سازمان ملی استاندارد و تدوین استاندارد ملی اجباری کود
سازمان ملی استاندارد و تدوین استاندارد ملی اجباری کود

سازمان ملی استاندارد و تدوین استاندارد ملی اجباری کود 

اطلاعات مربوط به نیاز خاک مناطق مختلف کشور پایش و استخراج شده است و از این پس میزان کود مورد نیاز هر منطقه و نوع آن با استفاده از اطلاعات این نقشه ، برنامه ریزی خواهد شد.
 
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)، سعید سعادت، قائم مقام موسسه تحقیقات خاک و آب جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ورود عناصر آلاینده خاک و آفات از مخاطرات واردات بدون نظارت کود شیمیایی است، افزود: بر اساس قانون کنترل و پایش کیفی انواع کودهای تولید داخل و وارداتی، واردکنندگان باید پیش از ثبت سفارش؛ شناسنامه و اطلاعات دقیقی از کود و موسسه تحقیقات خاک و آب ارائه دهند و پس از تایید و صدور مجوز نسبت به ثبت سفارش و واردات اقدام کنند.
 
وی گفت: پیش از تصویب و ابلاغ قانون؛ نظارت و کنترل خاصی بر کیفیت و نوع کودهای وارداتی نبود و مشکلات زیادی را متوجه سلامت خاک و کیفیت محصول کرده بود.
 
قائم مقام موسسه تحقیقات خاک و آب جهاد کشاورزی افزود: چنانچه وارد کننده ای مراحل قانونی را رعایت نکند از ورود محموله کود وارداتی جلوگیری می‌شود و محموله بازگردانده خواهد شد.
 
 
سعادت گفت: در قانون مجازات لازم برای برخورد با متخلفان پیش‌بینی شده است و برای اجرای آن هیچ محدویت و مشکلی نداریم.
 
 
وی همچنین از تدوین استاندارد اجباری برای کود در سازمان ملی استاندارد خبر داد و افزود: تاکنون برای انواع کودها به ویژه کود شیمیایی استاندارد اختیاری داشتیم اما از سال گذشته بر اساس دستور و درخواست وزیر جهاد کشاورزی؛ سازمان ملی استاندارد با همکاری کارشناسان موسسه تحقیقات خاک و آب کشاورزی تدوین استاندارد ملی اجباری کود را آغار کرده است.
 
 
قائم مقام موسسه تحقیقات خاک و آب جهاد کشاورزی گفت: استاندارد اختیاری که تاکنون وجود داشت ترجمه استانداردهای کود در کشورهای اروپایی و امریکایی بود و از آنجا که شرایط آب و هوایی و خاک این کشورها با ایران یکسان نیست، تدوین استاندارد ملی اجباری کود در سازمان ملی استاندارد در دست اجراست.
 
 
سعادت افزود: اجرای استاندارد ملی کیفیت و سلامت کود پس از تدوین و تایید در سازمان ملی استاندارد انجام خواهد شد.
 
 
وی با بیان اینکه استفاده از کودهای بی کیفیت برای کشاورزی ضرر اقتصادی دارد ، گفت: علاوه بر این استفاده از کودهای غیراستاندارد، سلامت خاک را به خطر می‌ اندازد و با ورود موادی مانند فلزات سنگین به خاک سلامت محصول و جامعه را نیز تهدید خواهد کرد.
 
 
قائم مقام موسسه تحقیقات خاک و آب جهاد کشاورزی کمبود کود و قیمت بالای این نهاده کشاورزی را از عوامل اصلی تولید واردات و مصرف بی‌رویه کودهای بی کیفیت دانست و افزود: کمبود و افزایش قیمت کود سبب شد تا عده ای سودجو با تولید و یا واردات کودهای بی کیفیت و عرضه آن با قیمت پایین تر ، سلامت خاک را تهدید کنند.
 
 
سعادت گفت: در  2تا 3 سال اخیر روند تولید واردات کودهای بی کیفیت افزایش یافت و این کودها به وفور در بازار وجود داشت و سبب شد وزارتخانه برای جلوگیری از تخریب اراضی حاصلخیز و تحمیل هزینه سنگین به کشاورزی، شورای راهبردی کود را با مشارکت انجمن ها و اتحادیه‌های تولید کننده کود تشکیل دهد که نتیجه مذاکرات این اعضا تدوین آیین نامه قانونی پایش و کنترل کیفی کود در کشور شد.
 
 
وی همچنین از تدوین نقشه پراکنش مصرف کود در کشور خبر داد و افزود: اطلاعات مربوط به نیاز خاک مناطق مختلف کشور پایش و استخراج شده است و از این پس میزان کود مورد نیاز هر منطقه و نوع آن با استفاده از اطلاعات این نقشه ، برنامه ریزی خواهد شد.
 
 
قائم مقام موسسه تحقیقات خاک و آب جهاد کشاورزی گفت: بر اساس این نقشه مشخص می‌شود که کدام خاک منطقه به چه عنصر غذایی نیازمند است تا کود مناسب برای آن تهیه و اختصاص یابد و به این ترتیب علاوه بر جلوگیری از هدر رفتن سرمایه از مسمویت خاک و کاهش کیفیت محصول جلوگیری می شود.

نوشته شده در 31/02/1394 پنجشنبه ساعت 14:19:20 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه انواع کودها


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
مطالب پر بازدید
 

 

 


تبلیغات