگيري از اثرات زيانبار بقاياي مصرف اين قرصها در محصولات ضدعفوني شده ‘ ممنوع گرديد .
 
2.      کپسول : 2% گاز فسفین و 98% Co2  عدم سهولت استفاده، هزینه زیاد و خطر نشت از عوامل محدود کننده آن می باشد.
 
3.      نوار فسفید آلومینیوم: به صورت دتیا بگ و دتیا بلنکت استفاده می شود.
 
اشکال مختلف دتیا بگ:
 
به صورت بسته های آلومینیومی حاوی ساشه های 4 ، 6 ، 10 ، 20 و نوار 12 عددي، 100 عددی (دتیا بلنکت یا نواری) می باشد.
 
دتیا بگ 100 عددی Bag Blanket
 
نوار دتیا به صورت یک نوار یکصد ساشه ای برای ضدعفونی:
 
 انبارهای با حجم زیاد مانند خن کشتی، انبار روباز، سالن ها و انبار زیر زمینی استفاده می شود.
 
 
 
دتیا بگ:
 
دتياگاز به صورت ساشه هايي از جنس Tyvek ( پاكت هاي تراوا ) حاوي 34 گرم پودر با ماده موثر فسفيد آلومينيم است كه در يك بسته آلومينيومي قرار دارد.
 
 هر ساشه در مجاورت هوا 11.3 گرم گاز فسفين آزاد مي كند.
 
 ساشه ها به هيچ وجه نبايد باز و يا پاره گردد، هنگامي كه ساشه ها از پوشش آلومينيمي خارج مي كردند، گاز فسفين با كمي تاخير ( جهت حفظ ايمني و بهداشت كاربران ) آزاد مي گردد، بنابراين زماني كه پاكت آلومينيومي باز مي شود بايد تمامي ساشه هاي داخل آن بلافاصله مصرف و از بسته بندي مجدد آن پرهيز گردد .
 
Tyvek  يا تراوا:
 
هوا، گاز و رطوبت را از خود عبور داده ولي از وارد شدن آب به داخل بسته جلوگيري مي كند اين خاصيت باعث مي شود تا سرعت آزاد شدن گاز ثابت بماند.
 
اين بسته ها در پاكتهاي آلومينيومي قرار گرفته كه پس از باز شدن و در معرض هوا قرار گرفته گاز آزاد مي كنند.
 
 
 
حداقل شرايط لازم براي ضدعفوني با فسفين
 
              انجام عمليات توسط افراد آموزش ديده
 
              مسدود و غيرقابل نفوذ كردن محفظه ضدعفوني
 
      درزبندي و مسدود نمودن كليه منافذ و دريچه ها مهمترين عامل براي نتيجه گيري مطلوب است.
 
              مصرف دوز مناسب سم در مدت زمان مناسب
 
              هوادهي مناسب پس از خاتمه عمليات ضدعفوني
 
    فوميگاسيون بايد توسط نيروي متخصص و مطابق استانداردهاي مربوطه صورت گيرد.
 
 
 
نحوه ضدعفونی با سموم تدخینی
 
 
 
ضدعفوني گندم فله اي
 
الف- ارتفاع غله يك تا دو متر: بگهای فسفید آلومنیوم را درگوشه‏ها و قسمت‏هاي مياني غله در فواصل معين و تقريبا مساوي از هم قرار داد.
 
ضدعفوني گندم فله اي
 
ب-ارتفاع غله‏بيشتر از 2 متر: بايستي از اپليكاتور استفاده شود و بگها بايد طوري قرار داده شود كه فاصله تحتاني‏ترين بگ از كف انبار حدود نيم متر باشد (در هر حال اين فاصله نبايد از يك متر تجاوز كند) و به همين ترتيب با كم كردن تدريجي عمق بايد بگها را در قسمت‏هاي مختلف غله در فواصل افقي و عمودي مناسب حدود نيم متري از يكديگر قرار داد تا به سطح فله رسيد.
 
روي غلات فله را بايد با پوشش غيرقابل نفوذ گاز پوشانده و اطراف آن را نيز مسدود نمود.
 
ضدعفوني گندم كيسه اي
 
الف- چيدمان منظم كيسه ها: درصورتيكه يك يا چند کومه(پارت) ازکیسه های صفافی شده دچار آلودگي باشد، بايستي مقدار گاز لازم براي هر کومه را برحسب حجم و يا وزن محاسبه نمود و پاکتهای فسفین را در نقاط مختلف در بين كيسه‏ها، روي كيسه ها و در قسمت هاي مختلف كالا قرار داد. سپس روي کومه را با، پوشش هاي غير قابل نفوذ گاز پوشاند.
 
ب- چيدمان نا منظم كيسه ها: بايستي تمامي كيسه‏ها ضد عفوني شوند.
 
- چنانچه حجم كل كالا كمتر از نصف انبار باشد و ضمنا گوشه و كنارها و سطوح مختلف انبار نيز آلودگي نداشته باشد مي‏توان با توجه به شرايط فوميگاسيون مقدار سم مورد نياز را محاسبه نمود و پس از عمليات سم گذاري در فواصل و سطوح مختلف كيسه‏ها روي آن‏ها را با پوشش‏هاي غيرقابل نفوذ گاز پوشانده و عمل ضد عفوني را انجام داد .
 
 - درصورتيكه حجم غلات انبار شده بيش از نصف حجم انبار باشد بهتر است نسبت به ضد عفوني تمامي انبار اقدام نمود، مخصوصا اگر حشرات سطوح مختلف داخلي انبار را پناهگاه خود كرده باشند .
 
 
 
مدت زمان مناسب تاثير فسفین
 
              گاز فسفين به كندي عمل مي كند.
 
              حداقل مدت زمان ضدعفوني با گاز فسفين در درجه حرارت 30 درجه، حداقل 4 روز و در درجه حرارت 20 درجه، 7-5  روز، است .
 
              هر چه طول مدت ضدعفوني بيشتر باشد، ضدعفوني موثرتر است .
 
 
 
مراحل رشد و تكامل شپشه غلات
 
q               تخم
 
q               لارو
 
q                شفيره
 
q                حشره بالغ
 
 
 
 
 
لاروها و حشرات بالغ نسبت به ضدعفوني حساستر از تخم و شفيره هستند .
 
◊        در طول مدت زمان ضدعفوني، حشره از دوره زندگي كه حساسيت كمتري نسبت به گاز فسفين دارد، به دوره اي كه بيشتر حساس مي باشد، تبديل شده و سپس از بين مي رود. ( به طور مثال از مرحله تخم به مرحله لاروي و يا از حالت شفيرگي به حشره بالغ تبديل مي گردد)
 
◊        در يك ضدعفوني ناموفق، تنها حشرات در مراحل حساس از بين رفته و مراحل غير حساس مانند تخم و شفيره سالم باقيمانده و دوباره محموله را آلوده مي نمايد.
 
◊        بنابراين هر چه طول مدت ضدعفوني بيشتر باشد، ضدعفوني موثرتر است.
 
◊        در هر صورت يك دوره زماني حداقل وجود دارد كه نمي توان طول دوره ضدعفوني را از آن كوتاهتر نمود (حتي اگر ميزان دز مصرفي را بالاتر ببريم).
 
 
 
حداقل زمان گازدهي به وسيله بگهای فسفید آلومنیوم
 
( با رطوبت نسبي حدود 60 درصد)
 
دما
 
مدت ضدعفوني
 
پايين تر از 5 درجه سانتيگراد
 
گازدهي انجام نمي گيرد
 
بين 5 تا 10 درجه سانتيگراد
 
14 روز
 
بين 11 تا 15 درجه سانتيگراد
 
7 روز
 
بين 16 تا 25 درجه سانتيگراد
 
4 روز
 
بالاتر از 25 درجه سانتيگراد
 
3 روز
 
 
 
 
 
تعداد ساشه هاي مورد نياز و فواصل رها سازي آن بر روي نوار نقاله (دستي از بالاي كندو) بر اساس ميزان گندم ورودي به كندو
 
ميزان گندم ورودي بر
 
حسب تن در ساعت
 
تعداد ساشه در ساعت براساس 5 گرم گاز فسفين در هر تن
 
(آلودگي شديد)
 
تعداد ساشه در ساعت براساس   3  گرم گاز فسفين در هر تن
 
( آلودگي متوسط )
 
تعداد ساشه در ساعت براساس 2 گرم
 
گاز فسفين در هر تن (آلودگي كم)
 
20
 
9
 
5
 
4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
30
 
13
 
8
 
5
 
40
 
18
 
11
 
7
 
50
 
22
 
14
 
9
 
100
 
44
 
27
 
18
 
200
 
88
 
53
 
35
 
 
 
فسفید منیزیم
 
◊        به دو صورت فسفید منیزیم ورقی (دگش پلیت) و فسفید منیزیم نواری (دگش استریپ) می باشد.
 
◊         هر فسفید منیزیم نواری شامل 20 فسفید منیزیم ورقی می باشد. (هر دگش استریپ حاوی 20 دگش پلیت به هم پیوسته است.)
 
 
 
ساختمان پلیت و استریپ
 
◊     پوشش آلومینیومی غیر قابل نفوذ به گاز و آب بوده که در زمان استفاده پس از باز کردن پوشش آلومینیومی با توجه به جنس کاغذ مخصوص (تراواTyvek ) فسفید منیزیم در مجاورت هوا قرار گرفته و گاز آزاد می کند.
 
کاربرد فسفید منیزیم
 
◊        فسفید منیزیم علاوه بر قدرت حشره کشی عالی قابلیت انتشار و نفوذ بسیار خوبی دارد.
 
◊        تا حدی به درون مواد بسته بندی شده نظیر کاغذ، چوب و مواد سنتتیک و بسته بندی های فشرده مانند عدل توتون و تنباکو نفوذ می کند.
 
◊        برای محصولات فرآوری شده و بسته بندی شده استفاده می شود.
 
مانند برنج، غذای دام، آجیل، آبنبات و آرد محصولاتی نظیر غلات، سبزی خشک، قهوه و کاکائو به صورت دانه یا پودر، ادویه، دانه های خوراکی و . . .
 
 
 
◊        زمان گازدهی برای حصول نتیجه بهتر به عوامل زیر بستگی دارد:
 
- نوع آفت، درزبندی محیط تحت ضدعفونی، دما، رطوبت و نوع بسته بندی کالا انبار شده.
 
 
 
مقایسه فسفید آلومینیوم با فسفید منیزیم
 
◊        فسفید منیزیم در مدت زمان کوتاهتری گاز آزاد می کند.
 
◊         فسفید منیزیم قابلیت انتشار و نفوذ بیشتری دارد، لذا گزینه مناسبی برای کالاهای بسته بندی شده و حساس می باشد.
 
◊        فسفید منیزیم در دماهای کم و رطوبت نسبی پایین بسیار خوب عمل کرده و گاز آزاد می کند.
 
 
 
ایمنی ضدعفونی با فسفین
 
◊        گاز فسفین مانند سایر گازهای ضدعفونی کننده برای انسان و سایر موجودات خونگرم سمی و خطرناک می باشد. (در غیر اینصورت اثری بر آفات نخواهد داشت)
 
◊        در هنگام ضدعفونی یک کندو یا یک انبار؛ ورود به کندو و یا انبار مجاور ممنوع است.
 
◊        برای حفظ سلامتی رعایت کلیه توصیه های ایمنی در هنگام استفاده از این گاز الزامی است.
 
◊        سموم تدخینی صرفا به وسیله افراد آموزش دیده و یا تحت نظارت مستقیم آنها استفاده گردند.
 
◊         با رعایت نکات ایمنی استفاده از گاز فسفین کاملا بی خطر است.
 
 
 
نكات پس از پايان ضدعفوني
 
◊        پس از پايان مدت زمان ضدعفوني نسبت به باز نمودن درها و پنجره ها و برقراري جريان هوا اقدام تا اثرات باقي مانده گاز ازبين برود.
 
◊        در هنگام برداشتن پوشش جهت عمليات هوادهي، می بایست از ماسك استفاده شود.(ماسک های مورد استفاده علاوه بر دهان و بینی چشمها را نیز بایستی بپوشاند.)
 
◊        حداقل 2-3 روز پس از ضدعفوني تا زماني كه غلظت گاز فسفين به حد مجاز برسد،كالا مصرف نشود.
 
 
 
◊        پاكت هاي باقيمانده/ ساشه های دتیا (پس از خروج گاز و انجام ضدعفونی) جمع آوري گردد و توصيه مي شود در جايي دور از محل زندگي حداقل در عمق 0.5 متري به گونه اي كه با آبهاي زير زميني ارتباط نداشته باشد، دفن شود.
 
◊        قرصها به دليل باقيمانده جهت ضدعفوني در داخل آرد مناسب نيست، اما دتیا بگها هیچ گونه باقمانده ای در آرد از خود به جای نمی گذارند.
 
◊        در هر صورت باقيمانده بقايا سموم تدخيني در گندم در طي بوجاري جدا خواهد شد.
 
◊        در هنگام ضدعفونی آرد باید تعداد ساشه های مصرفی شمرده و پس از پایان ضدعفونی از داخل آرد بر اساس شمارش اولیه خارج شوند و یا قبل از مصرف حتما آرد الک شود.
 
 
 
مزایای استفاده از فسفین
 
◊        ساشه های دتیا پس از ضدعفونی به راحتی قابل جمع آوری می باشند.
 
◊        سموم تدخینی مورد استفاده باقی مانده روی کالا به جا نمی گذارند.
 
◊        طعم و مزه کالای انبار شده را تغییر نمی دهد.
 
◊        به لایه ازن آسیب نمی رساند.
 
◊        بر کلیه آفات انباری حتی در مرحله تخم و شفیره موثر است. (برای کنترل تخم و شفیره زمان ضدعفونی افزایش می یابد.)
 
◊        کاربرد آن آسان و ایمن است.
 
◊        در مجموع ضدعفوني با فسفين هيچ گونه اثر سوئي بر رنگ، طعم،کیفیت و سایر خواص كالاي تحت ضدعفوني ندارد.
 
 گردآوری و تنظیم: حمید خراسانی
منبع:zakhiresazigroup.blogfa.com
 

نوشته شده در جمعه سی ام آبان 1393 ساعت 13:28:27 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه زراعت


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید