همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
سیب زمینی 80 درصد صادرات استان اردبیل را تشکیل می دهد
سیب زمینی 80 درصد صادرات استان اردبیل را تشکیل می دهد

سیب زمینی 80 درصد صادرات استان اردبیل را تشکیل می دهد
اردبیل - ایرنا - رییس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان اردبیل و عضو هیات رییسه اتاق ایران گفت: صادرات سیب زمینی حدود 80 درصد از مجموع کالاهای صادراتی از گمرکات این استان را شامل می شود.
 
به گزارش ایرنا ، حسین پیرموذن روز پنجشنبه در همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان با اشاره به راه اندازی دفتر تجاری ایران در روسیه توسط اتاق بازرگانی اردبیل تشریح کرد: این دفتر در فود سیتی مسکو گشایش یافت و آماده ارائه مشاوره و نمایش محصولات اردبیل و دیگر استان هاست و در این راستا باید از تنوع و تولید محصولات استاندارد حمایت شود.
وی افزود: زیرساخت ها باید متناسب با بازار هدف باشد تا توان رقابت ایجاد شود و استان ها نیز بجای رقابت با یکدیگر در بازار روسیه و آذربایجان باید با استاندارد سازی تولیدات خود با دیگر کشورها وارد رقابت شوند.
رییس اتاق بازرگانی اردبیل بیان کرد: دولت نیز باید کمک هایی مشابه واحدهای تولیدی برای واحدهای صادراتی در نظر بگیرد زیرا تاکنون تسهیلاتی به صادرکنندگان پرداخت نشده و از استمهال بدهی نیز برخوردار نشده اند.
او گفت: رکودی که بر کشور حاکم بود در استان اردبیل چشمگیرتر است و نبود راههای ارتباطی مناسب منجر به انباشت محصول شده در حالی که کشاورزی ، صنعت و صادرات زنجیره هستند.
پیرموذن در ادامه افزود: قرار بود بانک مرکزی 240 هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی پرداخت کند که 80 هزار میلیارد ریال آن باید به بخش کشاورزی اختصاص می یافت اما حذف شد و در نهایت 160 هزار میلیارد ریال تسهیلات بخش صنعت به کشاورزی پرداخت شد.
وی بیان کرد: سود تسهیلات بانکی در شرایط رکود کنونی پاسخگوی بخش خصوصی نیست زیرا 9 درصد ارزش افزوده نیز اضافه می شود در حالی که 85 درصد واحدهای تولیدی درگیر بدهی معوق مالیاتی و بیمه تامین اجتماعی هستند که به ویژه قوانین جدید آن به یکی از موانع مهم تبدیل شده است.
عضو هیات رییسه اتاق ایران اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید برای کمک به واحدهای تولیدی تسهیلی مبنی بر بخشش جرایم مالیاتی با تقسیط 36 ماهه در نظر گرفته و اختیارات در این زمینه به استان ها واگذار شده و در زمینه چک های برگشتی که در استان بالاتر از میانگین کشوری می باشد، بانک ها همکاری می کنند.
او افزود: با این وجود یک هزار و 170 واحد تولیدی برای دریافت تسهیلات در سامانه بهین یاب نام نویسی کردند و در نهایت رتبه پرداخت تسهیلات از سوی بانک های عامل استان در کشور 14 است در حالی که حدود 40 درصد واحدهای شهرک صنعتی شماره 2 اردبیل واحدهای با پیشرفت فیزیکی 60 درصد و بیشتر هستند که در صورت تکمیل و راه اندازی می توانند منجر به ایجاد فرصت های شغلی جدید شوند.
پیرموذن گفت: تنها یک هزار و 200 میلیارد ریال تسهیلات به بخش صنعت پرداخت شده و البته بانک کشاورزی نیز 580 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده اما از آنجایی که اردبیل از قطب های کشاورزی کشور محسوب می شود، این مبلغ چندان چشمگیر نیست.
او افزود: زیرساخت های توسعه استان اردبیل به عنوان قطب کشاورزی کشور نیز مناسب نیست و بجای 18 درصد باید تسهیلاتی با بهره هفت درصد پرداخت شود.
خبرنگار: محمد ملاحمزه زاده


نوشته شده در 20/08/1395 پنجشنبه ساعت 18:33:53 توسط samira


بازگشت به صفحه سبزیکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید