سیب
سیب

 سیب

تاریخچه سیب

موطن اصلی سیب حوالی خزر، قفقاز، ترکمنستان و نواحی از شوروی سابق است. درخت سیب استعداد مقاومت به شرایط مختلف آب و هوایی را دارد و می تواند از 41 درجه سانتی گراد زیر صفر تا دماهای گرمسیری را تحمل کند. سیب از زمانهای بسیار قدیم در ایران کشت می شده است اما فقط طی 40 سال اخیر با ورود ارقام جدید اروپایی به صورت تجاری کشت و محصول آن به بازار عرضه شده است.سیب دارای وسیع ترین سطح زیر کشت میوه های دانه دار در مناطق معتدله است.

ارزش و اهمیت اقتصادی سیب

سيب درختي ايران از جمله محصولات باغباني بخش كشاورزي است كه از جايگاه بالايي در زمينه مذكور مي باشد بطوريكه براساس جديدترين آمار منتشره وزارت جهاد كشاورزي در سال 1380 نزديك به 148666 هكتار زير كشت اين محصول رفته و توليدي معادل 2353 هزارتن داشته است بررسي آمار و ارقام صادراتي ايران در سال مذكور نشان مي دهد كه 89 هزار تن به خارج از كشور صادر شده و درآمدي معادل 13143 هزاردلار درآمد ارزي داشته است. که می توان با افزایش ظرفیتها و فراهم کردن هر چه بیشتر تسهیلات برای صادر کنندگان این میزان صادرات را که نسبت به تولید مقدار بالایی نیست افزایش داد.

اروپای غربی ، امریکا، کانادا، ژاپن ، چین ، فرانسه ، آلمان ، ایتالیا، ترکیه ، هندوستان و ایران جزو کشورهای عمده تولیدکننده سیب هستند؛ یعنی در تمام نقاط جهان به غیر از کشورهای گرمسیری پراکنده اند. ایران با این میزان تولید سیب در رتبه ششم جهان قرار دارد. سیب تولید شده در ایران به علت ارتفاع زیاد مناطق تحت کشت از سطح دریا و اختلا‌ف زیاد دمای تابستان و زمستان از مرغوب ترین و بادوام ترین سیب های جهان است.

 مشخصات گیاهشناسی سیب                                   

سیب از تیره Rosaceae  ، زیر تیره ی pomoidae  و جنس و گونه ی malus dumestica  می باشد. درخت سيب از جمله درختان سردسيري معتدل و برگ ريز يا خزان كننده است. جوانه ها تخم مرغي شكل با چندين فلس روي هم خوابيده، برگها اره اي يا كنگره اي در داخل جوانه ها از پهنا پيچيده يا لوله شده ، داراي گوشوارك ، گلهاي سفيد يا صورتي يا قرمز بصورت گرزن ، گلبرگها تا حدودي مدور و پرچمها 15 – 50 با بساكهاي معمولا´ زرد رنگ ، تخمدان تحتاني 3 - 5 حفره خامه 2 – 5 عدد در قاعده بهم چسبيده ، ميوه پوم معمولا´ بدون سلولهاي سنگي ، كاسه گل پايا ياخزان كننده است. 


نوشته شده در 11/05/1394 ساعت 19:27:32 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی