زمان برداشت عسل
زمان برداشت عسل

زمان برداشت عسل

برداشت عسل:
يكي از اساسي ترين هدف بشر از زنبور داري برداشت محصول مي باشد . يك كندو محصولات مختلفي از قبيل عسل ، ژل رويال، گرده، بره موم،‌زهروموم مي باشد .
 
ما در اينجا بر داشت عسل با استفاده از استراكتور دستي چهار قابي را براي شما بطور مفصل توضيح مي دهيم .
 
برداشت عسل
 
زمان برداشت عسل از كندو زماني است كه هر كندو (بسته به تعداد طبق كه دارد) حداقل يك قاب عسل داشته باشد .
 
شرايط يك قاب عسل براي برداشت :
 
 
1 – داخل قاب سلولهاي عسل سر بسته وجود داشته باشد . اگر سلولهايي سر باز بودند احتمال ان دارد كه عسل آن نارس باشد . 2 – در روي قاب تخم روز يا كرم حلقوي يا سلولهاي سربسته بچه زنبور (كارگر،نر و ملكه)‌نباشد . زيرا در هنگام استراكتور كردن بچه ها تلف مي سوند و يا با عسل مخلوط شده و از استراكتور خارج مي شوند.
 
 
نحوه برداشت قاب عسل از كندو به اين شكل است كه قاب را در روي كندو يه تكان مي دهيم تا زنبور هاي آن در داخل كندو بريزد . با استفاده از يك برس و يا مقداري علف زنبور هايي كه در روي قاب باقي مانده اند را به روي كندو جارو مي كنيم وحتي يك زنبور نبايد بر روي قاب باقي بماند سپس قاب را داخل كندوي خالي ديگر كه كنار دستمان است و مخصوص حمل قابهاي عسل مي باشد كذاشته و بلافاصله درب كندو را بسته تا زنبور ها اجازه پيدا نكنند بر روي قاب بنشينند در ضمن دريچه پرواز كندو بايد بسته باشد. بعد از بررسي تك تك قابهاي كندو هاي زنبورستان كندو و يا كندو هايي كه از قاب عسل پر شده اند به محلي كه از زنبورستان دور باشد و يا يك اتاقي برده كه زمان برداشت عسل زنبور ها نتوانند به داخل اتاق بيايند مي بريم . 
 
لواز لازم جهت برداشت عسل :
 
1 - يك سيني بزرگ كه وقتي سر خانه هاي بسته شده را باز مي كنيم عسلي كه از خانه ها خارج مي شوند بر روي سيني ريخه شود. 
 
2 – چنگال جهت باز كردن سر سلولها .
برداشت عسل
 
3 – استراكتور جهت خارج كردن عسل از داخل سلول ها . روش كار استراكتور ها بسته به دستي يا برقي بودن و يا4 ،6، 8 قابي بودن به اين شكل است كه با ستفاده از نيروي گريز از مركز عسل از سلول بيرون آمده و به ديواره داخلي آن برخورد مي نمايد و نيروي جاذبه زمين عسل را از ديواره به ته استراكتور كشيده و آنجا جمع مي شود . و با گذاشتن ظرفي در زير شير تخليه استراكتور مي توان عسل را داخل ظرف جمع نمود.
 
4 – طور ي : براي صاف نمودن عسل از ذرات ريز موم و مواد ديگري كه مخلوط در عسل مي باشند .
 
برداشت عسل
 
5 – ظرف عسل :‌ براي ذخيره و حمل عسل استفاده مي شود. كه نبايد فلزي باشد چرا كه عسل خاصيت خورندگي دارد . 
 
مراحل عسل گيري :
 
قاب را بر روي سيني با يك دست گرفته و با دست ديگر با استفاده از چنگال سر خانه هايي كه بسته هستند را برميداريم .
 
 
بايد توجه داشت كه اگر سر خانه ها را از عمق بيشتري برداريم باعث خارج شدن عسل شده و سرز خانه ها هم خراب مي شود.وقتي دو طرف قاب به طور كامل سر خانه ها باز شد قاب را داخا استراكتور برده و زماني كه ظرفيت دستگاه تكميل شد با كرداندن دسته دستگاه و يا روشن كردن دستگاه عسل از خانه ها خارج مي شود اين عمل را تا زماني ادامه مي دهيم كه 
 
برداشت عسل
عسل داخل خانه ها بطور كامل خارج شود.
 
بعد قابها را بيرون آورده و از روي ديگر داخل دستگاه مي كنيم و دوباره عمل قيل را انجام مي دهيم تا عسل قاب بطور كامل خارج شود .
 
 
عسلي كه در ته دستگاه جمع شده با گذاشتن ظرفي همراه با صافي در زير شير تخليه استراكتور و باز نمودن شير آن را تخليه مي نماييم . 
 
قابهايي كه عسل آنها گرفته شده در داخل كندوي حمل مي گذاريم و به زنبورستان برده و بعد از كمي آب پاشي كردن روي قاب ( بخاطر نچسبيدن زنبور ها به عسل ) آن را داخل كندو هايي كه از آنها عسل برداشت نموده ايم مي كنيم .
 
زمان برداشت عسل
بعد از اینکه جریان شهد از بیرون از کندو شروع شد ، در هر بار بازدید عسل های قابل برداشت را بردارید و اکستراکتور کنید و شبانه یا اول وقت شان های خالی را به کندو ها برگردانید .
عسل قابل برداشت عسلی است که وقتی به قاب ضربه می زنید شهد از آن بیرون نریزد و حاوی تخم و لارو وشفیره نباشد . منتظر پولک کردن شان های عسل نشوید . چون بعضی از کندو ها دیر سر حجره های عسل را می بندند . برداشت باید تا قبل از ساعت ده صبح انجام شود که هنوز زنبورهای پروازی از بیرون برنگشته اند . در غیر این صورت شهد تازه با عسل آماده مخلوط شده و عسل دیگر قابل برداشت نیست . به این نکته هم توجه کنید که همیشه حداقل باید 4-3 کیلو گرم عسل در کندو موجود باشد . این کار چند مزیت دارد :
-         در همان اوایل فصل عسل برای فروش دارید و جوابگوی مشتریان خود می شوید . در عین اینکه وجه آن مقداری از هزینه های جاری را جبران می کند .
-         در کندو جای کافی برای ذخیره عسل ایجاد می شود .
-         احتیاج به موم بافی کمتر می شود . چون شان های خالی همواره در کندو وجود دارد .
-         به دلیل کم شدن ذخیره عسل در کندو زنبور تلاش بیشتری انجام داده و محصول عسل بالا می رود .
-         با توجه به اینکه شهد در جریان است زنبور بسیار آرام است و حالت تهاجمی خیلی کمتری دارد در نتیجه برداشت به راحتی صورت می گیرد .

نوشته شده در 12/12/1395 پنجشنبه ساعت 21:23:21 توسط samira


بازگشت به صفحه پرورش زنبور عسل


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید