همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
روش کاشت و پرورش طالبی
روش کاشت و پرورش طالبی

روش کاشت و پرورش طالبی

 
بسیار خوب این میوه گرمک است یا طالبی؟ آیا واقعاً تفاوت میان آنها مهم است؟ ما این‌طور فکر نمی‌کنیم. هر میوه ای که چنین طعم خوبی را داشته باشد و بتوانید آن را در صبحانه، ناهار، شام و میان وعده سرو کنید را می‌توانید به هر نامی صدا کنید.
طالبی، پسر عموی هندوانه، طعم شیرین و بوی خوشی دارد و بسیار خوشمزه است. این گیاه به عنوان گیاهی محبوب که در باغچهٔ خانه کاشته می‌شود شهرت دارد و روز به روز به محبوبیت آن نیز اضافه می‌شود. انواع بوته مانند این گیاه به فضای کمتری نیاز دارند و محبوب‌تر هستند. البته این انواعِ بوته مانند در واقع بوته نیستند بلکه در فضای کمتر و به صورت جمع‌تر و فشرده تری رشد می‌کنند.
هنگامی که می‌خواهید یک کاسه طالبی بر روی میز پذیرایی‌تان قرار دهید، می‌توانید از 2 یا 3 نوع مختلف از میوه‌ها استفاده کنید. ترکیب رنگی طالبی‌های نارنجی و گرمک‌های سبز بسیار خوشایند خواهد بود.
این اصل همیشه پابرجاست: غذایی که خوب به نظر برسد، طعمش از آن هم بهتر است.
•    کاشت گرمک یا طالبی.
توصیه شده است که این گیاهان را در ردیف‌هایی منظم از کرت‌ها و به صورت گروهی یا دسته ای بکارید. اما انجام این کار الزامی هم نیست. خصوصاً اگر این گیاه را در مقادیر زیاد می‌کارید این امر ممکن است عملی نباشد.
هنگام کاشت، بر روی کرت‌ها ( یا برآمدگی‌های خاکی 4 تا 6 بذر از این گیاه را بکارید و هر ردیف از برآمدگی (کرت) های خاکی باید 120 تا 180 سانتی‌متر با کرت مجاور فاصله داشته باشند. (در انواع فشرده‌تر بوته‌ای این فاصله می‌تواند کمتر نیز باشد). بذرها را در عمق 1.5 تا 2.5 سانتی‌متری خاک بکارید. پس از جوانه زدن بذرها 3 تا 4 عدد از سالم‌ترین جوانه‌ها را روی هر کرت باقی گذاشته و جوانه‌های ضعیف‌تر را خارج کنید.
اگر بذرها را روی زمین صاف می‌کارید باید میان آنها 90 تا 120 سانتی‌متر فاصله بدهید.
می‌توانید ابتدا بذرها را در داخل خانه رشد دهید و سپس نهال‌ها را به خارج از خانه منتقل کرده و بکارید. برای این کار می‌توانید از حصیرهای مخصوص جوانه زنی که در فروشگاه‌های باغبانی به فروش می‌رسند استفاده کنید. ما توصیه می‌کنیم که هنگام انتقال نهال‌ها به باغ از کمپوست برای کمک به حداقل رساندن شوک پیوند استفاده نمایید.
این گیاه به مقدار زیادی آب و تقویت کننده نیاز دارد.
همچنین باید به طورِ مرتب علف‌های هرز اطراف گیاهتان را از خاک خارج کنید. یک لایهٔ ضخیم از مالچ یا کُمپوست (خاک برگ) به کاهش علف‌های هرز و همچنین حفظ رطوبت خاک کمک می‌کند.
•    زمان رسیدگی.
رشد دادن گرمک یا طالبی اکثر زمان فصل تابستان طول می‌کشد؛ رسیدگی این گیاه حداقل 75 تا 90 روز طول می‌کشد. در حالی که این زمان کمی طولانی به نظر می‌رسد اما ارزش منتظر ماندن را دارد!
•    حشرات و آفات.
گرمک و طالبی غذای مورد علاقهٔ بسیاری از حشرات و آفات است. رایج‌ترین این آفات و حشرات سوسک خیار و کرم تاک خوار هستند اما گهگاه آفات و حشرات دیگر نیز به این گیاه حمله می‌کنند. برای مبارزه با این آفات حشره‌کش‌های رایج بسیار مؤثر هستند. درمان قبل از ظهور حشرات توصیه می‌شود.
موش‌های صحرایی و موش کور نیز از خوردن این میوه لذت می‌برند. به همین دلیل بسیاری از پرورش دهندگان قبل از چیدن میوه‌ها متوجه می‌شوند که آنها خُرد شده‌اند و هنگامی که علت را بررسی می‌کنند متوجه می‌شوند که یک تونل زیر زمینی حفر شده توسط موش به میوه راه باز کرده است. قرار دادن یک تختهٔ چوبی در زیر میوه‌ها یکی از راهکارهایِ بازدارندگی از این مشکل است. همچنین مبارزه با آفات نیز راهکار بهتری است.
•    بیماری‌ها.
گیاه گرمک بسیار مستعد ابتلا به کپک‌های پودری و دیگر بیماری‌های قارچی است. درمان زودرس با قارچ کش موثر است. اما اگر درمان را به تعویق بیندازید این قارچ به تمامی گرمکها منتقل می‌شود و گیاهانتان را خراب می‌کند.
انواع خربزه و طالبی همگی از جنس و گونه Cucumis melo بوده و متعلق به خانواده کدوئیان هستند و تفاوت آنها در سطح واریته است. خربزه و طالبی از آسیا منشا گرفته اند و به ویژه خاستگاه خربزه ، ایران است. خصوصیات و کاشت این گیاه قابل تعمیم برای سایر گیاهان این خانواده نیز می باشد، هرچند برخی اختلافات جزئی و یا اختصاصی برای گیاهان مختلف این خانواده وجود دارد (2و3). خربزه گیاه یک ساله و یک پایه و در بعضی موارد دوپایه است. گلها یک دوره در صبح زود باز می شوند و گرده افشانی توسط حشرات انجام می گیرد (2).
 
شرایط آب و هوایی
بهترین رشد و عطر و طعم میوه خربزه و طالبی در آب و هوای گرم و خشک به دست می آید. چنانچه در دوره رسیدن میوه، شرایط آب و هوایی، ابری و بارانی باشد میوه کیفیت مناسبی پیدا نمی کند (2و3). حد نصاب درجه حرارت از 18 تا 24 درجه است. وقتی نور زیاد باشد رشد بهبود قابل ملاحظه ای خواهد داشت (2). بذر طالبی و خربزه به دلیل اینکه از گیاهان حساس هستند، در دمای پایین جوانه نمی زنند (2).
 
خاک و کود
خربزه و طالبی در انواع خاک ها قابل کشت اند ولی برای زودرسی بهتر است در خاک سبک مثل شنی لومی کشت شود (3). خاک عمیق و منفذ دار برای رشد خربزه مناسب است (2). خاک های اسیدی را به خوبی تحمل نکرده و در این نوع خاک ها غنچه های گل ریزش پیدا می کنند، رشد عمومی گیاه کاهش یافته و برگ ها مقداری زرد می شوند. اسیدیته بهینه خاک برای خربزه و طالبی 7-6 است (3). تنها در خاکهای حاصلخیز که دارای مواد غذایی آلی و معدنی کافی باشند، بهترین نتیجه را می دهند. بنابراین استفاده از کودهای آلی و شیمیایی برای زراعت این گیاهان بسیار ضروری است. چنانچه کود دامی در اختیار باشد، لازم است حدود 60 تا 70 تن در هکتار برای زراعت خربزه و طالبی در نظر گفته شود. گذشته از آن پتاس در تشکیل میوه تاثیر زیادی دارد. مقدار و نوع کود بستگی به حاصلخیزی و نوع خاک دارد و مقدار آن حدود 100 کیلوگرم ازت (در سه مرحله)، 100 کیلوگرم P2O5 و 200 کیلوگرم K2O در هکتار است (2). مقادیر زیادی نیتروژن، کلسیم و پتاسیم از خاک جذب می کنند ولی نیاز چندانی به فسفر ندارند. کلسیمی که از خاک جذب می شود در قسمت رویشی گیاه تجمع می یابد، بنابراین پس از برداشت میوه، به زمین برگردانده می شود. پتاسیم و نیتروژن بیشتر به سمت بذر منتقل شده و مقداری نیز در گوشت میوه جای می گیرند (3).
•    برداشت.
تشخیص این که یک طالبی یا گرمک چه زمانی رسیده است تا حدی به هنر فرد تشخیص دهنده بستگی دارد. اما براساس یک قانون عمومی، هنگامی که ساقهٔ میوه‌تان شروع به خشک شدن می‌کند، میوه رسیده است. همچنین هنگامی که انتهای میوه را با انگشت شستتان فشار می‌دهید نرم است. اما اگر یک گرمک یا طالبی کلاً و در همهٔ قسمت‌ها نرم باشد، نمایانگر این است که بیش از اندازه از زمان رسیدگی‌اش گذشته است. گرمکها را می‌توانید درست قبل از زمان رسیدگی بچینید. پرورش دهندگان تجاری این میوه‌ها را درست قبل از رسیدن می‌چینند؛ بدین گونه این میوه‌ها در حین حمل و نقل و انبار شدن بهتر و بیشتر باقی می‌مانند.
پس از چیدن، در صورتی که میوه‌ها را در یخچال قرار ندهید تنها 1 هفته دوام می‌آورند؛ اما داخل یخچال هفته‌ها دوام می‌آورند.
•    سرسختی و مقاومت.
این گیاه از سرما و یخبندان خوشش نمی‌آید. این گیاه را پس از سپری شدن سرما و یخبندان در بیرون از خانه بکارید. اگر گیاهتان به میوه دادن در فصل پاییز نیز ادامه داد، گیاهتان را در شب‌های سرد بپوشانید.

 


نوشته شده در 03/10/1395 جمعه ساعت 22:36:48 توسط samira


بازگشت به صفحه سبزیکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید