سرما به مزارع زعفران خراسان جنوبی خسارت زد
سرما به مزارع زعفران خراسان جنوبی خسارت زد

سرما به مزارع زعفران خراسان جنوبی خسارت زد

 
خبرگزاری فارس: سرما به مزارع زعفران خراسان جنوبی خسارت زد
 
مدیرصندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی گفت: سرمای روزهای اخیر به مزارع زعفران خراسان جنوبی خسارت وارد کرد که برآورد خسارت وارد شده در روزهای آینده اعلام می‎شود.
جواد غنچه امروز در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در بیرجند، با بیان اینکه برداشت محصول زعفران در بعضی از نقاط استان از اوایل آبان ماه آغاز و تا 45 روز ادامه دارد، اظهار داشت: افت شدید دما در سه روز گذشته به مزارع زعفران خراسان جنوبی خسارت وارد کرد.
 
وی با بیان اینکه خسارت وارد شده از 10 تا 30 درصد است، تبیین کرد: خسارت وارد شده به مزارع زعفران خراسان جنوبی توسط کارشناسان در حال بررسی است و در روزهای آینده اعلام می‎شود.
 
وی اعلام کرد: افت شدید هوا در بعضی از نقاط استان 735 هکتار از اراضی بیمه شده مزارع زعفران استان را با خسارت روبرو کرد و همچنین در بعضی از مناطق به دلیل بارش برف کشاورزان نتوانستند گل‎های زعفران را از سطح مزارع بچینند.
 
وی همچنین از دیگر مشکلات وارد شده به مزارع زعفران در شهرستان‎های فردوس، سرایان، بشرویه، قاین و زیرکوه را له شدن گل‎های زعفران و کاهش کمیت و کیفیت این محصول عنوان کرد.
 
وی خاطرنشان کرد: اگر فرهنگ‌سازی لازم برای بیمه محصولات کشاورزی صورت بگیرید در زمان حوادث از جمله سرمازدگی صندوق بیمه کشاورزی خسارت وارد شده را پرداخت می‎کند تا مردم با مشکل روبرو نشوند.
 
وی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از یک‌هزار و 51 هکتار از مزارع شهرستان‎های فردوس، سرایان، بشرویه، قاین و زیرکوه بیمه شده است، تبیین کرد: بارش برف و سرما سبب بالارفتن هزینه‎ها و صرف زمان بیشتر برای برداشت زعفران شده است.
 

نوشته شده در 03/09/1395 چهارشنبه ساعت 18:42:20 توسط samira


بازگشت به صفحه صنایع غذایی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید