سالانه 230 هزار تن گردو در کشور توليدمي شود
سالانه 230 هزار تن گردو در کشور توليدمي شود

 سالانه 230 هزار تن گردو در کشور توليدمي شود

خبرگزاري آريا-معاون امور باغباني وزارت جهاد کشاورزي از توليد سالانه 230هزار تن گردو در كشور خبر داد و گفت: 10 درصد گردوي کشور با توجه به برخورداري از 15 هزار هکتار باغ گردو در استان همدان توليد مي شود که در اين ميان شهرستان تويسرکان سهم زيادي دارد.
به گزارش سرويس اقتصادي آريا، محمد علي طهماسبي با اشاره به لزوم اصلاح باغ هاي گردوي تويسرکان به صورت مرحله به مرحله و هدفمند گفت: اصلاح سه هزار هکتار از باغ هاي گردوي تويسرکان در دستور کار قرار دارد که درمرحله اول، اين طرح در 300 هکتار باغ گردو اجرايي مي شود.
معاون امور باغباني وزارت جهاد کشاورزي افزود: اصلاح باغ هاي گردو با روش هاي نوين علمي مهمترين راهبرد بهره وري حداکثري از ميزان توليد گردوي تويسرکان است.
طهماسبي ادامه داد: در حال حاضر ميزان توليد گردو در هر هکتار از باغ هاي گردوي تويسرکان کمتر از 2 تن است که از نظر کمي ميزان زياد و قابل توجهي به حساب نمي آيد.
وي اذعان کرد: اين در حالي است که باغ هاي گردوي تويسرکان با تهديداتي مانند سرمازدگي، کمبود منابع آب و آفات و بيماري باغي مانند کرم خراط روبه رو است که ميزان توليد گردو را در اين شهرستان کاهش داده است.
طهماسبي با تاکيد بر اينکه اکنون اصلاح باغ هاي گردو، سرشاخه کاري، پيوند زني و مبارزه علمي با آفات از ضروري ترين کارها براي بهبود بهره وري کمي و کيفي از گردوي تويسرکان به شمار مي روند اضافه کرد: در صورت اصلاح صحيح باغ هاي گردو، ميزان توليد گردو در هر هکتار از باغ هاي گردوي تويسرکان مي تواند به چهار تن برسد.
وي اظهار کرد: گردوي تويسرکان به عنوان يک برند و نشان ويژه جغرافيايي در سراسر کشور شناخته شده است و بايد بهره وري حداکثري از آن ايجاد شود.
طهماسبي افزود: علاوه بر سرمازدگي در طول سال هاي اخير، يک دست و يکنواخت نبودن گردوي توليدي به لحاظ ارقام باغي موجب ايجاد موانعي بر سر مسير ايجاد صنايع تبديلي گردو در تويسرکان شده است.
وي تصريح کرد: اکنون کمبود منابع آب هاي زير زميني يک مشکل و تهديد براي حوزه کشاورزي و باغداري به حساب مي آيد که راهکار مديريت اين بحران اجراي طرح تجميع منابع آب و سامان دهي به نظام آبياري است.
طهماسبي با بيان اينکه دولت براي ارائه تسهيلات و منابع مالي به منظور توسعه آبياري نوين در مناطق مختلف کشور محدوديتي ندارد خاطر نشان کرد: 85 درصد از منابع مالي مورد نياز براي گسترش آبياري نوين را دولت متقبل مي شود.
به گفته طهماسبي اصلاح باغ هاي گردو و ايجاد باغ هاي نمونه علمي در اين بخش موجب اقتصادي شدن باغ هاي گردو، ايجاد امکان براي انجام کارهايي مانند سرشاخه کاري و مکانيزاسيون باغي، توليد بيشتر ثروت و جلوگيري از تلفات جاني براي برداشت گردو را به دنبال دارد.
وي خاطر نشان کرد: در سراسر دنيا 946 هزار هکتار باغ گردو با ميزان توليد سه ميليون و 400 هزار تن گردو وجود دارد که سهم کشور ما از اين ميزان، 120 هزار هکتار باغ هاي گردوي با توليد سالانه 230 هزار تن گردو است.

 


نوشته شده در 22/08/1395 شنبه ساعت 14:52:46 توسط samira


بازگشت به صفحه صنایع غذایی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید