ساخت گلدان سقفی
ساخت گلدان سقفی

ساخت گلدان سقفی

وسایل لازم:
قوطی قهوه، چای یا شیرخشک
فیلتر قهوه
میخ
چکش
چاقو
کاغذ رنگی یا پارچه مناسب
 
1. ما در اينجا به يك قوطي خالي و شسته شده نياز داريم. حسابی آن را بشویید و با یک دربازکن کفه قوطي را کامل درآورده و در نهایت روی کفه با میخ و چکش سوراخ‌هایی را به وجود بیاورید، بهتر است این سوراخ‌ها بیشتر در قسمت مرکزی دایره باشد.
 
2. حالا این کفه را درون قوطی قرار دهید و آن را هم از داخل و هم از بیرون محکم کنید. برای محکم کردن بهترین راه استفاده از چسب داغ است؛ تا حسابی لبه‌ها محکم شوند، همچنین از بیرون، لبه‌ها را با چسب نواری به سطح قوطی بچسبانید. بعد از اینکه کفه کاملا در جای خود قرار گرفت، روی دیواره قوطی در 2 طرف آن حدود 80-70 میلیمتری لبه‌ها سوراخی برای قرار دادن دسته‌ها ایجاد کنید.
 
3. حالا قوطی را برگردانید، خیلی آرام گیاه خود را درون آن قرار دهید و روی آن خاک بریزید. (توصیه می‌کنیم این کار را در سینک ظرفشویی یا بیرون از خانه انجام دهید زيرا ممكن است آلودگي ايجاد كند).
 
4. بعد از اینکه گیاه را در قوطی قرار دادید، کاغذ فیلتر قهوه را بردارید و در وسط آن لوزی کوچک ببرید، البته برای اینکه بتوانید گیاه را در وسط این فیلتر قرار دهید باید یک شکاف هم از وسط به کناره ایجاد کنید.
 
5. حالا گیاه را از میان فیلتر رد کنید و با فیلتر کاملا روی قوطی گلدان را بپوشانید، با چسب نواری فیلتر را روی قوطی و دیواره‌های آن محکم کنید، یادتان نرود حتما قسمتی از کناره را که بریده بودید با چسب به هم بچسبانید، هرچقدر این فیلتر را بهتر روی قوطی قرار دهید هنگام آویزان کردن گلدان خاکی بیرون نمی‌ریزد.
 
6. حالا سراغ در پلاستیکی قوطی بروید و با چاقو در وسط آن دایره‌ای به قطر 5/2 تا 5 سانتي‌متر ببرید(برای اینکه بتوانید راحت‌تر با چاقو ببرید چاقو را با شعله گاز داغ کنید). البته سایز این حفره کاملا بستگی به گیاه دارد؛ اما حواستان باشد حفره خیلی بزرگ می‌تواند باعث نشت آب و خاک شود و حفره خیلی کوچک هم می‌تواند گیاه شما را خفه کند.
 
7. برای این مرحله باید دقت زیادی کنید؛ چرا که کوچک‌ترین اشتباه به گیاه آسیب می‌زند. خیلی آرام گیاه را از حفره در پلاستیکی رد کنید، می‌توانید با یك دست تمام برگ‌ها و ساقه‌های گیاه را در قست مرکزی جمع کنید و خیلی آرام آنها را به هم بپیچانید تا هیچ قسمتی بیرون نزند.
 
8. بعد از اینکه در پلاستیکی را در جای خود قرار دادید با چسب نواری حسابی آن را به بدنه بچسبانید تا مطمئن شوید به این راحتی‌ها بیرون نمی‌آید. حالا نوبت تزئین گلدان است، با کاغذ رنگی یا مقوا یا پارچه‌های ساتن و رنگی دور تا دور گلدان را بپوشانید، فراموش نکنید حتما کاغذ رنگی بالا و پایین قوطی را بپوشاند البته نه روی سوراخ‌های ته قوطی.
 
9. حالا می‌توانید با یک مفتول سیمی برای گلدانتان دسته درست کنید و مانند شکل آن را از محل دلخواهتان آویزان کنید، مثلا می‌توانید از میله پرده آشپزخانه یا حتي از آویزهای چراغ آویزان کنید. اگر هم نگران نشت آب و خاک از گلدان هستید، گلدان را بالای سینک ظرفشویی آویزان کنید.یادتان نرود این گلدان‌ها را باید از بالا آب دهید.
برچسب:آموزش ساخت گلدان,گلدان سقفی,گلدان زیبا,گلدان های فضای سبز,بهترین گلدان ها,گلدان سقفی زیب,گلدان سقفی عکس,گلدان سقفی بزرگ,اموزش ساخت گلدان

نوشته شده در شنبه بیست و دوم شهریور 1393 ساعت 20:10:30 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه فضای سبز


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید