مطالب پر بازدید
فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


زعفران ایرانی و کشت آن در افغانستان
زعفران ایرانی و کشت آن در افغانستان

زعفران ایرانی و کشت آن در افغانستان

در حالی که عنوان می شود افزایش قیمت زعفران در بازار به علت کاهش سطح زیر کشت این محصول است اما شواهد امر حکایت از آن دارد که دزیده شدن پیاز زعفران توسط افغان ها باعث چنین چالشی شده است و متاسفانه وزرات جهادکشاورزی با علم به این موضوع هیچ کاری انجام نداده است.
 
حبیب برومند عضو کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت قیمت زعفران که طی یکماه اخیر روزانه 50 هزار تومان افزایش داشته است به خبرنگار ما گفت:شرایطی که در مورد قیمت زعفران در بازار رخ داده به دلیل اشتباهاتی است که برخی از بخش ها مرتکب شدند.طبق گزارش های رسیده از مرکز تولید زعفران در خراسان، پیاز زعفران توسط افغان ها دزدیده شد.
 
وی با بیان اینکه کشور افغانستان با برداشت زعفران ایران می خواهد  در این حوزه ورود پیدا کند افزود:کشور افغانستان با همکاری یک شرکت سوئیسی کاشت زعفران ایرانی را آغاز کرده است و قصد دارد بخشی از بازار صادراتی ما را از آن خود کند.
 
هشدار به دولت برای حل مشکل زعفران
 
برومند تصریح کرد:92 درصد زعفران جهان را ایران تامین می کند اما با رویه ای که کشور افغانستان در پیش گرفته قطعا این سهم کاهش چشمگیری خواهد داشت.آنها با تنوع بسته بندی و بازاریابی قوی می توانند وضعیت را به نفع خود تغییر دهند .بدین جهت در مقطع فعلی به دولت هشدار می دهیم که برای حل این چالش تدبیری داشته باشد.
 
عضو کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اذعان داشت:با کاهش پیاز زعفران میزان تولید این محصول استراتژیک در کشورمان کاهش یافت لذا کمبود تولید در توزیع به بازار و صادرات باعث شد که قیمت ها افزایش پیدا کند.
 
وی با اشاره به اینکه افزایش قیمت زعفران روزانه به میزان 50 هزار تومان قابل قبول نیست و وزارت جهادکشاورزی باید پاسخگو باشد گفت:در حالی که زعفران می تواند 3برابر قیمت نفت برای کشور درآمد زایی داشته باشد به راحتی از آن عبور می کنیم .در خوشبینانه ترین حالت هر بشکه نفت 100 دلار است اما هر کیلو زعفران را در بازارهای هدف صادراتی می توان 300 هزار دلار فروخت.بنابراین کوتاهی صورت گرفته قابل جبران نیست.
 
برومند خاطرنشان کرد:وزارت جهادکشاورزی به عنوان متولی و حامی کشاورزان هیچ کار حمایتی انجام نداده است.همین امر باعث شده میزان تولید به شدت کاهش پیدا کند.
 
وی تصریح کرد:در مناطق مختلف کشور می توانستیم زعفران کاری را رونق دهیم ولی این اتفاق رخ نداد.حال با رفتن پیاز زعفران به کشور افغانستان سایر کشورهای همسایه هم به آن دسترسی دارند و به لحاظ نزدیک بودن موقعیت آب و هوایی آنها نیز فرصت کشت پیدا خواهند کرد.
 
برومند گفت:کشورهای همسایه مدتی بود که بدنبال کاهش سهم صادرات زعفران ایران بودند و حال با رخدادهای جدید این فرصت در اختیار آنها قرار گرفت.
 
عضو کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت:برای حل این مشکل باید برنامه جامعی تدوین شود و اگرنه سال های اینده شرایط خیلی بدتر خواهد شد و ما دیگر فرصت صادرات هم پیدا نخواهیم کرد.ما باید به سمت افزایش صادرات، بهبود بسته بندی و تامین آب کشاورزان، زعفران کار بپردازیم.
 
چرا دولت قیمت زعفران را کنترل نکرد
 
عباس پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی نیز درباره وضعیت زعفران به خبرنگار ما گفت:طی 40 روز اخیر که قیمت زعفران افزایش پیدا کرد دولت در جریان بود لذا سوال ما این است که چرا در این بخش ورود پیدا نکرد و قیمت ها کنترل نشد.
 
وی افزود:زعفران و پسته از محصولات استراتژیک ایران است.خیلی از کشورها با ایجاد دست اندازهای مختلف مانع توسعه صادرات این محصولات بودند.در محصول پسته سم آفلاتوکسین بیان شد و بواسطه این شایعه بخشی از بازارهای صادراتی از دست رفت حال زعفران هم با رخدادهای خاصی روبرو شده است.
 
وی با بیان اینکه وزرات جهاد کشاورزی باید وضعیت قیمت و بازار زعفران را شفاف کند افزود:چه دلیلی باعث شد که قیمت زعفران روزانه افزایش داشته باشد.وزارت جهاد کشاورزی مسول قیمت گذاری است لذا ما از این مجموعه توقع داریم که پیگیری های لازم را انجام دهد.
 
عضو کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت:قیمت زعفران باید به نرخ سابق خود بازگردد که مردم توان خرید خود را از  دست ندهند.
منبع:تابناک

نوشته شده در 20/03/1394 چهارشنبه ساعت 21:18:49 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 20/03/1394 چهارشنبه ساعت 21:19:49 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه گلکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
تبلیغات

 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


روش فعالیت در انجمن کشاورزی