رونق تولید با توسعه مکانیزاسیون کشاورزی
رونق تولید با توسعه مکانیزاسیون کشاورزی

رونق تولید با توسعه مکانیزاسیون کشاورزی

رئیس اداره امور فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی می گوید: ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی در خراسان شمالی اکنون با بهره گیری از 230 دستگاه کمباین، 9 هزار و 50 دستگاه انواع تراکتور، 550 دروگر و 32 هزار و 500 دستگاه انواع دنباله بند و ادوات کشاورزی به یک و 36 صدم اسب بخار در هکتار رسیده که باتوجه به میانگین یک و 3 دهم اسب بخار کشوری، ضریبی مطلوب است.
نظام دوست می افزاید: البته این بجز 350 دستگاهی است که همه ساله اواخر خرداد همزمان با فصل برداشت گندم، جو و کلزا به صورت امانتی از استان های گلستان و خراسان رضوی بکار گرفته می شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی می گوید: سالانه 60 درصد ماشین ها به ویژه کمباین های موجود فرسوده می شود که باید حدود 10 درصد آن نوسازی شود اما فقط نیمی تحقق می یابد .
در قانون برنامه پنجم توسعه کشور، خارج از رده‌کردن حداقل 200 هزار دستگاه ماشین‌آلات فرسوده کشاورزی و ماشینی کردن بر مبنای اقلیم، شرایط و توانایی کشاورزان هر منطقه پیش بینی شد به گونه ای که در پایان برنامه باید ضریب نفوذ ماشینی‌کردن از یک اسب بخار در هکتار سال 1388 به یک و نیم اسب بخار در هکتار در سال آخر (1394) برسد.
تشکری با اشاره به اینکه مشکل اساسی تعداد کم دستگاه ها نیست، می افزاید: درواقع مشکل اصلی این حوزه، نهادینه نشدن فرهنگ بهره وری از این ماشین هاست.
رئیس اداره امور فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی معتقد است، با توجه به کشاورزیِ بیشتر خرده مالکی، استفاده از ماشین آلاتی همچون تراکتور در زمین های این استان معمولا مقرون به صرفه نیست چرا که نَه استفاده از این ماشین ها در زمین های کوچکتر از 20 هکتار اقتصادی است و نَه کشاورزان توان بازپرداخت 80 تا 100 میلیون تومانی تسهیلات را با بهره 21 تا 22 درصد ( در مدت 5 تا 7 سال) دارند.
نظام دوست با بیان اینکه تاکنون هفت واحد خدمات نوین مکانیزه کشاورزی در استان فعال شده است، می افزاید: دراین طرح تعداد زیادی از فارغ التحصیلان کشاورزی درقالب شرکت های خدماتی، مراحل مختلف کاشت تا برداشت را با استفاده از دستگاه های مکانیزه انجام می دهند بنابراین می توان از این ظرفیت برای خدمت رسانی بهتر به کشاورزان استفاده کرد.
کمالی از مجریان طرح مکانیزاسیون کشاورزی که خود از کشاورزان نمونه استان است و روی 110 هکتار زمین کار می کند، از کشاورزانی که هنوز هم ضرورت یکپارچه سازی را درک نکرده اند، گلایه دارد.
وی می افزاید: متاسفانه کشاورزان حتی پس از تهیه ماشین های کشاورزی، به علت ناتوانی از تهیه ادوات نوین و ارتقا دادن ماشین ها در عمل از ادامه کار باز می مانند.
کمالی با مقایسه بازده 25 تنی گندم آبی در هکتار برخی کشورها با تولید 4 تن در هکتار خراسان شمالی تصریح می کند: تا زمانی که دولت بدون درنظر گرفتن این شرایط به کشاورزان وام می دهد، نمی توان کشاورزی را به سمت خودکفایی پیش برد.
بهشتی کارشناس حوزه مکانیزاسیون کشاورزی هم می گوید: ما متقاضیان تسهیلات خرید ماشین ها را درباره اما و اگرهای استفاده از این وسایل توجیه می کنیم با این حال تصمیم گیرنده نهایی در زمینه تهیه یا صرفنظر کردن از تهیه ماشین ها خودِ کشاورزان هستند.
یوسفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اعلام اختصاص 17 میلیارد تومان اعتبار ویژه‌ برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی استان می گوید: تشکل های روستایی و نَه افراد برای دریافت این اعتبارات در اولویت هستند.
استان خراسان شمالی با برخورداری از 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی و باغی در بسیاری از محصولات جایگاه مناسبی در کشور دارد .
307 هزار هکتار از این اراضی، زراعی است که با توجه به محدودیت زمانی کاشت، داشت و برداشت، تردیدی نیست بهره گیری از ماشین های جدید کشاورزی می تواند هزینه های برداشت و خطر سرمازدگی محصولات را کمتر کند و موجب صرفه جویی در نیروی کار شود اما به گفته کارشناسان بهره برداری از همه این مزیت ها مشروط به تجدیدنظر در نحوه استفاده از تجهیزات نوین است.

نوشته شده در 23/02/1394 چهارشنبه ساعت 14:00:48 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه کشاورزی دقیق و مکانیزه


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید