سرمازدگی صددرصد محصول کلزای ساوه را از بین برد‌
سرمازدگی صددرصد محصول کلزای ساوه را از بین برد‌

سرمازدگی صددرصد محصول کلزای ساوه را از بین برد‌

 
کلزا
فرماندار ساوه گفت: محصول کلزا در این شهرستان در اثر سرمازدگی صددرصد خسارت دیده است.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساوه، محمد بهاروند ظهر امروز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مرکزی که با حضور قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی، استاندار مرکزی و اعضای این شورا در فرمانداری ساوه برگزار شد اظهار داشت: متاسفانه در حوزه زراعت 100 درصد و باغات این شهرستان 90 درصد خسارت دیده‌اند، همچمین به محصول کلزا در اثر سرمازدگی صددرصد خسارت وارد شده، سطح زیر کشت این محصول در ساوه 500 هکتار و استعداد تولید محصول 1000 تن است.
 
وی افزود: سرمای هوا در روزهای پایانی آبان‌ماه در برخی نقاط این شهرستان به منفی 20 درجه کاهش یافت و سبب خسارت بسیار سنگینی به محصولات باغی و زراعی کشاورزان ساوه شده است.
 
فرماندار ساوه تصریح کرد: به سبب سرمازدگی محصولات، برخی باغداران در ساوه عملیات کف بر کردن درختان سرمازده را شروع کرده و تعدادی برای انجام این کار مردد زیرا نه توان مالی برای این‌کار دارند و نه به گفته کارشناسان اعتقاد کامل دارند و این در حالی که کارشناسان سرمازدگی را قطعی اعلام و تاکید کرده‌اند که تا 4 سال آینده از انار در ساوه خبری نیست.
 
بهاروند بیان کرد: متاسفانه بروز سرمازدگی هنگامی رخ داده که درختان کاملا به خواب زمستانی نرفته بودند و از طرفی با اتمام یافتن بیمه محصولات، دستورالعمل و بخش‌نامعه جدیدی ابلاغ نشده بود و این شرایط، مشکلات زیادی را برای کشاورزان به وجود آورده است.
 
وی با اشاره به خسارت‌های وارده در حوزه باغی شهرستان ساوه گفت: در حوزه محصولات باغی باغ‌های انار، انجیر، زیتون و انگور این شهرستان به وسعت 11 هزار و 542 هکتار با استعداد 155 هزار تن محصول به سبب سرمازدگی از بین رفته که به این بخش 600 میلیارد تومان خسارت وارد شده است.
 
بهارند عنوان کرد: همچنین محصول انار برداشت شده و ذخیره شده در انبارها در اثر این سرما از بین رفته است.

نوشته شده در 21/09/1395 ساعت 19:25:08 توسط samira


بازگشت به صفحه صنایع غذایی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید